طراحی سایت
تاريخ انتشار: 31 مرداد 1395 - 09:13
وزیر دفاع در نشست خبری:

دات نیوز، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به روند تحویل سامانه اس 300 روسی به ایران گفت: بخش عمده این سامانه به داخل منتقل شده و بخش دیگر نیز در حال بارگیری و انتقال است و تا یک ماه آتی این سامانه به طور کامل وارد کشور می‌شود....

به گزارش دات نیوز، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به روند تحویل سامانه اس 300 روسی به ایران گفت: بخش عمده این سامانه به داخل منتقل شده و بخش دیگر نیز در حال بارگیری و انتقال است و تا یک ماه آتی این سامانه به طور کامل وارد کشور می‌شود. دهقان همچنین در رابطه با پرونده شکایت ایران از روسیه درباره عدم تحویل سامانه اس 300 خاطرنشان کرد: به طور طبیعی و در چارچوب کلی مورد توافق دو کشور ایران و روسیه نظر طرفین بر این شد زمانی که روس‌ها قرارداد را به طور کامل اجرا کردند، ایران نیز به طور کامل شکایت خود را پس بگیرد. ما نیز با تحویل این سامانه توسط روس‌ها، شکایت خود را پس گرفته‌ایم اما در عین حال این حق را برای خود قائل هستیم که چنانچه در ادامه قرارداد مشکلی پیش آید شکایت خود را پیگیری کنیم. وی در ادامه گفت: درباره بحث سامانه موشکی اس 400 نیز طرف روس در همان زمان که بحث
اس 300 مطرح بود پیشنهاد تحویل سامانه موشکی اس 400 و یک سیستم آنتی 2500 را به ما داده بود و اصرار بر این داشت که ما آن سیستم‌ها را دریافت کنیم که به دلایل مختلف ما اصرارمان روی تحویل سامانه موشکی اس 300 بود. سردار دهقان تأکید کرد: ما حاضر نشدیم بحث یا مذاکره‌ای را در قبال پیشنهاد‌های روس‌ها انجام دهیم از این‌رو موضوع اس 400 را تاکنون مطرح نکرده‌ایم و بنای پیگیری آن را در شرایط فعلی نداریم.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در خصوص حضور هواپیماهای جنگنده روسی در پایگاه هوایی نوژه (همدان) گفت: آنچه امروز در پذیرش هواپیماهای روسی در همدان انجام می‌شود در راستای نشست مشترک
و سه جانبه «ایران، روسیه و سوریه »در تهران است.
همچنین همکاری‌های متقابل ایران و روسیه برای مورد هدف قرار دادن تجهیزات و تجمعات جریان‌های تروریستی داعش است و این موضوع نیز بنا بر درخواست سوریه انجام می‌شود.
به گزارش «ایران»، سردار حسین دهقان روزگذشته در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت 31 مرداد روز صنعت دفاعی با شعار «صنعت دفاعی نماد اراده و عزم ملی در تولید قدرت دفاعی»، درباره اینکه استفاده روس‌ها از پایگاه هوایی همدان آیا باید با مصوبه و موافقت مجلس انجام می‌گرفت یا خیر؟ گفت:  امروز عده‌ای به ناروا در خصوص این مسأله بحث می‌کنند. قانون اساسی ما در اختیار گذاشتن پایگاه نظامی برای کشورهای بیگانه را ممنوع دانسته است و ممکن است عده‌ای به صورت ناشیانه بخواهند چنین تعبیری را در مورد استفاده روس‌ها از پایگاه هوایی همدان داشته باشند، اما این مسأله اساساً تصمیم نظام است و به عنوان یک همکاری مشترک برای مبارزه با تروریست‌ها در جریان است.
خبرنگار دیگری از سردار دهقان پرسید که رئیس کمیسیون امنیت ملی گفته  هواپیماهای روسیه تنها برای سوخت‌گیری در پایگاه همدان حضور پیدا می‌کنند، نظر شما چیست؟وی گفت:البته  معلوم است آنها (هواپیماهای روسیه) برای تفریح به ایران نمی‌آیند؛می‌آیند تا در صورت لزوم سوختگیری کنند یا مسلح شوند. اما ما فعلاً برنامه هایی برای استفاده روس‌ها از دیگر پایگاه‌ها نداریم. همچنین ما پایگاه نظامی در اختیار آنها قرار نداده‌ایم، اما اگر شرایط اقتضا کند آن را بررسی خواهیم کرد. این نکته قابل ذکر است که استفاده از پایگاه نظامی همدان با مصوبه شورای عالی امنیت ملی انجام شده است.
توافق ایران و روسیه برای هماهنگی
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص توافق‌های روسیه و امریکا در مورد حلب گفت: ما یک توافقی را با روسیه انجام داده‌ایم که هر اقدامی که آنها انجام می‌دهند با اطلاع و تأیید ما باشد. امروز اختلافات بسیاری میان روسیه و امریکا در موضوع سوریه وجود دارد؛ این موضوعات از این مسأله که آقای بشاراسد نباید باشد، تا اینکه بشاراسد می‌تواند در رأس دولت سوریه باشد، ادامه داشته است. امروز آنچه طرف روسیه به صورت مشترک با ما هم‌عقیده است، این است که تمامیت ارضی سوریه و دولت این کشور باید طبق مهلت قانونی‌اش حفظ شود و رئیس جمهوری قانونی سوریه هم مطابق با رأی مردم این کشور باید در سوریه تصمیم‌گیری کند.  سردار دهقان تأکید کرد: یک مسأله دیگری که بین ما و غربی‌ها مورد اختلاف است، شناسایی گروه‌های تروریستی در سوریه است. غربی‌ها می‌گویند که داعش تنها گروه تروریستی است اما ما معتقدیم که علاوه بر داعش، جبهه النصره و گروه الاحرار و الشام و جیش الشام نیز شامل گروه‌های تروریستی می‌شود. ما می‌گوییم تمام گروه‌هایی که اسلحه به دست گرفته‌اند و اقدام مسلحانه انجام می‌دهند، شامل گروه‌های تروریستی می‌شوند.
رونمایی از نخستین موتور ایرانی هواپیما
سرداردهقان در پاسخ به سؤال «ایران» در مورد بومی کردن و ساخت سامانه اس 300 ایرانی گفت: قرار نبود ما سامانه اس 300 بسازیم بلکه می‌خواستیم سامانه‌ای ایرانی تولید کنیم که تولید کرده‌ایم و اسمش را
«باور 373»گذاشته‌ایم. این سامانه تمامی امکانات و شرایط اس 300 را دارد، اما اینکه گفته شود ما می‌خواهیم اس 300 را کپی کرده و مدل ایرانی آن را بسازیم، درست نیست. وزیر دفاع افزود: ما تمامی سیستم‌های راداری و پرتاب این سامانه را ساخته‌ایم و هیچ مشکلی در خصوص آن نداریم و روز یکشنبه – امروز - این بخش از کار را معرفی خواهیم کرد. وی تأکید کرد: همچنین ما هواپیمای صاعقه را طراحی و تولید کردیم البته پایه اصلی این هواپیما همان جنگنده F۵ بود ولی در سازه و اجزای اساسی آن تغییراتی داده‌ایم. ما امروز قادریم در تمام هواپیماها از جمله شرقی و غربی اصلاحاتی انجام دهیم و بحمدالله این توان صنعتی در کشور ما وجود دارد. وزیر دفاع تصریح کرد: ما بنا داریم که موتور توربو جت سنگین را در کشور بسازیم؛ همه زیرساخت‌های تولید این موتور در داخل فراهم شده است. اگر بتوانیم این مهم را انجام بدهیم در اصل توان طراحی و تولید جنگنده از هر نوع را به دست خواهیم آورد. ما برای تأمین نیازهای دفاعی خودمان اگر نتوانیم در داخل کشور تولید کنیم، خریداری خواهیم کرد. سردار دهقان در پاسخ سؤال دوم «ایران» در خصوص تعامل دولت با وزارت دفاع و نیروهای مسلح در خصوص رفع کم و کاستی‌های نیروهای مسلح، گفت: آقای روحانی رئیس جمهوری  خودشان سابقه در نیروهای مسلح دارند و دولت نیز هیچ کوتاهی در این خصوص نکرده است و تا حد امکان توان خود را برای رفع کم و کاستی‌های نیروهای مسلح گذاشته است.
مشاوران نظامی ایرانی در عراق و سوریه
وی در ادامه، حمایت از جریان مقاومت را در راستای پاسخ رسمی و قانونی ایران به عراق و سوریه برای برقراری صلح و امنیت و مقابله با جریان تکفیری دانست و گفت: حمایت ما از سوریه و عراق هم شرعی است و هم قانونی و هم در مناسبات جهانی به عنوان یک اصل شناخته شده است؛ ما به لحاظ نظامی به عراق و سوریه کمک می‌کنیم و همان‌طور که گفته بودیم، مشاوران نظامی ما در عراق و سوریه حضور دارند و این حضور و سیاست را نیز ادامه خواهیم داد.
 برنامه موشکی خود را با قدرت ادامه خواهیم داد
سردار دهقان با تأکید بر اینکه در بحث موشکی و برنامه‌های موشکی، ما کار خود را با قدرت ادامه خواهیم داد، اظهار کرد: ما هم در جنبه کمی و هم درجنبه کیفی، برنامه‌های جدی داریم.
وی در ادامه در خصوص استفاده داعش از سلاح‌های پیشرفته نیز گفت: این نکته درست است و باید ببینیم چه کسانی، داعش را تسلیح، تجهیز و حمایت کرده و آموزش می‌دهند. طبیعتاً امروز عربستان، قطر و تا همین اواخر  ترکیه و همچنین امریکا، آنها را کاملاً مجهز می‌کردند و آموزش می‌دادند. هر چه توان عملیاتی، انسجام و قدرت مانور جبهه مقاومت افزایش پیدا می‌کند، آنها به اربابان خود می‌گویند که اگر قرار است ما به نوکری شما بجنگیم، شما باید پول، امکانات و تجهیزات بیشتری به ما بدهید. این مطالبه‌ای است که قاعدتاً جریان تروریستی و تکفیری از اربابان خود دارند.
وزیر دفاع در پاسخ به سؤالی درباره بازدید «آمانو» از پارچین نیز اظهار داشت: برای ما و همه جهان، بحث و پرونده پارچین تمام شده تلقی می‌شود. اما اگر قرار باشد اقدامی صورت بگیرد درباره آن تصمیم خواهیم گرفت.

 

منبع: ایران


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان