طراحی سایت
تاريخ انتشار: 22 خرداد 1395 - 09:24
یادداشتی از دکتر عمادی به یاد حمید سبزواری

دات نیوز؛ آنچه امروزه به نام بیداری اسلامی شناخته می شود و حرکت های مردمی را که در برخی کشورهای اسلامی علیه حاکمان آنها به راه افتاد یک جریان فراگیر مبتنی بر ایدئولوژی اسلامی می داند هم منطبق بر همین طرز تلقی است.

جانان من اندوه لبنان کشت ما را


دات نیوز ـ دکتر عبدالرسول عمادی، حمید سبزواری هم درگذشت. حمید سبزواری را هر کس نمی شناسد اگر بیتی از این سروده ی او را که ترانه ای به گاه یاد کرد جنگ و مبارزه است بخوانی می شود او را معرفی کرد:


برخیز تا برگ سفر بر باره بندیم
دل بر عبور از سد خار و خاره بندیم

گاه سفر آمد برادر گام بردار
چشم از هوس از خورد از آرام بردار

گاه سفر آمد برادر ره دراز است
پروا مکن بشتاب همت چاره ساز است

این روزها برخی هم این مصرع از مثنوی بلند او را که
"جانان من اندوه لبنان کشت ما را "
با نشان دادن صحنه هایی از رقص و پای کوبی در لبنان به باد انتقاد می گیرند.
سبزواری شاعر جهان وطنی اسلامی بود. ایدئولوژی جمهوری اسلامی که اکنون نیز دنبال می شود. این ایدئولوژی بر مبنای این نظر است که من اصبح و لم یهتم بامور المسلمین فلیس بمسلم و صاحبان این ایده مرز فعالیت خود را هر جایی می دانند که مسلمانی وجود دارد و چیزی به نام جهان اسلام را کشور خود می شناسند. این ایده در سالهای اول انقلاب توسط مهدی هاشمی و محمد منتظری هم دنبال می شد در چارچوب نهضت های آزادی بخش و آنها بین کشورهای اسلامی سلاح هم حمل می کردند.
آنچه امروزه به نام بیداری اسلامی شناخته می شود و حرکت های مردمی را که در برخی کشورهای اسلامی علیه حاکمان آنها به راه افتاد یک جریان فراگیر مبتنی بر ایدئولوژی اسلامی می داند هم منطبق بر همین طرز تلقی است.
حمید سبزواری هم شاعری بود که این اندیشه زا پشتیبانی هنری می کرد و در حمایت از این جریان شعر می سرود.
سال 1366 در همدان در هتل بوعلی و در جلسه شعرخوانی که ما را هم که شعر می گفتیم دعوت کرده بودند از او پرسیدم اختلاف میان شما و نصرالله مردانی به چه علت است؟
تعبیر بدی در مورد مردانی به کار برد و گفت او شعری را که در زمان شاه به منوچهر آتشی تقدیم کرده بود اکنون به امام خمینی تقدیم کرده است و این در نزد او گناهی نابخشودنی بود.
خدا هر چهار نفری را ذکرشان در این نوشته رفت و آخرینشان که سبزواری است و به تازگی به قافله رفتگان پیوسته رحمت کند.


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان