طراحی سایت
تاريخ انتشار: 08 مرداد 1396 - 06:42
اجرای نمایش «پرفورمنس آرت» برای اولین بار در بوشهر؛

دات نیوز، سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری بندر بوشهر در راستای ترویج فرهنگ شهروندی و انتقال پیام‌های حقوق شهروندی به همشهریان، از هنرمندان عرصه تئاتر بوشهر برای اجرای نمایش «پرفورمنس آرت» برای اولین بار از این هنر جذاب در پارک جفره علیباش استفاده کرد.

صفری زاده: حقوق شهروندی باید از طریق هنر نهادینه شود

به گزارش دات نیوز، پرفورمنس یا پرفورمنس آرت واژه‌ای است که این روزها بسیار به گوش می‌خورد و نام این سبک هنری در گالری‌ها، تئاترها و یا حتی کنسرت‌ها بسیار شنیده می‌شود.

پرفورمنس آرت گونه‌ای هنر است که عناصر تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی را با هم ترکیب می‌کند. پرفورمنس هنری است مرتبط با دیگر رشته‌های هنری که برای بینندگانی اجرا می‌شود. این اجرا می‌تواند از پیش نوشته شده یا فی‌البداهه، تصادفی یا کاملا هماهنگ شده باشد؛ ذاتی و خودجوش و یا دقیق از پیش طراحی شده، همراه با شرکت بینندگان و یا بدون حضور آنها باشد. همچنین اجرا می‌تواند به‌صورت زنده و یا از طریق رسانه به نمایش در آید. درواقع این هنر می‌تواند در هر موقعیتی را که دارای چهار عنصر پایه‌ای: زمان، مکان، بدن اجراکننده و رابطه میان اجراکننده و بیننده است، اجرا شود.

شاید در سال‌های اخیر این واژه برای همه ناآشنا بود اما طی چند سال اخیر با برگزاری فستیوالی مخصوص به این امر، واژه پرفورمنس در کشور ما دیگر غریبه نیست؛ با این حال در استان بوشهر تاکنون اجرای زنده‌ای صورت نگرفته و آنچنان که باید از این هنر استفاده نشده است. در همین زمینه، روز گذشته سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری بندر بوشهر در ابتکاری جالب در راستای ترویج فرهنگ شهروندی و انتقال پیام‌های حقوق شهروندی به همشهریان، از هنرمندان عرصه تئاتر بوشهر برای اجرای این هنر جذاب در پارک جفره علیباش استفاده کرد.

در همین زمینه، سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری بندر بوشهر با بیان این‌که در جوامع توسعه‌یافته و یا در حال توسعه، تئاتر یکی از ارکان اصلی نهادهای اجتماعی محسوب شده و به‌عنوان یک هنر پیام‌رسان محسوب می‌شود، تصریح کرد: تاکید بنده بر این است که اگر می‌خواهیم موضوعات و پیام‌های حقوق شهروندی را در سطح جامعه و میان شهروندان نهادینه کنیم، رویکرد قهری جوابگو نیست و باید از راه‌های لطیف‌تر مانند هنر استفاده کنیم.

فاطمه صفری‌زاده با اشاره به این‌که امروزه تئاتر و نمایش‌های خیابانی به‌عنوان وسیله‌ای موثر و کارآمد برای تقویت و تحکیم مبانی حقوقی، قانون‌پذیری و نظم و انضباط اجتماعی در قالب نمایش‌های متنوع، جذاب و آگاهی‌بخش مورد استفاده مسوولان جوامع قرار می‌گیرد، ادامه داد: هنر نوظهور پرفورمنس آرت یا در اصطلاح فارسی «هنر اجرا»، یکی از هنرهای نمایشی است که به‌تازگی در برخی استان‌های ایران مورد توجه قرار گرفته است و ما برای اولین‌بار در استان از این هنر برای انتقال پیام‌های شهروندی در محیط‌های عمومی استفاده کردیم.

صفری‌زاده با بیان این‌که بنا داریم موضوعاتی مانند «بوشهر پاک»، «ساحل پاک»، «ورزش و سلامت» و... را از طریق این هنر فرهنگ سازی کنیم، تصریح کرد: در نمایش اخیر این هنرمندان با نام «بوشهر پاک» که در پارک جفره علیباش برگزار شد، پیام‌هایی در خصوص لزوم رعایت نظافت شهری برای مخاطبان به اجرا درآمد که با استقبال بسیار خوبی از سوی همشهریان مواجه شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد که همشهریان بوشهری از این پس این هنر تاثیرگذار را در سطح بندر بوشهر بیشتر خواهند دید.

برچسب ها:
شهرداری بوشهر

نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان