طراحی سایت
تاريخ انتشار: 23 تير 1395 - 11:26

دات نیوز؛ قسمت اول، دوم و سوم "استقلال برازجان، از طلوع تا امروز" که با همت و قلم زیبای محسن صدیق به رشته ی تحریر دآمده بود را در روزهای گذشته خواندیم و اکنون به ادامه ی تاریخچه ی این باشگاه می پردازیم.

استقلال برازجان از طلوع تا امروز - قسمت چهارم + عکس

قسمت اول استقلال برازجان از طلوع تا امروز را می توانید از اینجا، قسمت دوم را اینجا و قسمت سوم را اینجا بخوانید

 

آسمان همچنان آبی و بی انتهاست
زمان مثل سیلاب در مسیل عمر میگذرد. گذر دقایق همه خاطراتِ خوب و بد را بر لوحی فسرده و نحیف می نگارد و من همچنان گرفتار بی خویشتنی ام ! اینجا سرزمین من صبحی دیگرش با سکوتی مبهم و در هم رفته!
فریاد روزی و روزگاری دیگر دارد.
هر کس در تنهایی خود می دود و هر کس در تنهایی خود از نفس می افتد. داد و ستدهای میان انسان و طبیعت با نخوتی بی مانند ادامه دارد. کارگاه تصور هر دم نقشی نو میزند، تا تک تک ثانیه های گذرا بر روزهای رفته و یاد عزیزان از دست رفته را زنده نماید.
امروز هم مثل دیروز، مثل هر روز بارانی از آفتاب بر این دیار می بارد. نخل های دشتستانِ بزرگ به درازنای تاریخ قد علم کرده اند و باد پنجه های پریشانِ خود را مثل فواره در هوا می پاشد، تا یاد عزیزان و خاطراتِ روزهای خوب در پوسته طبیعت تراوش نماید.
فصلها همواره می آیند و می روند. تنها میراثِ ما امروز از گذر این ایام کهن و عمر فانی، خاطراتی بدون تاریخ انقضاء میباشد و بس!
روزهای جنگ با دشمن متجاوز شرایطِ حادی پیدا نموده است. جامعه ورزش برازجان و باشگاه استقلال هم به رغمِ فعالیتهای ورزشی نقشِ پر رنگی بر این لوح پیر و فرتوت رقم میزنند تا اگر دیروز شاهد رشادتها و جانفشانی بودیم، امروز یادآوری این شهیدان والا مقام و عزیزان از دست رفته، عظمت و بزرگی این آب و خاک را زنده نماید.
اکنون روزهای پر فروغ دهه ۶۰ و اوج فوتبال با شکوه برازجان است که برای هر بازی هزاران هزار عاشق را به روی سکوها و ضلع شمالی یعنی(پشت فنس) جایگاه اختصاصی طرفداران دخانیات و شاهین، بین جایگاه (خانه آجری) سمت راست هواداران استقلال، ایرانجوان، پاس، و سمت چپ آن هواداران پرسپولیس و برق را این ورزشگاه پیر میزبانی می نماید، که تنها دغدغه این ورزش دوستان موضوع جنگ میباشد که گاهی بلند گوی استادیوم و اعلام پر پر شدن جوانانی از این شهر، ساعت ها این سکوها را غرق ماتم میکند.
یادی از شهیدان والا مقام باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال :
سید مهدی محمدی
قاسم ( حاجی) مزیری
جهانگیر گرگین
ابراهیم سیاسی نژاد
علی دهقان
علی زنگویی
علی حقه سبز
علی اصبغی
محمد حسن مهاجریان
اسماعیل فرهی
محمد رضا افتخاری نیا
محمودکهنسال
همچنین عزیزانی دیگر که همگی در بر پایی این پرچم آبی رنگ متحمل خدماتی شدند و امروز ما یاد آنان را گرامی میداریم تا گذر زمان را با تمام وجود حس نماییم.
مدیران باشگاه :
ابولقاسم بنازاده
سید اکبر علوی
یدالله پاپری مقدم
عضو ه‍ئیت مدیره :
ابراهیم دهدشتی
حاج محمداسماعیل پاپری گیسکانی
ورزشکاران : علی فربود، غلامحسین فرزانگان، فتح اله اکبری، یداله پاپری گیسکانی، ابراهیم تنگستانی، حسن پاپری، مصطفی و مرتضی درویشی، محمود و ناصر شحنه زاده، سید مرتضی موسوی نسب ( لاری)، جهانبخش پاپری، فتح اله ستاری، نصراله مذهبی، منصور آباد، غلام حق گشا، مهدی شریف پور، مجید شنوئی، یدالله هوشنگی،
امروز گویا همه ما دل تنگ خاطرات گذشته شده ایم. انگار با افزایش طول این عمر گذشته ها برجسته تر شده اند، که ما مانده ایم با کوهی از خاطرات که هر روز دلتنگش می شویم.
خوش برآ با غصه ای دل که اهل راز
عیش خوش در بوته هجران کنند

استقلال برازجان در گذر تاریخ

در سال۱۳۶۳ همچنان زنده یاد یدالله پاپری مدیر باشگاه و حسین دانشگر بعنوان سرمربی تیم انتخاب شده است. نکته قابل توجه این دوره از بازیها این بود که استقلال تیم بدون باخت مسابقات بود.
نتایج سال ۱۳۶۳
استقلال ۲ شاهین ۲
استقلال۳ برق۲
استقلال۶ هما صفر
استقلال ۰ دخانیات ۰
استقلال۱ دشتستان ۰
استقلال ۱ ایرانجوان ۰


در پایان بازیهای این فصل دو تیم استقلال و دخانیات با تساوی امتیازها و از حیث گل زده و تفاضل هر کدام با ۱۳ گل زده ۴ گل خورده همه چیز مساوی شدند و کار به بازی تکراری کشید،که دخانیات با نتیجه یک بر صفر پیروز میدان شد. در این بازی یک پنالتی هم توسط جمال کاظمیان به هدر رفت، اما این پایان ماجرا نبود و استقلال با اعتراض به روی یدالله کیامرثی بازیکن دخانیات توانست بعد از دو ماه هییت فوتبال را قانع، و جام قهرمانی به استقلال تعلق گرفت.
لازم به توضیح اینکه در این فصل دو بازیکن خوب یعنی شهریار شفیعی و علی زارع همراه حسن شادکام بازیکن تیم ملی جوانان وقت، هر سه از آبپخش به استقلال پیوستند. در جام حذفی هم استقلال پس از شکست برق و مهاجرین در ضربات پنالتی مغلوب ایرانجوان شد که ایرانجوان در فینال از دخانیات شکست خورد و دخانیات عنوان قهرمانی حذفی را هم کسب کرد.
در سال ۱۳۶۴ بار دیگر مرد همیشه دلسوز و نام آشنای استقلال یعنی " اسماعیل دهقان" هدایت باشگاه را به عهده میگیرد و طی تصمیماتی، " حسین پروانه" بعنوان سرمربی انتخاب میشود.
در این فصل از مسابقات شرایط جدول طوری رقم خورده بود که در بازی آخر چنانچه استقلال یک مساوی مقابل برق میگرفت عنوان قهرمانی را کسب میکرد. احمد قنبری از قبل بعنوان داور این بازی انتخاب شده بود اما تنها یک ساعت مانده به شروع بازی جای خود را به مختار عبدالهی داد که استقلال سه بر دو شکست خورد البته استقلالی ها شدیدا معترض به داور بازی بودند به طوری که پس از پایان بازی در ورزشگاه جنجال شدیدی به پا شد.
نتایج سال ۱۳۶۴
استقلال ۱ ایرانجوان صفر
استقلال 0 دشتستان ۱
استقلال ۲ دژبان ۱
استقلال ۳ عقاب صفر
استقلال ۲ شاهین ۱
استقلال0 دخانیات 0 (دو پنالتی توسط قنبری و پروانه هدر رفت)


استقلال سال۱۳۶۵ را با همین کادر فنی یعنی پروانه و مدیریت اسماعیل دهقان و کمک رضا باباعلی شروع کرد که همراه ایرانجوان در فینال حذفی بهم رسیدند و استقلال بازی را با نتیجه دو بر صفر با دو گل محمدجعفر باباعلی پیروز شد تا عنوان قهرمانی را کسب نماید. در مسابقات باشگاهی استقلال بدون شکست سوم شد و پرسپولیس قهرمان گردید، اما با اعتراضی که دخانیات به روی یکی از بازیکنان پرسپولیس گذاشت، اعتراض وارد گردید تا دخانیات بعنوان قارمان فصل معرفی و پرسپولیس نایب قهرمان شود.
نتایج سال ۱۳۶۵
استقلال ۳ مهاجرین صفر
استقلال0 دژبان 0
استقلال ۱ برق ۱
استقلال ۲ ایرانجوان ۱
استقلال ۱ دخانیات ۱
استقلال 0 دشتستان 0
استقلال0 پرسپولیس 0

اما در سال ۱۳۶۶ بار دیگر مرد کهنه کار استقلال محمدرضا سیاسی بعنوان مدیر باشگاه و مرحوم فتح الله ستاری به عنوان سرپرست و فرج الله لاری دشتی بعنوان مربی کار را آغاز نمودند که یکی از بهترین و قویترین تیم استقلال در تاریخ ادوارش بود. احمد خدری هافبک خلاق و تکنیکی خوزستانی و ماندنی سیادت دو بازیکنی بودند که در آن فصل به استقلال پیوستند.
در سال ۱۳۶۶ اختلافات درون باشگاه استقلال به اوج خود رسید که این امر لطمات زیادی را به باشگاه و هواداران این تیم زد. و تنها با یک گل زده بیشتر نسبت به عقاب توانست مانع سقوط تیم به دسته پایین تر گردد. عقاب در این فصل به دسته دوم سقوط کرد و پرسپولیس قهرمان شد.
نکته قابل توجه این فصل علی رغم اختلافات درون باشگاهی، تنها در یک بازی بین استقلال و پرسپولیس بود که انسجام و همدلی در این بازی مشهود بود و این مهم باعث شد بازی دو بر صفر باخته را استقلال با دو گل جمال کاظمیان به تساوی بکشد، تا این بازی جزء یکی از زیباترین و پرتماشاچی ترین بازیهای تاریخ فوتبال برازجان ثبت شود.
نتایج سال ۱۳۶۶
استقلال صفر دشتستان صفر
استقلال ۲ پرسپولیس۲
استقلال ۱ شاهین ۲
استقلال ۲ عقاب ۲
استقلال ۱ دژبا ۱
استقلال صفر ایرانجوان صفر
استقلال ۱ دخانیات صفر
استقلال صفر پاس ۱
استقلال صفر برق ۱

پاییز ۱۳۶۷ فرا می رسد. بازیهای باشگاهی در نیمه آبان شروع میشود. رقابت بین تیمهایی چون استقلال، پرسپولیس، برق، دخانیات و شاهین به اوج خود رسیده است و به کرات هنگام بازی بین این تیمها از یک هفته قبل کری خوانی ها در شهر کاملا ملموس بود و گاهی تا هفته ها شهر تحت تاثیر یک بازی و یا حواشی آن قرار می گرفت.
یکی از بهترین اتفاقات جالب این فصل و باشگاه استقلال پیوستن یکی از بهترین بازیکنان تاریخ استان و اعجوبه فوتبال برازجان یعنی "ناصر سعیدی" به استقلال بود. در جام حذفی این فصل استقلال در بازی اول خود با تک گل جمال کاظمیان ایرانجوان را حذف می نماید و در بازی دوم به دخانیات رسید که دخانیات با تک گل عباس احمدزاده استقلال را از گردونه مسابقات حذف نمود.
در مسابقات باشگاهی این فصل اتفاقاتی غیره منتظره رقم خورد.
مدتی بود که تیمها از نحوه داوری رضایت نداشتند و اعتقاد داشتند که داوران بوشهری قضاوت کنند. یک هفته ای بود که کری خوانی و کل کل کردن بین طرفداران شاهین و پرسپولیس در سطح شهر وجود داشت. در یک روز بین هفته و از روزهای بسیار دل انگیز زمستان آسمان برازجان سراسر پوشیده از ابری سنگین و سیاه بود و هر لحضه احتمال اینکه اشک های شفاف این آسمان جاری شود.
هر کس به هر طرق ممکن خود را در دل سکوهای پیر تختی جای داده بود. بسیاری از دانش آموزان را می دیدم که با در دست داشتن کتاب های درسی آمده اند و مشخص بود که در این ساعت باید از مدرسه گریخته باشند. چندین هزار بلیط فروش رفته بود و بر در دیوار استادیوم تماشاچی، عبدالمحمد فربود همراه دو کمک خود در میان زمین بعنوان داور بازی مانند تماشاگران چشم به درب خروجی رختکن ها دوخته بودند، اما تعلل بیش از حد این دو تیم حکایت از خبرهایی داشت و اینکه نهایتا هر دو تیم ظاهرا قرار گذاشتند اگر داور از بوشهر نباشد بازی نخواهند کرد.
دو تیم استقلال و دخانیات هم بعدا به کمپین این دو تیم پیوستند که تهدید جدی هییت فوتبال باعث گردید استقلال به مسابقات برگردد اما سه تیم دیگر طی حکمی به دسته دو فرستاده شدند.

نتایج استقلال در سال ۱۳۶۷
استقلال ۳ دشتستان ۱
استقلال۳ ایرانجوان ۱
استقلال صفر سازمان آب صفر
استقلال یک پاس یک
استقلال صفر برق یک

ایستاده از راست: محمود مهاجری، محمود قنبری، اسد لاری دشتی، شکرالله محمدی نسب، فرج لاری دشتی، حجت آتش کار و حسین پروانه (مربی)

نشسته از راست: محمد جعفر باباعلی، محمود کهنسال، اسماعیل پروانه، محمدرضا قائدی و جمال کاظمیان

اسد لاری دشتی (کاپیتان استقلال برازجان) ـ پرویز مظلومی (کاپیتان استقلال تهران) ـ مختار عبدالهی (داور وسط) ـ ناصر راستی و اصغر سلیمی (کمک ها)

فروردین ماه 1361

پرویز مظلومی (کاپیتان استقلال تهران) ـ اسماعیل جوکار (دروازه بان استقلال برازجان) ـ اسد لاری دشتی (هافبک استقلال برازجان)ایستاده از راست: محمود دانش، سیدحبیب شهبازی، اسماعیل پروانه، سیدنصرالله موسوی، محمود کهنسال، کریم تقیان، فتح الله روان به و مجید خدادادیان
نشسته از راست: محمود قنبری، ماندنی سیادت، سیدجمال کاظمیان، غلام حق گشا، مجید شنویی، محمد فربود، احمد خدری و محمود مهاجریان

(ادامه دارد)
"محسن صدیق"


نظرات کاربران
علی بيش از 3 سال قبل گفت:
مثه همیشه عالی جناب صدیق...
حسین بيش از 3 سال قبل گفت:
خیلی جالب بود من دنبال میکنم استقلالی نیستم اما سبک نگارش عالی بود. لطفا در خصوص دیگر تیمها هم کار کنید
آذر بيش از 3 سال قبل گفت:
درود اینبار هم از زنده یاد حیدر شریفپور یادی نشد ایرادی نیست ........
این نیز بگذرد
شیبانی بيش از 3 سال قبل گفت:
این کار ابداعی بسیار جالب است. من هم به آقای صدیق پیشنهاد میکنم این قلم زیبا را در وصف همه تیمها بکار ببرید
یک استقلالی بيش از 3 سال قبل گفت:
اس اس فقط تهران
زیارتی بيش از 3 سال قبل گفت:
آذر / منظور مهدی شریف پور است؟
استقلالی بيش از 3 سال قبل گفت:
خداوند مرحوم حیدر شریف پور رو هم رحمت کنه. اما دوست عزیز این مطلب ورزشی است نه سیاسی.
مهدی پایدار بيش از 3 سال قبل گفت:
درود بر تلاش تان
نصرالله پاپری بيش از 3 سال قبل گفت:
جناب اقای صدیق بازیکن اسبق استقلال برازجان دست درد نکنه انتظار داریم که این راه را ادامه دهید تا استقلال برگرده به روزهای قبل
جعفری بيش از 3 سال قبل گفت:
خدا قوت جناب صدیق خیلی زحمت کشیداید
راستی بيش از 3 سال قبل گفت:
افرین
پیام بيش از 3 سال قبل گفت:
مثل همیشه بسیار عالی
محمود بيش از 3 سال قبل گفت:
بادرود وسپاس خدمت جناب محسن خان صدیق بخاطر جمع آوری و نشر رزومه استقلال برازجان آنهم مربوط به ۳۰ سال پیش واقعا زحمت می کشند . خداوند یار تمام یاوران استقلال باشد،
رضا بيش از 3 سال قبل گفت:
جناب صدیق احسنت مثل همیشه پرتوان وخدا قوت
عبداله رئیسی بيش از 3 سال قبل گفت:
جناب صدیق کجاست عکس ما زمان طلائی که علی زارع وشهریارشفیعی حسن شادکام خط دفاع اس برازجان علی زارع فرج اله لاریدشتی وسط وغلامرضارتبه وبنده حقیردودفاع چپ وراست استقلال به مربیگری آقای دانشگر
همشهری بيش از 3 سال قبل گفت:
آقای صدیق کارت جالبه ولی چرا از باختهای بزرگ استقلا نمیگی باید تعصب را کنار گذاشت
آشنا بيش از 3 سال قبل گفت:
آقای صدیق خسته نباشی .با احترام . درخصوص سقوط تیمهای دخانیات . پرسپولیس و شاهین در سال 67 به دسته 2 بیشتر توضیح بدید واقعیت این بود که استقلال قول همکاری با این سه را داده بود ولی لحظه آخر اونها را تنها گذاشت و همین عدم همکاری باعث سقوطشان شد . یا بهتر بگم زیر پاشونه خالی کرد . چون با کناره گیری 4 تیم علنا ادامه بازیها مقدور نبود
فریدی بيش از 3 سال قبل گفت:
براوو به امیدموفقیت های روزافزون
رضا کاوه بيش از 3 سال قبل گفت:
رضا کاوه
دوست عزیز جناب آقای صدیق از زحمات جنابعالی کمال تشکر را دارم از خداوند منان خواستار پیشرفت جنابعالی در این زمینه ها میباشم . موفق باشید
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان