طراحی سایت
تاريخ انتشار: 29 آذر 1394 - 10:45
محمدرضا عارف: وحدت، اولویت جبهه اصلاحات

دات نیوز؛ «اصلاح‌طلبان به وحدت و انسجام رسیده‌اند و با یک فهرست برای انتخابات هفتم اسفند حاضر خواهند شد»

 اصلاح‌طلبان با یک فهرست می‌آیند

دیروز نشست خبری شورای‌عالی سیاست‌گذاری انتخابات اصلاح‌طلبان در ساختمان بنیاد امید‌ ایرانیان با سخنرانی محمدرضا عارف، رئیس این شورا، و اصحاب رسانه برگزار شد؛ جلسه‌ای که مواضع سخنران آن و اخباری که طی چند روز گذشته درباره اصلاح‌طلبان مطرح‌شده حاکی از وضعیت خوب این جریان در آستانه دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان‌رهبری است؛ همچنانکه استقبال خبرنگاران از این نشست آن‌قدر بود که خبرنگاران و عکاسان با محدودیت فضا روبه‌رو شده و حجم بالای سوالات، زمان این نشست را طولانی کند. 
اینکه «اصلاح‌طلبان به وحدت و انسجام رسیده‌اند و با یک فهرست برای انتخابات هفتم اسفند حاضر خواهند شد» شرح مختصر و البته مهمی است از آنچه عارف در پاسخ به سوالات متعدد خبرنگاران مطرح کرد. افزون بر این، رایزنی اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان دیگر محور مهم این نشست بود که به زعم عارف می‌تواند سوءتفاهم بین نهادهای نظارتی انتخابات و اصلاح‌طلبان را مرتفع کند. عارف دراین نشست خبری راهبرد اصلاح‌طلبان در انتخابات را چنین تشریح‌کرد که«قانونمداری ملاک عمل ما خواهد بود. انتظار می‌رود همه نامزدها، طرفداران و احزاب سیاسی مُرّ قانون را رعایت کنند و از هرگونه حاشیه‌سازی بپرهیزند و پایبندی بر اصل تعامل و گفت‌وگو، یکی دیگر از راهبردهای اساسی جبهه اصلاحات است. بار‌ها اظهار کردیم که با رقیب وارد گفت‌وگو می‌شویم و حتی اقداماتی دراین‌باره صورت گرفت که تا جایی موفقیت‌آمیز بود، اما عده‌ای این راهبرد را قبول نکردند.»
او بعدتر و پیش از آنکه پاسخ به سوال خبرنگاران را آغاز کند، در درخواستی تحت‌عنوان «خواهش ملی» از رسانه تقاضا کرد و گفت: «انتخابات مهم است بنابراین همه احزاب و تشکل‌های سیاسی باید منافع ملی را بر منافع حزبی و گروهی خود ترجیح بدهند. متاسفانه با وجود اینکه بیش از 40روز از شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گذشته است، اما رسانه ملی، صداوسیما، هیچ اشاره‌ای به اخبار اصلاح‌طلبان نکرده است.» او ادامه داد: «اگر به تصادف هر یک از کانال‌های صداوسیما را باز کنید می‌بینید که فقط از شخصیت‌های رقیب استفاده شده و حتی شخصیت‌های اصلاح‌طلب که کارکرد علمی و آکادمیک دارند، حذف شده‌اند. امیدواریم رسانه ملی خود را اصلاح کند.» 
عارف در پاسخ درباره محوریت سید‌محمد خاتمی برای اصلاح‌طلبان، توضیح داد: «علاوه بر ایشان، ما بزرگان فراوانی داریم که هریک میزان تاثیرگذاری خاص خودشان را دارند. قطعا جبهه اصلاحات با همه بزرگان مشورت می‌کند و تلاش بر آن است که با رایزنی و خرد جمعی تصمیم‌گیری کنیم. تابه‌حال هم به‌همین صورت جلو آمدیم و شورای‌عالی که تشکیل شد حاصل خرد جمعی به‌خصوص پیشنهاد و تقاضای جوانان و مردم طی دو سال اخیر است که خوشبختانه مورد استقبال بزرگان اصلاحات قرار گرفت. می‌توانم بگویم که همه بزرگان اصلاحات از سازوکار شورای‌عالی حمایت می‌کنند.»او همچنین در پاسخ به دیگر سوال درباره ممنوع‌التصویری سیدمحمد‌ خاتمی نیز اعلام‌کرد: «آقای خاتمی شخصیت گمنامی نیستند که من بخواهم درمورد ایشان سخن بگویم. ایشان هشت‌سال رئیس‌جمهوری کشور بودند. ایشان چهره‌ای خدوم و واقعا معتقد به اندیشه‌های انقلاب و تاثیرگذار در صحنه‌های داخلی و بین‌المللی هستند. من نکته‌ای که در انتخابات ریاست‌جمهوری نیز مطرح کردم، این است که ما متاسفانه نمی‌توانیم بنا به‌دلایلی از سرمایه‌های ملی حتی در تعاملات بین‌المللی استفاده کنیم و آقای خاتمی یکی از همین شخصیت‌ها هستند که می‌توان از ایشان استفاده کرد.»عارف افزود: «بحث ممنوع‌التصویری یک بحث حقوقی است و گفته می‌شود که به‌تصویب شورای‌عالی امنیت ملی رسیده است، اما آقای رئیس‌جمهوری گفتند که چنین مصوبه‌ای در شورای‌عالی امنیت ملی نداشتیم. به‌هرحال باید این موضوع برای مردم روشن شود که این تصمیم با استناد بر چه قانونی و چه حکمی است و امیدواریم این مسئله ازسوی آقای رئیس‌جمهوری یا نهادهای قانونی مرتفع بشود.»در ادامه و در پاسخ به سوال خبرنگاران، عارف ادعای مخالفت حزب کارگزاران با سرلیستی او از جانب رسانه‌های اصول‌گرایان را تکذیب کرد و توضیح‌‌داد: «دوستان کارگزاران همیشه با بنده رابطه خوبی داشتند و من به دوستان ارادت داشته‌ام و اینکه اخباری مبنی بر مخالفت با سرلیست‌بودن بنده در رسانه‌ها منتشر شده است، اخبار صحیحی نیست و بهتر است به‌جای استفاده از نظر فردی و سازمانی به خردجمعی و واقعی مراجعه کنیم.»اما محور مهم این نشست آنجا بود که عارف در پاسخ به شایعاتی دال بر انشقاق اصلاح‌طلبان در انتخابات، اعلام کرد: «در ‌‌نهایت یک فهرست اصلاح‌طلبی منتشر خواهد شد و تمامی احزاب با یکدیگر همکاری خواهند کرد. درباره برنامه‌ها باید بگویم که اولویت برنامه‌های راهبردی ما در بخش معیشتی و اقتصادی خواهد بود و با تجاربی که اصلاح‌طلبان در ادوار مختلف مجلس داشته‌اند، به‌دنبال بهبود وضعیت معیشتی خواهیم بود.» 
جدای از این نیز عارف در توضیح نسبت به جلسات رایزنی اصلاح‌طلبان با دولت و احتمال حمایت این جریان از حامیان اصول‌گرایان دولت، تاکید کرد: «ما خیلی مراقبت کردیم که مواضع و صحبت‌های ما از ارزش‌ها فاصله‌ای نداشته باشد. ما اعتقاد به رقابت داریم و هیچ انتظاری جز اجرای قانون از کسی نداریم، اما چند‌درصد از اصول‌گرایان در پیروزی روحانی نقش دارند؛ البته ما بنا نداریم امروز به‌این مسئله بپردازیم اما آیا انصافا اصول‌گرایانی که بعد از فتح مکه اعلام آمادگی کردند در نتایج انتخابات92 نقش داشتند یا اصلاح‌طلبانی که با وجود آن فضای امنیتی فعالیت کردند.»او ادامه داد: عقبه دولت روحانی اصلاح‌طلب است، اما ‌اصلاح‌طلبان به‌دنبال سهم‌خواهی نبوده و نیستند. اگر حامیان دولت نیز اصول‌گرایانی باشند که در چارچوب منشور اصلاح‌طلبی می‌توانند در زمره نامزدهای اصلاح‌طلبان قرار بگیرند، ایرادی ندارد. من این را همین‌جا می‌گویم نه از ما خواسته شده که فهرست را به تایید حزب نزدیک به دولت برسانیم و نه ما چنین کاری را خواهیم کرد.»

 

 

منبع: بهار


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان