طراحی سایت
تاريخ انتشار: 23 خرداد 1396 - 06:54
گفت و گو با پژوهش‌گر دشتستانی که در اروپا می‌درخشد؛

دات نیوز؛ متاسفانه در حال حاضر تعداد پیشنهادهای علمی و کاری که از دیگر کشورها به بنده شده است نسبت به کشورعزیز خودم بسیار بیشتر بوده است. برای رفع این مشکل باید جوانان کارشناس و خبره را بیشتر مورد توجه قرار داد تا بتوانند گره ای از مشکلات کشور را باز کنند. و شاهد خروج جوانان از کشور نباشیم. من بسیار امیدوارم و دوست دارم تجربیات علمی و آموزشی خودم را در اختیار دانشجویان و داوطلبان علم در ایران قرار دهم.

پیام حیاتی: صد درصد می شود با علوم روز دنیا میزان آلایندگی محیط زیستی عسلویه را کاهش داد

دات نیوز ـ منیژه دریسی: پیام حیاتی در  30 مرداد سال 1362 و دوران کودکی و نوجوانی خود را در خانواده ای فرهنگی در شهر وحدتیه گذراند. پدر و مادر ایشان دبیر آموزش و پرورش شهر وحدتیه بوده و پدر وی معلم ریاضی ایشان نیز بوده است.
وی تحصیلات خود را در وحدتیه آغاز کرد. دوره تحصیلی راهنمایی را با رتبه عالی از مدرسه خیام وحدتیه فارغ التحصیل شد و به دبیرستان امیرکبیر راه پیدا کرد.
پس از آن نیز در آزمون سراسری سال 80 شرکت کرد و وارد دانشگاه خوارزمی تهران شد، سپس در سال 85 وارد آموزش و پرورش شهرستان دشتستان شد. در آغاز کار تدریس در آموزش و پرورش دشتستان (سال 1385) موفق به ارایه مقاله تخصصی در زمینه نانو شیمی در کشور شد، ایشان به مدت نه سال تدریس در آموزش و پرورش را ادامه داد.
در این مدت به طور هم زمان مشغول به تدریس در بخش بوشکان، برازجان  و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد (1386) بود. و ایشان توانست در این بازه زمانی اول کتاب دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دشتستان را به نام خود به چاپ برساند (این کتاب شامل روش های ساخت، تولید مواد شیمیایی مختلف به همراه روش سنتز می باشد).
سپس در سال های 1388 تا 1391 ایشان توانست چندین مقاله معتبر علمی و سخنرانی در مجامع علمی کشورارایه نماید.
تا اینکه در سال 1392 در مقطع دکتری پیوسته شیمی معدنی پذیرفته شد، این دوران یعنی دوران تحصیل در مقطع دکتری
نقطه اوج و ترقی ایشان بوده و توانست با فراغ خاطر به زمینه پژوهش بپردازد و در این زمان توانست دو کتاب دانشگاهی دیگر در زمینه شیمی دارویی و نانو ذرات شیمیایی نیز به چاپ برساند.


همچنین ایشان توانست چندین مقاله تخصصی شیمی در بهترین مجلات علمی جهان به چاپ برساند، این زمانی بود که پیام حیاتی به مجامع بزرگ علمی در اروپا و امریکا معرفی شد. هم اکنون ایشان در یکی از بزرگترین موسسات تحقیقاتی نانو و ضد سرطان دنیا در شهر بارسلونا در کشور اسپانیا مشغول به پژوهش می باشد.
✅ شما در رشته ی شیمی معدنی تخصص دارید. در رابطه با این دانش و کاربرد آن در صنعت با یک مثال برای ما بیشتر توضیح بفرمایید.
به طور کلی شیمی علم شناخت و بررسی رفتار مواد در شرایط های مختلف است. شیمی به شاخه های مختلفی دسته بندی می شود:
1- شیمی معدنی     2-شیمی آلی      3- شیمی فیزیک      4- شیمی تجزیه     5- نانو شیمی     6 – فیتو شیمی
همانطور که گفته شد شیمی معدنی یکی از شاخه های علم شیمی است و خود این شاخه ها دوباره به زمینه های تخصصی دیگر تقسیم بندی می شود. اگر بخواهم دقیق خدمتتان عرض کنم در علم مرز بندی بسیار دقیق نیست و برای درک و تجسم بهتر عمومی مجبور به دسته بندی می شویم. منظور من این است که شیمی معدنی با بقیه علوم ( زیست – فیزیک – پزشکی – نانو ...) ارتباط تنگاتنگ و جدا نشدنی دارد.تعریف ساده از شیمی معدنی مطالعه بر روی ترکیباتی که دارای فلز و اجزای آلی پیوند دهنده با این فلز هستند. در صنعت پتروشیمی – نفت – گاز ومحیط زیست... کاربردهای زیادی وجود دارد به طور کلی و ساده مکانیسم حذف انواع آلاینده ها از هوا و زمین یک پروژه خوبی است که می توان کاربرد علم شیمی را در صنعت و محیط زیست مثال زد. یا مثال دیگر را می توان سنتز و شناسایی موادی که بتواند رشد سلول های سرطانی را کنترل کند.
✅ آقای حیاتی با توجه به اینکه فعالیت های پژوهشی گسترده ای داشته اید و دبیر انجمن علمی نانو فناوری هستید همان گونه که می دانید این فناوری موج چهارم انقلاب صنعتی است. از توانایی و کارکرد این علم برایمان بیشتر صحبت کنید.
صحبت شما کاملا صحیح است. بنده در سال 85 اولین مقاله کشوری خود را در زمینه نانو به چاپ رساندم و بر آن شدیم تا بتوانیم نخبگان دشتستانی را با این علم آشنا کنیم و انجمن نانو استان را راه اندازی کردیم و اکنون با کار و پشتکار دوستان می دانید که نانو دشتستان در کشور می درخشد. علم نانو یک علم بین رشته ای بوده و در هر زمینه ای که وارد شده تغییرات اساسی ایجاد کرده است. در علم نانو ما مواد را با روش های مختلفی مدیریت سایز می کنیم یعنی با تغییر سایز خواص مواد نیز متفاوت شده و حتی عکس شده و ما بر اساس تغییر خواص کاربردهای مختلف را مورد بررسی قرار می دهیم. به طور خلاصه خدمتتان بگویم که علم نانو دنیا را تغییر داده و در کشور ما متاسفانه هنوز به طور کامل لمس نشده است امیدوارم هر چه سریعتر به رشد علمی مورد نیاز صنعت و اقتصاد کشور برسیم.
✅ وضعیت علم نانو فناوری و رشته ی تحصیلی شما (شیمی معدنی) را در آینده در ایران چگونه ارزیابی می کنید و ما امروز در چه وضعیتی از این علم قرار داریم؟
متاسفانه در حال حاضر تعداد پیشنهادهای علمی و کاری که از دیگر کشورها به بنده شده است نسبت به کشورعزیز خودم بسیار بیشتر بوده است. برای رفع این مشکل باید جوانان کارشناس و خبره را بیشتر مورد توجه قرار داد تا بتوانند گره ای از مشکلات کشور را باز کنند. و شاهد خروج جوانان از کشور نباشیم. در ایران متاسفانه کمیت نسبت به کیفیت بیشتر مورد نظر است البته چند سال اخیر پیشرفت های خوبی داشته ایم و هنوز جای زیادی برای ترقی وجود دارد. من بسیار امیدوارم و دوست دارم تجربیات علمی و آموزشی خودم را در اختیار دانشجویان و داوطلبان علم در ایران قرار دهم.
✅ این روزها مشغول چه پروژه ی تحقیقی و علمی هستید؟ و با توجه به اینکه استان ما معدن گاز و نفت است و شما متخصص مسایل شیمی هستید آیا برنامه ی علمی در این حوزه با توجه به پتانسیل های موجود دارید؟
در حال حاضر بر روی ترکیب های پلیمری تحقیق میکنم و کاربردهای ضد سرطانی جذب آلاینده های زیست محیطی و... را مورد مطالعه قرار داده ام. بررسی ویژگی هایی نانویی این ترکیب ها را همچنین مورد آزمایش قرار می دهیم. صد درصد می شود با علوم روز دنیا میزان آلایندگی محیط زیستی منطقه عسلویه را تا حد زیادی کاهش داد. می توان با علوم روز دنیا فرایند های پتروشیمی را درمقیاس بزرگتر و با هزینه کمتر و فوت زمان به راحتی مدیریت کرد.
✅ شما چند سال پیش به عنوان جوان برتر استان بوشهر شناخته شدید. اگر کسی پروژه ای تحقیقی یا علمی داشته باشد آیا مسوولین استانی و کشوری به جوانان مستعد استان بهای لازم را می دهند و شما چه راه کارهایی پیشنهاد می کنید؟
خوشبختانه در این چند سال اخی رشاهد نگاه ویژه ای به جوانان نخبه و کاربلد بوده ایم. امیدوارم که مسولان قدر جوانان برومند و عزیزمان را بدانند. ما در خارج از کشور ایرانیان نخبه کم نداریم امیدوارم با همکاری و خوش فکری مسولان زمینه برگشت نخبگان فراهم شود.
✅ شما در زمینه ی گیاهان دارویی نیز تحقیقاتی داشته اید و مقالاتی ارائه داده اید با توجه به اینکه گیاهان دارویی نعمتی الهی است به کشاورزان دشتستان چه نوع گیاه دارویی را برای کاشت توصیه می کنید؟ گیاهی که ارزش اقتصادی خوبی نیز داشته باشد. و جایگاه داروی گیاهی در استان را چگونه می بینید؟
من فکرمیکنم در این زمینه متخصصان جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی نظر دهند بهتر باشد. در زمینه دارویی بنده کتابی به چاپ رسانده ام که از دید فیتوشیمی گیاهان دارویی مورد بررسی قرار گرفته است.
✅ یک خاطره ی شیرین و یک خاطره ی تلخ برایمان تعریف کنید.
خاطره تلخ در کار های آزمایشگاهی ما نیاز به خرید مواد آزمایشگاهی داشته و باید از شرکت های مورد تایید دانشگاه خریداری شود و متاسفانه بنده حدود یکسال از زحماتم به دلیل ناخالص بودن این مواد که به دست دلالان ناخالص شده بود از دست دادم.
خاطره شیرین برای من این بود همان مطلبی را که چند سال پیش در دانشگاه آزاد برازجان درس دادم دقیقا همین مطلب را در یکی از بهترین دانشگاههای دنیا تدریس کردم و حس بسیار خوبی برای من بود.
✅ من به عنوان یک مخاطب و شهروند و نه خبرنگار این سؤال را دارم که در این چند سال ریزگردها در استان های جنوبی بسیار مسأله ساز شده است آیا علم شیمی و نانو در رفع این مشکل می تواند کارساز باشد و اگر می تواند چگونه؟
هم‌اینک مشغول تحقیق بر روی پروژه نانو ذرات معدنی با دانشگاه سایوپایلو-برزیل هستیم که می تواند میزان هدر رفت آب را در بخش کشاورزی تا حد زیادی کاهش دهد (شایان ذکر است که برزیل یکی از پیشرفته ترین کشورها در زمینه توسعه و تکنولوژی کشاورزی در دنیا است) و با پخش کردن این مواد که می تواند آب را تا حد زیادی در خود نگه دارد برای مقابله با پدیده گرد و خاک مقابله کرد. و مانع از پراکنده شدن ذرات ریز معلق خاک در هوا شد.
✅ بزرگ ترین آرزوی دکتر پیام حیاتی چیست؟
دریافت جایزه نوبل شیمی
✅ و سخن پایانی شما
تشکر ویژه از شما و همه دوستان در عرصه خبرنگاری دارم.  امیدوارم  که جوانان هم شهری و هم استانی من با تلاش و پشتکار خود بتوانند زمینه پیشرفت استان و کشورمان را در دنیا جامه عمل بپوشانند.
به امید ایرانی پیشرفته و مقتدر در دنیا


نظرات کاربران
بردبار حدود 1 سال قبل گفت:
درود بر مهربانو دریسی فرهیخته و گرامی و سخت کوشا
داود رحیمی حدود 1 سال قبل گفت:
زنده باد آقا پیام گل و دوست داشتنی . به امید موفقیت در همه عرصه های علمی و رسیدن به جایزه نوبل که حق شما و همه جوانان برومند ایرانی است . زنده باشی
دبیر زیست و از دوستان پدر بزرگوارتان
حامد معتمدی حدود 1 سال قبل گفت:
درود میفرستم به دوست و همکلاسی ام جناب دکتر حیاتی، امیدوارم به این شب عزیز(شب قدر و شب شهادت حضرت علی «ع») افتخار شهرمون و دانشمند برجسته‌ی کشور دکتر حیاتی هم به آرزوی خود که همانا گرفتن جایزه نوبل شیمی هست برسد و پرچم ایران را در جهان به اهتزاز درآورد.ان شاءالله
محمد مهدی حدود 1 سال قبل گفت:
درود بر نخبه و پژوهشگر دشتستانی. امیدوارم قدر شما عزیز با استعداد را جامعه بدانند و فضا را برای پیشرفت هر چه بیشتر مهیا کنند
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان