طراحی سایت
تاريخ انتشار: 16 بهمن 1395 - 21:02
عبدالرسول عمادی :

دات نیوز؛ یادم هست اواخر دهه شصت عطاالله مهاجرانی پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا داد به استناد قرآن که در آن خدا به پیغمبرش موسا می گوید:
اذهب الی فرعون انه طغی و قل له قولا لینا
تا مدتها این سخن مهاجرانی کفر کمبزه به شمار می آمد و چپ و راست متحدا علیه او رگ گردن قوی می کردند.

با اوباما چه کردیم؟/ با ترامپ جنگ افروز چه کنیم؟

دات نیوز ـ عبدالرسول عمادی: اوباما می خواست مشکل ایران و آمریکا را حل کند. او مساله هسته ای را حل کرد اما در حل مابقی مسائل فی مابین که به چیزهای زیادی هم نبودند موفق نبود آن هم به یک علت و آن این که ما در ایران شرط کرده ایم زمانی با آمریکا مشکلاتمان را حل کنیم که آمریکا آدم بشود، اما این امری محال است که یک کشور بتواند آدم بشود، اگر منظور حاکمان آن هستند هم شرط ما نامعلوم و مبهم است و دقیقا معلوم نکرده ایم که آنها اگر چگونه رفتاری از خود نشان بدهند معلوم شده که آدم شده اند!
خلاصه این که ما نگذاشتیم مشکل مان حل شود ما به یک دشمن قوی که همه مشکلات خود را به توطئه های او نسبت بدهیم نیاز داشتیم و این کارکرد آمریکا برایمان بسیار مهم بود و اگر در برجام هم حاضر به مذاکره شدیم چون دیگر نمی شد مذاکره نکرد باید نفت می فروختیم و می خوردیم و برای حل این مشکل حاضر شدیم مذاکره کنیم.
یادم هست اواخر دهه شصت عطاالله مهاجرانی پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا داد به استناد قرآن که در آن خدا به پیغمبرش موسا می گوید
اذهب الی فرعون انه طغی و قل له قولا لینا
تا مدتها این سخن مهاجرانی کفر کمبزه به شمار می آمد و چپ و راست متحدا علیه او رگ گردن قوی می کردند.
اما ما در موضوع هسته ای مذاکره کردیم مستقیم مستقیم آن هم چند سال، اگر چه جناح راست حکومت قر و غمزه فراوان می آید که از مذاکره ناراضی بوده اما همه شان راضی هستند و فقط می خواهند این حرف ها را بزنند تا دولت روحانی را تضعیف کنند.
حالا ما مذاکره کرده ایم و مشکل خودمان را هم ظاهرا حل کرده ایم چون برجام را پذیرفته ایم به طوع و رغبت چون از قدیم گفته اند معامله به رضا و رغبت است و اگر رغبت نباشد معامله شکل نمی گیرد و کشش معشوق با کوشش عاشق که سر هم شده برجام حاصل شده است.
اما حالا چه باید کرد؟
ترامپ دیروز در نوشته ای گفته ایران قدر پرزيدنت اوباما را ندانست و تلویحا گفته اگر مساله اش را با اوباما تا آخر حل کرده بود حالا من دستم در مقابلش بسته بود کما این که اوباما موضوع کوبا را حل کرد و ترامپ هم با هاوانا سر جنگ و ستیزی ندارد.
اما در مقابل ترامپ چه باید کرد او دارد دندان قروچه می کند و مساله ایران را هر روز به شکلی پیش می کشد.
یک راه این است که بگوییم او هیچ غلطی نمی تواند بکند و منظورمان هم این باشد قدرت نظامی و موشک و توپ و تانک و فشنگ و تفنگ ما مجهز تر است و اگر با ما وارد جنگ بشود شکستش می دهیم.
این حرفی است که گاهی برخی در کشور ما می زنند. این حرف رجز خوبی است اما ما که خودمان اصل ماجرا را مطلعیم. پس این راه حل نیست و بسیارند کسانی که در موقع دعوا برای خودنمایی در مقابل خلق و برای اثبات شجاعت نداشته شان، شاخ و شانه می کشند اما چون حریف قدر است خدا خدا می کنند که او جلو نیاید و کار در حد همین رجز خوانی باقی بماند.
احمدی نژاد سال های اولش می گفت قطع نامه های تحریم کاغذ پاره است و آن قدر قطع نامه بدهند تا قطع نامه دانشان پاره شود اما هر کس مختصر فهمی داشت می دانست که این آدم نمی داند که یک من ماست چقدر کره دارد و اصلا گویا نمی فهمد که ماست اساسا کره هم دارد و ماحصل کارش را هم همه دیده اند و آن را که عیان است حاجت به زیاده گویی نیست.
او وقتی در شهرها از مردم می خواست فریاد بزنند انرژی هسته ای حق مسلم ماست این شعارها را روپوش ضعف خود در حل مساله هسته ای کرده بود.
پس جنگ که خوب حرفش را نباید زد چون ما بازنده هستیم. قرآن هم فرموده لاتلقوا بایدیکم الی التهلکه
دیگه از این واضح تر.
البته خوب اگر جنگ شد که باید دفاع کنیم و می کنیم اما نباید بگذاریم جنگ بشود حتی المقدور و هر کس هم از رفتن به سمت جنگ با آمریکا استقبال می کند لابد راه در رویی دارد. ما که نداریم و اگر جنگ بشود هم با چنگ و دندان از کشورمان دفاع می کنیم.
حالا برای این که جنگ نشود چه کار کنیم؟
به نظر من ایران باید پیشنهاد مذاکره در موارد اختلافی بدهد کاری که اوباما از آن استقبال می کرد و ما فرصتش را از دست دادیم.
البته دوستان ما در جناح راست حکومت که شریانهای اصلی تصمیم گیری را در دست دارند و ظاهرا از انتخاب ترامپ هم خوشحالند می توانند از این تلقی مثبت خودشان استفاده کنند و بروند مساله خود را با ترامپ حل کنند پیش از آن که به قول آیت الله موحدی کرمانی خناسان بتوانند توپ ترامپ را علیه ایران پر تر کنند و به سمت شلیک ببرند.
حل مشکلات با آمریکا هم به نام خودشان تمام می شود.
حتی کسی مثل هاشمی رفسنجانی هم دیگر در این دنیا نفس نمی کشد تا این تصور ایجاد شود که دیدگاه او به کرسی نشسته است.


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان