طراحی سایت
تاريخ انتشار: 14 شهريور 1396 - 11:06
مهدی پایدار:

دات نیوز؛ در ادامه ی مطلب قبل درباه ی انجمن ها و تشکل ها به ادامه ی فعالیت این تشکل ها و استمرار آنها خواهیم پرداخت.

سازمان های مردم نهاد(NGO) (قسمت دوم)

دات نیوز ـ مهدی پایدار: استمرار این مجموعه به همت عالی مدیران و اعضای فعال بستگی دارد. در واقع این مجموعه بدون اعضا و فعالیت اعضا هیچ گونه رشد و حرکتی نخواهد کرد.به صرف داشتن اسم و محل فعالیت، سکوی پرتاب و حرکت رو به جلو برای تشکل، سمن، مجموعه و... محاسبه نمی شود.

 

طرح کارهای بزرگ در مجموعه های رسمی و نیمه رسمی توسط مدیران و اعضای ارشد مشاوران آن برنامه ریزی می شود. این برنامه ریزی به تنهایی اهداف عالیه ی طرح را جلو نمی برد. آنجا وجود اعضا نمود پیدا می کند، که با اجرایی کردن طرح، آنچه در نظر بوده را انجام  دهند.

از مشکلات عمده ی اعضا و حتی مدیران مجموعه ، دلسردی همراه با سیری از مجموعه است. یا شاید اینکه دیگر انتفاعی از مجموعه نمی برند. باید به این موضوع بپردازیم که اعضا چه نفعی برده اند یا باید می بردند که در حال حاضر دلسردی برآنها غلبه کرده. این نکته را اضافه کنیم که هزینه های مجموعه طبق قانون از راه جمع آوری بین اعضا به صورت همت عالی یا موظفیِ سالانه بدست می آید. چون سمن ها از داشتن کارهای تجاری و اقتصادی محروم هستند.

خب با این توصیف یک شخص تا چه اندازه می تواند پرداختی داشته باشد، در صورتی که طبق هر عرفی با پرداخت نفعی باید به طرف مقابل برسد. پس اولین دلسردی به زعم نگارنده عدم برگشت هزینه توسط مدیران به اعضا می تواند باشد. سوای بحث مالی هزینه های معنوی که به اعضا تحمیل می شود ، می توان این حق را به اعضا داد که قسمتی از توجه خود را از فعالیت در انجمن ها کاهش دهند. در وهله ی اول اعضا به فکر این موضوع هستند که با عضویت و فعالیت در گروه های رسمی شخصیتی فراتر از شخصیت حال حاضر خود بسازد و این ایده تا جایی موفق خواهد بود که در برهه ای از زمان، این بالا آمدن شخصیت به حالت سکون درمی آید و اعضا را راضی نگه نمی دارد. اینجاست که عضو مجموعه به این نتیجه می رسد که ماندن در این مجموعه با توجه به ایده هایی که در ذهن دارد نمی تواند او را راضی نگه دارد و این می شود ترک مجموعه و عطای آن را به لقایش بخشیدن. البته الان با اندکی تغییر قوانین، بعضی از قوانین بازدارنده برای سمن ها را برداشته اند. مثلاً تا جایی اجازه دارند که به کارهای تجاری مرتبط با فعالیت خود بپردازند. این اجازه باعث شده فشار مالی از روی اعضا برداشته شود و قسمتی از دلسردی اعضا در این بین برداشته شود.

از دیگر مشکلات موجود مجموعه ها که باعث دلسردی اعضا می شود عدم قبول همه ی فعالیت های انجمن چه از طرف خود اعضا چه از طرف نهادی ناظر و بالادستی است. عضو با توجه به شناخت از مجموعه دلخواه به فعالیت و حتی فعالیت های عادی و آتی آن درخواست عضویت خود را به مسوولین امر مجموعه می دهد. این شناخت باعث شده اعضا خود را با فعالیت های مجموعه هماهنگ کرده و برنامه ریزی کنند. حال اگر مدیران سمن ها یا نهادهای نظارتی سد محکمی باشند در مقابل این فعالیت ها، خود به خود اعضا دلسرد شده و ادامه ی فعالیت در مجموعه را رها می کنند. با این اوصاف نتیجه می گیریم هر گاه سخن از فعالیت ، استمرار، هدف، هزینه ی مالی، هزینه ی معنوی و ... باشد اعضا محترم هر مجموعه سرمایه های انسانی و بال تشکل ها هستند. در حقیقت بدون وجود آن ها مجموعه ای شکل نخواهد گرفت که جویای فعالیت باشد.

 

سازمان های مردم نهاد(NGO) (قسمت اول)

برچسب ها:
دات نیوز

نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان