طراحی سایت
تاريخ انتشار: 12 شهريور 1396 - 05:44
شخصیت های معاصر از نگاه یک روزنامه نگار (7)

دات نیوز؛ او که مشروب خور قهاری بود نه تنها به حرف مادرش گوش نمی کرد بلکه  نصایح برادر تاجدارش را هم به پشیزی نمی گرفت و شبها تا صبح مست و لایعقل در خیابانهای تهران ول می گشت و اسباب خجالت خانواده پهلوی را فراهم می آورد و گاهی  آنقدر در مشروب خوری افراط می کرد که آخر شبها مست و لایعقل در خیابانهای تهران جمعش می کردند و به کاخ می رساندند.

شاهزاده ای که باباکرم می رقصید

دات نیوز ـ عبدالخالق عبدالهی: حمیدرضا پهلوی آخرین فرزند رضا شاه و عصمت الملوک دولتشاهی و به عبارتی ته تغاری رضا شاه محسوب می شد.  رضا شاه با اینکه به زنان بی علاقه  بود و به تعبیر یکی از درباریان "دفعات همبستری با زنانش فقط به تعداد فرزندانش بوده" اما عصمت را بسیار دوست می داشت و به نوعی سوگلیش محسوب می شد بطوریکه روز تبعید از ایران به جزیره موریس نتوانست از این عصمت شوخ و شنگ و زیبا دل بکند پس او را با خود به آفریقا برد. رضا شاه پهلوی آنقدر عصمت یعنی مادر همین حمیدرضا را دوست داشت که وقتی مجلل الدوله دولتشهای پدر عصمت در جریان یک قمار شبانه همه دارایی اش را باخت و همان شب سکته کرد و مرد، رضا شاه برای خوشایند عروس جوان و خوشگلش، همه پولهای برده شده را از قماربازان پس گرفت و آنان را به سختی تنبیه کرد.

 

بعد از مرگ رضا شاه، حمیدرضا را در جوانی  به بیروت فرستادند تا درس بخواند اما پیشرفتی نکرد در عوض خیلی زود الکلی و معتاد شد و پای بساط منقل و تریاک نشست. او که مشروب خور قهاری بود نه تنها به حرف مادرش گوش نمی کرد بلکه  نصایح برادر تاجدارش را هم به پشیزی نمی گرفت و شبها تا صبح مست و لایعقل در خیابانهای تهران ول می گشت و اسباب خجالت خانواده پهلوی را فراهم می آورد و گاهی  آنقدر در مشروب خوری افراط می کرد که آخر شبها مست و لایعقل در خیابانهای تهران جمعش می کردند و به کاخ می رساندند. او کارش این بود که روزها تا لنگ ظهر می خوابید عصرها هم اول سری به عرق فروشی های  پایین شهر در خیابان لاله زار و چهارراه استانبول و خیابان نادری می زد و یک ته بندی می کرد، آخر شبها هم بطری عرق سگی دوآتشه اش را لاجرعه سر می کشید  و بدتر اینکه وقتی مست می کرد همه جا خود را پسر رضا شاه و برادر محمدرضا شاه معرفی می کرد و حتی یکبار که توپِ توپ بود روی سن  رفت و با رقاصه های نیمه عریان کاباره ای در شمال تهران باباکرم  رقصید. او یکبار با تمیسار نصیری رئیس ساواک که دو نفر از دوستان همسرش به نام هما خامنه را بازداشت کرده بود درگیر شد و در حضور جمع پاگون و درجه های نصیری را کند و با گفتن اینکه : "من پسر رضا شاه هستم" کشیده ی محکمی به گوش رئیس ساواک زد بطوریکه کلاهش چند متر آنطرف تر پرت شد.


حمیدرضا همیشه حاشیه ساز بود و برای خانواده پهلوی مایه دردسر می شد خصوصأ وقتی یکی از دوست دخترهایش به نام "فلور" که در یکی از بارهای شبانه تهران کار می کرد به طرز مشکوکی در خانه اش کشته شد روزنامه ها سر و صدای زیادی پیرامون این ماجرا و نقش حمیدرضا در این قتل به راه انداختند. حمیدرضا حتی چند مرتبه جلوی سفارت آمریکا رفته بود و با معرفی خود به عنوان برادر شاه از دربان سفارت سیگار خواسته بود. تاج الملوک مادر محمدرضا شاه که با مادر حمیدرضا  "هوو" بود و چشم دیدن عصمت الملوک را نداشت و تا رضا شاه زنده بود سعی داشت با جادو و جنبل عروس جوان و سوگلی را از چشم شاه بیندازد وقتی این حرکات سخیف و این رفتارهای ناپسند خصوصا اعتیاد حمید رضا را می دید قند توی دلش آب می شد و همه جا میگفت این تقاصی است که عصمت الملوک لوس و ننر  دارد پس می دهد. 
عاقبت صبر و تحمل دربار پهلوی تمام شد و در اوائل دهه 40 شمسی عنوان شاهزادگی و همه مزایای خانواده پهلوی از حمیدرضا سلب شد و دیگر به کاخ هم راهش ندادند.


حمیدرضا با اینکه اصولا آدمی نا آرام، اِرنک، الکلی و معتاد به مواد مخدر بود اما همه جا خودش را شبیه ترین فرزند به پدرش می دانست و چند بار هم گفته بود که حق او بوده جای پدر به تخت سلطنت بنشیند. او با اینکه یکبار با مینو دولتشاهی و یکبار هم با هما خامنه ازدواج کرده بود اما همواره با زنان بدنام معاشرت و آیند و روند داشت.

با پیروزی انقلاب حمیدرضا مدتی به زندان افتاد اما چون هیچ رابطه ای با خانواده پهلوی نداشت آزاد شد و به همراه مادرش عصمت الملوک تا همین اواخر  در خانه ای که توسط جمهوری اسلامی به آنها داده شده بود زندگی می کردند.

حمیدرضا پهلوی  بعد از اینکه در سال 1371 درگذشت در بهشت زهرای تهران  به خاک سپرده شد. او هنگام مرگ 60 سال داشت .

سال 58 در زندان اوینحمیدرضا پهلوی در حال کشیدن سیگار کنار همسرش هما خامنهاز راست به چپ: محمودرضا، فاطمه و حمیدرضا پهلوی

 

حمیدرضا پهلوی (چپ) کنار اسدالله رشدیان از عوامل کودتای 28 مرداد


نظرات کاربران
قلي زاده 11 ماه قبل گفت:
درود بر قلم زيباي عبدالخالق
حسین رضایی 11 ماه قبل گفت:
مثل همه مطالبتون زیبا بود
از ارنکی هم خوشم آمد
اگرممکن است درباره زندگی شخصی رضا شاه هم بصورت مفصل بنویسید و تعداد فرزندانش و موقعیت آنها را بگویید
امیدوار 11 ماه قبل گفت:
ریشه پهلوی را درآوردینا ههههههه
بوشهری 11 ماه قبل گفت:
ضمن سلام و تشکر از سایت دات نیوز و جناب آقای عیدالهی
اما کاش بیشتر نوشته بودید و در کنارش از دیگر پسران رضا شاه هم حداقل اسمی آورده بودید ولی خواندنی و جذاب بود.
مثل همیشه نو... درود بر شما تاریخ دان
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان