طراحی سایت
تاريخ انتشار: 28 مرداد 1396 - 07:18
مهدی پایدار:

دات نیوز؛ سازمان های مردم نهاد(NGO) تشکل های مردمی غیر دولتی که پلی هستند بین مردم و مدیران دولتی که در واقع سمن ها دولت یا دولتی نیستند ولی دولتی نبودن نافی این نمی شود که در پاره ای از مواقع کارهای دولتی را انجام ندهند.

سازمان های مردم نهاد(NGO) (قسمت اول)

دات نیوز ـ مهدی پایدار: قرن ۲۱ قرنی است که در حال حاضر با توجه به گسترش علم و فناوری و گستره ی دانایی مردم جامعه از تک صدایی خارج شده و به سمت اجتماعات گسترده و همسو در حال حرکت است. مردم در این اجتماعات با توجه به مشترکات موجود به همدیگر پیوند خورده اند و اهداف عالیه ای را دنبال می کنند که اعضا و مردم حاضر در این اجتماعات با رغبت و تمایل پله هایی هستند برای رسیدن به این اهداف. خیلی لازم نیست گروه ها را این چنینی و آن چنانی فرض کنیم. نگاه ساده به اطراف خود این مسئله را بیشتر برای ما روشن می کند که مجموعه هایی هستند که تا به امروز نمی دانستیم مجموعه هستند یا تشکل. خانواده، بسیج، قرض الحسنه های خانگی، خیریه و ...

گروه ها و تشکل هایی هم وجود دارد که اهداف تجاری تری را دنبال می کنند. افراد در تشکل ها بیشتر به صورت معیّن طبقه بندی می شوند و در اکثر موارد بعضی افراد بخاطر داشتن جایگاه و هوش بالاتر در جایگاه بهتری در محیط های اجتماعی قرار می گیرند. ذکر این نکته لازم است که ورود مردم به این تشکل ها از سر اجبار نیست و به صورت کاملا آزاد و با رضایت به عضویت مجموعه ها درمی آیند ولی بقای زندگی در این مجموعه ها از سر اجبار دست اعضا می باشد چون باید قوانین مجموعه را به صورت دقیق اجرا کنند وگرنه جایی در گروه ندارند.

مطالب فوق گفته شد تا مقدمه ای باشد بر گروه ها و تشکل هایی که امروزه دقیق تر و قانون مندتر از گذشته مشغول می باشند. سازمان های مردم نهاد(NGO) تشکل های مردمی غیر دولتی که پلی هستند بین مردم و مدیران دولتی که در واقع سمن ها دولت یا دولتی نیستند ولی دولتی نبودن نافی این نمی شود که در پاره ای از مواقع کارهای دولتی را انجام ندهند. این سازمان ها اگر فعالیت خود را به نحو احسنت برگزار کنند دارای قدرت عجیبی می شوند که ممکن است در سطح جامعه تأثیر مستقیم داشته باشند تا جایی که برای مسئولین خطر تهدید از جایگاه را به همراه خواهد داشت. نحوه ی فعالیت تشکل ها باید به گونه ای باشد که روشنگری را در جامعه گسترش دهد و نوعی مطالبه گری را در بین مردم زنده و پویا کند. این مطالبه گری باعث شده مردم آگاهانه تر به این مسأله بنگرند. وقتی آگاهی مردم رو به بالا افزایش یافت مدیران کم خدمت به سمت خدمت بیشتر سوق پیدا خواهند کرد که مبادا بر اثر بی توجهی خود حرکتی مدنی آغاز شود که گریبان گیر خود آن ها شود.

این مجموعه های مدنی فعالیت خود را با همفکری چند نفر آغاز می کنند. گسترش این مجموعه در گرو انتخاب موضوع خوب برای تشکل هاست. استفاده از مدیران مجرب و آگاه به موضوع باعث تداوم و جذب اعضا خواهد شد. نهادها و تشکل های مدنی همیشه نقش توسعه را دارند و همواره در این راه گام برمی دارند. این توسعه برای تشکل ها و مردم بسیار شیرین خواهد بود چراکه این توسعه ی فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و ... را بدون توجه به وصل بودن به حاکمیت و دولت دنبال می کند و جناح و رنگ را در این توسعه دخالت نمی دهد...

ادامه دارد...


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان