طراحی سایت
تاريخ انتشار: 07 دي 1394 - 16:48
پس از لغو تحریم ها اجرایی می شود

دات نیوز؛ معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: شرکت های آلمانی در مجموع 12 میلیارد یورو برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران پیشنهاد کرده اند که پس از لغو تحریم ها اجرایی می شود.

 سرمایه گذاری 12 میلیارد یورویی آلمانی ها در صنعت پتروشیمی ایران

به گزارش«دات نیوز» وبه نقل از ایرنا، عباس شعری مقدم روز دوشنبه در مراسم سالگرد تاسیس شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: پیش از این شرکت های خارجی از حضور در ایران هراس داشتند اما در ماه های گذشته مذاکراتی را با ایران آغاز و چند پیشنهاد برای مشارکت در طرح های صنعت پتروشیمی ارائه کردند.
وی با بیان اینکه آلمانی ها دو پیشنهاد بزرگ به ایران ارائه کرده اند، اضافه کرد: یک شرکت بزرگ آلمانی برای سرمایه گذاری به میزان هشت میلیارد یورو و شرکتی دیگر برای یک پروژه چهار میلیارد یورویی اعلام آمادگی کرده اند.
وی درباره ادعای نهایی شدن خوراک واحدهای پتروشیمی با نرخ 13 سنت نیز گفت: از نهایی شدن قیمت خوراک پتروشیمی ها اطلاعی ندارم اما قرار است در روزهای آینده این نرخ اعلام شود.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره سودآوری ساخت پتروشیمی های گازی پس از سقوط قیمت گاز گفت: احداث این نوع پتروشیمی هنوز توجیه اقتصادی دارد هرچند که سود آن کاهش یافته است.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی همچنین درباره احداث واحدهای پترو پالایشگاه (پالایشگاه و پتروشیمی) افزود: پالایشگاه ها معمولا سودآوری کمی دارند، بنابراین شرکت ها برای سودآورکردن آنها اقدام به ساخت واحدهای پتروشیمی در کنار پالایشگاه ها می کنند.
شعری مقدم اضافه کرد: احداث واحدهای پترو پالایشگاهی در ایران اقدام مناسب و درستی به شمار می رود.
وی ادامه داد: البته پترو پالایشگاه ها نیاز به سرمایه گذاری های هنگفت دارد، بنابراین لازم است سرمایه گذاران جدید این طرح را پیگیری کنند.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی همچنین درباره توسعه صنعت «شیل گس» و آغاز صادرات گاز توسط آمریکا و تاثیر آن بر بازار گفت: ایران از منابع بزرگ گازی برخوردار است و موقعیت منحصر به فردی در جهان دارد اما برای بهره برداری از این امتیاز باید شرایط کسب و کار مساعد شود.
* شیل نوعی سنگ رسوبی است که از رس فشرده شده به‏صورت ورقه های نازک، تشکیل شده‏است. شیل های گازی گروه متنوعی از سنگها هستند که دارای متان محبوس در داخل خود بوده و در اعماق زمین وجود دارند، و می توان بوسیله ایجاد شکاف هیدرولیکی، متان آن را استخراج کرد.
شعری مقدم ادامه داد: باتوجه به توانمندی های صنعت گاز ایران، گاز ارزان تهدید جدی برای ما نیست اما می تواند بر میزان سودآوری تاثیر داشته و آن را کاهش دهد.
به گزارش ایرنا، مدیر آلمانی اتاق بازرگانی ایران و آلمان پیش از این اعلام کرده بود رشد مبادلات تجاری دو کشور با لغو تحریم ها تا سطح 6 یا هفت میلیارد یورو در سال 2016 مورد انتظار است.


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان