طراحی سایت
تاريخ انتشار: 19 آبان 1395 - 13:40
شخصیت های معاصر از نگاه یک روزنامه نگار (3)

دات نیوز؛ دکتر حسین فاطمی تا زنده بود آماج کین و لعن و حسادت دشمنان و حتی دوستانش بود ، فدائیان اسلام شکمش را دریدند ، بارها و بارها تحت عمل جراحی قرار گرفت بطوریکه دوستانش به شوخی می گفتند بهتر است در شکم او زیپ کار بگذارند تا دکترها هر بار مجبور نشوند شکمش را پاره کنند ، آری از دکتر فاطمی سخن می گویم مردی که...

عبدالخالق عبدالهی: تنها مرگ است که راست می گوید

دات نیوز ـ عبدالخالق عبدالهی: هرسال با فرا رسیدن 19 آبان ماه همزمان با تیرباران دکتر حسین فاطمی دلم می گیرد و بیاد مظومیت مردی می افتم که نه تنها روزنامه نگار ، سخنگوی دولت ، وزیر امورخارجه و یکی از نزدیکترین و وفادارترین افراد به نخست وزیر دولت ملی بود بلکه به گواهی دکتر مصدق ، ایده اولیه ملی شدن نفت هم از او بوده ، ایده ای که تا آخرین لحظات زندگی پایش ایستاد و در آخر هم جانش را بر سر آن گذاشت.

دکتر فاطمی با قیافه ای جذاب و چهره ی همیشه خندان ، هرچند لهجه صحبت کردنش به فرانسه نشان می داد این زبان را در سنین میانسالی آموخته ، اما از آنجایی که دشمنان ایران در سالهای ملی شدن نفت اصرار داشتند از ایران و ایرانی چهره ای زشت و خشن در مجامع بین المللی ترسیم کنند او به عنوان سخنگوی دولت ملی ، با دانستن این زبان و با حاضر جوابی و شوخی های بجایش در کنفرانس های مطبوعاتی همواره چهره ای لطیف و مبادی آداب از ما نزد افکار عمومی دنیا عرضه می کرد. دکتر فاطمی تا زنده بود آماج کین و لعن و حسادت دشمنان و حتی دوستانش بود ، فدائیان اسلام شکمش را دریدند ، بارها و بارها تحت عمل جراحی قرار گرفت بطوریکه دوستانش به شوخی می گفتند بهتر است در شکم او زیپ کار بگذارند تا دکترها هر بار مجبور نشوند شکمش را پاره کنند ، آری از دکتر فاطمی سخن می گویم مردی که پس از دستگیری و در فاصله بازداشتگاه تا زندان دچار نیش چاقوی دار و دسته شعبان جعفری شد و اگر خواهرش سلطنت خانم در آخرین لحظات خود را روی جسم نحیف او نمی انداخت قبل از اینکه پایش به دادگاه برسد این الواط همانجا تکه تکه اش کرده بودند.

دکتر حسین فاطمی به گمان من یکی از شخصیتهای مظلوم تاریخ معاصر محسوب می شود چرا که کمتر اتهام و نسبت ناروایی را می توان نام برد که دشمنانش لااقل یکبار درباره او بکار نبرده باشند. اتهامات از همان روزهای اول تحصیلش در اروپا شروع شد "او اوقاتش را در پاریس به یَللی تَللی گذرانده و اصلا مدرک دکترا ندارد " بعد گفتند مامور خارجی ها در دولت ملی دکتر مصدق است ، دکتر مصدق دستخط داد که فکر ملی کردن نفت از فاطمی بوده اما باز دشمنانش او را بیشتر متهم کردند که نعل وارونه می زند و مردم را گمراه می کند . چند بار زندان رفت ، بدنش با گلوله و کارد ریش ریش شد اما باز مخالفانش این نغمه را ساز کردند که " به بهانه معالجه به انگلستان رفته تا با ماموران انگلیس ملاقات کند " بعد از کودتای 28 مرداد از ترس جانش مدت کوتاهی نزد توده ایها مخفی شد دشمنانش شایعه کردند از همان اول توده ای بوده و الان هم در سفارت شوروی پنهان است. هر روز عده ای ادعا می کردند که او را در یکی از خیابانهای تهران دیده اند ، بعضی ها می گفتند پنهان شدن فاطمی برای رد گم کردن است او در اصل جاسوس است، به این بهانه با مخالفان تماس می گیرد و آنها را لو می دهد . در چنین شرایطی که حتی نزدیک ترین دوستان فاطمی در جبهه ملی نیز به او شک کرده بودند و با خود می اندیشیدند لابد یک چیزی هست ، فاطمی چکاری جز به استقبال مرگ رفتن می توانست انجام دهد؟ دکتر حسین فاطمی تا روزیکه زنده بود به مصدق و آرمانهای جبهه ملی پشت نکرد هرچند در فاصله روزهای 25 تا 28 مرداد سال 1332 تندروی هایی هم داشت مثلا ضمن مقالات تند و بی پروایی که در این سه روز در روزنامه "باختر امروز" نوشت در میدان بهارستان و در خلال سخنرانی هایش خواستار برچیده شده سلطنت و برقراری جمهوری شد حتی وقتی که شاه از مملکت فرار کرده بود و کاخ های سلطنتی بی صاحب مانده بود قرار شد دکتر فاطمی به همراه هیاتی کاخهای سلطنتی را مهر و موم نماید. مرحوم فاطمی در این مورد هم کمی بی مبالاتی به خرج داد مثلا همان زمان عکسی در نشریات منتشر شد که او را در حال وارسی کمد لباس ملکه ثریا اسفندیاری نشان میداد (از بدشانسی فاطمی عکس زمانی گرفته شده بود که یکی از لباسهای زیر ملکه به نوک عصای او گیر کرده بود. دادستان بعدها به استناد همین عکس تقاضای حکم اعدام او را کرد). با همه اینها ، ایراد چند سخنرانی آتشین، کمی تندروی و گشتن لای لباسهای زیر ملکه کشور جرمش هر چه بود اعدام نبود آنهم با آن وضع فجیع.

با اینکه اعدام دکتر فاطمی پس از چندین روز اعتصاب غذا و در حالیکه تن رنجورش 40 درجه تب داشت و به روایتی فاصله آمبولانس تا جوخه اعدام را روی برانکارد طی کرده بود لکه ننگی است که تا ابد بر دامان دادگاه های نظامی محمدرضا شاه پهلوی باقی خواهد ماند اما شاید حق با کسی بود که با شنیدن خبر تیرباران فاطمی گفته بود "با این شایعات ویران کننده ای که درباره فاطمی بر سر زبانها بود ، او فقط با مرگ خود می توانست ثابت کند که در کارها و گفته های خود صادق است". خوشبختانه این شانس را دشمنانش به او دادند.

روحش شاد و یادش گرامی باد که سالیان سال باید بگذرد تا صدیق مردی همچون دکترحسین فاطمی در شوره زار سیاست ایران زمین یکبار دیگر جان بگیرد، بروید و رشد کند :

سالها باید که تا یک سنگ اصلی ز آفتاب
لعل گردد در بدخشان یا عقیق اندر یمن

عمرها باید که تا یک کودکی از روی طبع
عالمی گردد نکو یا شاعری شیرین سخن

قرنها باید که تا صاحبدلی پیدا شود
بوسعیدی در خراسان یا اویس اندر قَرَن

 

دات نیوز: تیتر این یادداشت جمله ای از کتاب بوف کور صادق هدایت می باشد


نظرات کاربران
مهدی پایدار بيش از 3 سال قبل گفت:
بقول دوست عزیزمون قلمت را می‌ستایم
امیدوار بيش از 3 سال قبل گفت:
واقعا مظلومترین سیاستمدار معاصر است. هیچ کس نمیداند تز ملی شدن صنعت نفت از ایشون است
رضایی بيش از 3 سال قبل گفت:
آقای عبدالهی دستتون دردنکنه ولی کاش کمی بیشتر بود و از فرزندان و خانواده اش هم می نوشتید یا مثلا از خودشان جملاتی را نقل می کردید و دریادداشت می گنجاندید
عبدالخالق عبدالهی بيش از 3 سال قبل گفت:
جناب رضایی عزیز حق با شماست اما چه کنم که در این دنیای مجازی ، مخاطب کم حوصله و کوتاه خوان و مختصر پسند است و اگر یادداشتی از حد متعارف بیشتر شد خواننده مطلب را رها می کند و ادامه اش را نمی خواند البته اگر اینگونه نبود می شد و اصلا خودم هم دوست داشتم چندسطری درباره ازدواج دکتر فاطمی با دختر تیمسار سطوتی و برگزاری مراسم شاهانه عروسی آن دو و انتقاداتی که به دلیل این ریخت و پاش ها به فاطمی شد بنویسم یا مثلا برخوردی که دکتر فاطمی با محرمعلی خان داشت و جمله ای جالبی که به او گفته بود را می نوشتم یا داستان شب اعدام این مرد مظلوم تاریخ معاصر را کاش می شد نوشت تا معنای واقعی کلمات و واژگانی همچون شهامت - غیرت و استقامت را بهتر و بیشتر درک نمود اما همانگونه که گفتم متاسفانه محدودیت هایی وجود دارد
مجید کمالی،پور بيش از 3 سال قبل گفت:
بعضی،وقتا فقط،مرگ میتونه ابروداری کنه ..
محسن صدیق بيش از 3 سال قبل گفت:
یادش گرامی فاطمی از مردان بزرگ تاریخ ماست شاید فاطمی نبود مصدق هیچگاه مصدق نمیشد
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان