طراحی سایت
تاريخ انتشار: 26 خرداد 1395 - 11:52
روزی روزگاری با مردمی ترین باشگاه فرهنگی ورزشی برازجان

دات نیوز؛ قسمت اول و دوم "استقلال برازجان، از طلوع تا امروز" که با همت و قلم زیبای محسن صدیق به رشته ی تحریر دآمده بود را در روزهای گذشته خواندیم و اکنون به ادامه ی تاریخچه ی این باشگاه می پردازیم

 استقلال برازجان، از طلوع تا امروز (قسمت سوم) + عکس

قسمت اول را از اینجا و قسمت دوم را از اینجا بخوانید

 

"نوشاد روشنش کُو "


دات نیوز ـ محسن صدیق، اینجا مجالی نیست تا آنی خود را در خلوت خود دریابی! و امروز مثل هر روز ناقوس نه چندان خوش آهنگ روزگار طنینِ روزی و روزگاری دگر را به صدا در آورد. مثل هر روز میان دالا ن های تلاش معاش گذر می کنم. در کلاف دامهای روز مره بسان آدمکها دست و پا می زنم. پاهای عقل لنگ لنگان مثل کرم می خزد. گاهی مثل مورچه انبار می کند گاهی بسان گرگان وحشی می درد! برای لختی، تبانی با خاطراتِ روزهای خوب، مشتاقانه برگ زنان این تقویم پیر و بی بنیاد را مرور می نماییم.


روزگار خاطراتِ کوچه " کَل اسماعیل باباعلی" و قصه دیروز ما " حاج مرضیه" را از روزهایِ خاطره انگیز دهه ۱۳۳۰ به روزهای خوب دهه ۱۳۶۰ با مردی ساده و دوست داشتنی بنام " نوشاد " گره می زند تا هر از گاهی با دیدن او یادآورِ کوهی از خاطرات باشد.

به حتم، عاشقانِ فوتبال برازجان، نه آن ایام را فراموش کرده نه شور و حال وصف ناشدنی صدای ملکوتی استاد" شجریان" که بین دو نیمه مسابقات از بلندگوی همیشه معیوب پیر تختی پخش می شد را می توانند از خاطر خود محو نمایند. نه شعار خاطره انگیز، " نوشاد روشنش کُو " از مخیله خاطرشان زدودنی می باشد. خاطراتی که هیچ گاه نه با تو پیر می شوند و نه رهایت می کنند. چرا که همین سکوهای پیر و فرسوده تختی یادآور روزهایی می باشد که نه از لوح خاطرات پاک شدنی و نه فراموش شدنی می باشد. سکوهایی که می تواند بهترین گواه باشد بر اوج شکوفایی فوتبال از اویل دهه ۶۰ تا پایان دهه۷۰ که بارها و بارها هزاران عاشق را در خود جای داد که دیگر تا امروز هیچ وقت چنین میزبانی را تجربه نکرد .

"استقلال برازجان در گذر تاریخ"

سال ۱۳۶۱ می باشد و مرحوم یدالله پاپری مدیریت تیم را عهده دار است. احمد شحنه زاد بعنوان سرمربی جایگزین ، خدابخش چمنکار گردیده است. هر چند محمدعلی شهرثابت(کل محمدعلی) بعنوان سرپرست تیم میباشد. اما مثل همیشه رضا باباعلی جهت تقویت و همکاری با تیم از هیچ کوششی دریغ نمی نماید.
صدای پای بهار به دشتستان بزرگ رسیده و تعطیلات نوروزی فرا رسیده است.
محمود ابراهیم زاده مربی وقت شاهین بوشهر به دلیل اینکه مدت کوتاهی در ذوب آهن با مهاجم اول استقلال تهران و تیم ملی یعنی عبدالعلی چنگیز همبازی بوده حالا رابطه تنگاتنگی دارند که این مهم باعث می گردد تا چنگیز واسطه گردد برای یک بازی دوستانه، استقلال تهران مهمانی جنوبی ها را تجربه نمایند.
به یقین انگیزه اصلی ابراهیم زاده از این دعوت اختصاص دادن درآمد حاصل از بلیط فروشی به دروازبان وقت باشگاه شاهین بود. که در یکی از بازی های شاهین به شدت چشمان او آسیب دیده بود که درمان و هزینه ای خاص را می طلبید.
نهایتا استقلال تهران در دو بازی دوستانه در بوشهر شاهین را با هفت گل بدرقه می نماید. و در بازی با استقلال بوشهر به تساوی دو بر دو رضایت می دهد. بعد از این بازی می باشد که عباس کردنوری سرپرست تیم تهرانی، دعوت باشگاه استقلال برازجان را می پذیرد تا در سه شنبه صبح، دهم فروردین ماه۱۳۶۱ در یک روز بهاری استادیوم تختی برازجان آسمانی کاملا آبی رنگ و صبحی متفاوت را تجربه نماید.
با استقبال بسیار خوب تماشاگران تقریبا هم چیز آماده شروع بازی و نواخته شدن سوت بازی توسط داور این بازی یعنی مختارعبدالهی (نماد تعصب به برازجان) می باشد. طبق معمول صدای جلینگ جلینگ دسته کلیدی که همیشه به او آویزان بود، اعلام حضور "نوشاد" بود که با سطلی پر از گچ وارد چمن می شود که پس از پایان خط کشی زمین ۵۰ ریال مثل همیشه دریافت می کند.

اسماعیل آبشرینی و محمود دانش دو یار کمکی "استقلال برازجان" در این بازی می باشند. بازی با نتیجه چهار بر صفر به سود استقلال تهران پایان می پذیرد. و برگی دیگر در تقویم پر فراز و نشیب این باشگاه به ثبت می رسد. پرویز مظلومی دو گل و شاهرخ بیانی و یدالله زرین کمر زنندگان گلهای این بازی بودند.

" استقلال برازجان در گذر تاریخ"

 

مسابقات حذفی( جام شهدای جنگ تحمیلی) در مهرماه ۱۳۶۱ آغاز می شود. بازیهای خوب استقلال و درخشش جوان گلزن این تیم جمال کاظمیان باعث میشود استقلال، نایب قهرمانی این دوره از بازی ها را کسب نماید.
در سال ۱۳۶۲ احمد شحنه زاد سرمربی تیم جای خود را به ماشااله بنازاده پیشکسوت "پاس" می  دهد تا با هدایت ایشان استقلال قهرمان جام حذفی باشگاهای برازجان شود. نکته جالب این دوره از بازیها و پس از قهرمانی انتخاب تیتر جنجالی روزنامه آزادگان توسط علی پیرمرادی بود تحت عنوان " یک پاسی استقلال را قهرمان کرد "
استقلال در این دوره از بازی ها دخانیات را پنج بر صفر شکست می دهد! شاهین را چهار بر صفر و در عصر هشتم آبانماه۱۳۶۲ در یک عصر پاییزی در بازی فینال تابان را سه بر صفر شکست می دهد و عنوان قهرمانی را کسب می نماید. گلهای بازی فینال به ترتیب توسط :
محمود قنبری یک گل
جمال کاظمیان یک گل
حسین عبدالهی(مشهدی حسین) هر کدام یک گل به ثمر رسید.

در سال ۱۳۶۳ حسین دانشگر... " ادامه دارد"

محسن صدیقایستاده از چپ: یدالله پاپری، محمود دانش، حسین دانش گر، فرج الله لاری دشتی، اسدالله لاری دشتی، محمود قنبری، حجت لاری دشتی، احمد شهنه زاد (مربی)

نشسته از چپ: مختار شحنه، اصغر محقق، کریم فربود، غلام رضا رتبه، اسماعیل آبشیرینی

 

ترکیب استقلال تهران در بازی با استقلال برازجان، دهم فروردین1361


ایستاده از راست: احمد شحنه زاد (مربی)، محمود باباعلی، عبدالحسین زارع زاده، سیدجمال کاظمیان، اسماعیل آبشیرینی، اسماعیل جوکار، کرم زارع، کریم فربود، محمود دانش، محمود قنبری، اسدالله لاری دشتی، فرج الله لاری دشتی، حسین دانشگر نشسته از راست: حسن قهرمان پور، غلامرضا رتبه، محمود کهنسال، ابراهیم رئیسی، محمود مهاجریان، اصغر محقق نژاد، مختار شحنه، حجت لاری دشتی
نظرات کاربران
اشکان تمیزی بيش از 3 سال قبل گفت:
عالی و نوستالژی
سعید بازیار بيش از 3 سال قبل گفت:
استقلالی نیستم اما از این شیوه نگارش لذت بردم
mohanad بيش از 3 سال قبل گفت:
با آقای بازیار موافقم جناب صدیق این نوع مطالب را به شیوه نثر بسیار عالی مینویسد قبلا در خصوص ایرج شمسی زاده متنی خوانده ام از ایشان جالب بود
جعفری بيش از 3 سال قبل گفت:
خدا قوت خدمت نویسنده توانا جناب صدیق واقعأ با چه پشتکار و دقتی بعداز سالها خاطرات شیرین اس برازجان را زنده و برای نسل جوان بازگو میکند ،
نوشاد روشنش کن و شرح عکس اس برازجان ایستاده از راست صحیح است ،
کاپیتان تیم اس برازجان آقای اسداله لاریدشتی بود.
استادزاده رسول بيش از 3 سال قبل گفت:
یک کلام صدیق جان دمتگرم وقلم شمامثل همیشه شیواوتجدیدخاطرات برای همه دلسوزان ورزش.دمتگرم
جمیری بيش از 3 سال قبل گفت:
آبیته...4444444444444444
رضا بيش از 3 سال قبل گفت:
جناب صدیق مثل همیشه عالی یاد خاطرات گذشته موفق باشید.
حسین پروانه بيش از 3 سال قبل گفت:
با تشکرو قدردانی از دوست عزیزم جناب آقای صدیق که واقعا برای اینکار وقت گذاشته و زحمت بسیاری را متحمل شده اند تا تاریخچه ی باشگاه محبوب (استقلال برازجان )را به صورت واقعی به خیل هواداران بسیارش معرفی نماید . دستت درد نکند قلمت توانا باد.
شنبدی بيش از 3 سال قبل گفت:
جالب بود خصوصا قسمت اول..
روزبه بيش از 3 سال قبل گفت:
درود بر جناب صدیق،جالب بد
روزبه بيش از 3 سال قبل گفت:
درود بر جناب صدیق، جالب بود
سهرابی بيش از 3 سال قبل گفت:
جناب صدیق متن جالبی بود ولی دخانیات هیچ وقت از استقلال برازجان پنج گل نخورده جانم
محسن صدیق بيش از 3 سال قبل گفت:
جناب سهرابی عزیز:

در امپراطوری و آقایی باشگاه دخانیات در دهه ۶۰ هیچ شکی نیست. این بازی در اوایل آبان ماه۶۲ برگزار میشود که با گلهای حسین عبدالهی، محمود قنبری، رضا پروانه، جمال کاظمیان، و محمدرضا قاعدی به پایان میرسد. و در فینال استقلال با تابان روبرو میشود که با برداشتن تابان قهرمان میشود. ضمنا در سال۵۹ در یک بازی هم استقلال موفق شده که دخانیات را یازده بر دو شکست دهد..از توجه شما بی نهایت سپاسگزارم. بزرگوار
عبداله رئیسید بيش از 3 سال قبل گفت:
دوستان توبزرگی دوره شصت دخانیات تیم خوب وبیتردید بادرایت استادعبدرسول غفاری شکی نیست ولی جناب صدیق درست فرمایش میکنند دخانیات یه بازی بااس برازجان بیشترهم گل خورده
bahram azad بيش از 3 سال قبل گفت:
قلمت توانا و شیوا دوست بزرگوار ، خیلی زیبا و نوستالیژیک میبرد به دهه شصت که تنها دلخوشی آن سکوهای جنوبی استادیوم تختی و خاطره های زیبای با تماشاگران خاص و بازیکنان خاص و روزهای خاص
سعیدی بيش از 3 سال قبل گفت:
از این کار ابداعی دات نیوز و قلم بسیار رمانتیک آقای صدیق لذت بردم. مرحبا این سبک نگارش بسیار عالیست همانطور که در خصوص آقای فرج اله کمالی از ایشان مطلبی بسیار زیبا خواند. از دات نیوز تمنا دارم آن مطلب کمالی را نشر دهد
Nasrr بيش از 3 سال قبل گفت:
فوتبال برازجان دیگه از بین رفت. حالا چطور یاد اون ایام افتادید¡
عبداله رئیسی بيش از 2 سال قبل گفت:
دوستان عزیزحقیر باجناب صدیق هم محله ودوست هیچگاه تایقین نداشته باشه چیزی رابه تحریر درنمیاورد بنده به ایشان یقین دارم یاحق
فرهاد دنیادیده بيش از 2 سال قبل گفت:
تا اخرین کلمه رو نخوندم دست نکشیدم احسنت و صد بار احسنت
عبداله رئیسی بيش از 2 سال قبل گفت:
سلام دوستان بااینکه ازکودکی تاجی بودم وهستم ولی ناگفته نماند باشگاه برق برازجان یک دهه درصدرفوتبال برازجان بی رقیب بود وکارنامه قهرمانی حذفی استان در رده بزرگسالان وشرکت وداستان تلخ باختن 1برصفرمقابل تراکتورسازی تبریز ...
رضا بيش از 2 سال قبل گفت:
جناب صدیق خدا قوت بسیارعالی بود
احمد حدود 1 سال قبل گفت:
دست جناب صدیق دردنکنه.یاد یدالله هوشنگی ونصرالله مذهبی هم بخیروروحشان شاد.ایرانجوان هم باسعیددهقان یکتازی میکرد.یادش بخیر.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان