طراحی سایت
تاريخ انتشار: 15 شهريور 1396 - 05:29
منیژه دریسی:

دات نیوز؛ شاید یکی از عواملی که باعث شده ما هنوز نتوانیم فرهنگ صحیح استفاده از زمان را داشته باشیم به مسوولین و مدیران سازمان ها برمی گردد. مدیرانی که همیشه در جلسات دیر حاضر می شوند و همین امر باعث می گردد شهروندان نیز ناخودآگاه حتی در امور شخصی نیز به وقت و قول و قرار زیاد بها ندهند.

مدیریت زمان

دات نیوز ـ منیژه دریسی: یکی از ویژگی های مدیران ضعیف تأخیر در جلسات و به موقع حاضر نشدن در قرارهایی است که می گذارند مثلاً اگر مدیری با جمعی از مردم و مراجعین ساعت 8 قرار داشته باشد، ساعت 9 خود را به قرار می رساند که نه تنها مورد نفرین مراجعین قرار می گیرد بلکه بُعدی از شخصیت خود را به عنوان مدیری که کاربلد نیست به نمایش می گذارد.

 ما امروز در دنیایی زندگی می کنیم که در محاصره ی انواع مشغله های کاری هستیم و انگار همیشه با کمبود زمان کافی مواجه هستیم. در حالیکه اگر کارهای را با یک زمان بندی مناسب تنظیم کنیم دچار مشکل کمبود زمان نخواهیم شد. جایگاه نظم و انضباط در دنیای مدرن آنقدر اهمیت دارد که اگر هر ثانیه ی آن برای افراد و یک کشور بها داده نشود خسرانی بزرگ به حساب می آید. مدیریت زمان در جهان معاصر آنقدر مهم و ارزشمند است که که حتی باید اوقات فراغت را با زمانی که در دست داریم زمان بندی نماییم و این استفاده ی بهینه از زمان باعث می گردد فشارهای روانی کمتری را متحمل گردیم.

 

بیشتر ما عادت کردیم که به اصطلاح  دقیقه ی نود کارهای خود را انجام دهیم که این مسأله نه تنها استرس و فشار روانی را متوجه روح و روان ما می کند بلکه باعث سوء تفاهم و اشتباهات بعدی نیز می شود. اگر نگاهی گذرا به سرنوشت انسان های موفق بیندازیم حساسیت بسیاری بر روی عنصر زمان داشته اند و همین امر باعث موفقیت آنها در کارهایشان گردیده است. متأسفانه باید گفت در کشور ما نیز مدیریت زمان مثل بسیاری از امور مورد توجه مسوولین و شهروندان نیست و کافی است سری به راهروهای سازمان های دولتی زده شود و یا در ایستگاه های اتوبوس که بسیاری از شهروندان هزاران دقیقه و زمان خود را بی هدف تلف می کنند. به گفته ی کارشناسان ما می توانیم مدیریت زمان همچون کشورهای پیشرفته داشته باشیم. مثلاً می توانیم پس از یادداشت برداری از کارهای خود با مشخص کردن الویت ها و ارزش هر کار آن ها را به انجام برسانیم. امام علی(ع) بعد از سفارش به تقوا، به نظم در کارها سفارش می کند.

 

 

ما در عمل هنوز به ارزش واقعی وقت پی نبرده ایمو تصور می کنیم برای انجام کارهایی که داریم از زمان و وقت کافی برخوردار هستیم در حالیکه غافل از اینکه خلاف تصور ما عملا وقت و زمان کافی نداریم و حتی بیشتر مواقع به قول عموم وقت کم می آوریم. بزرگان ما ارزش لرزش زمان را به طلا تشبیه کرده اند ولی آیا به عنوان یک مسوول یا شهروند قدر این عنصر سرنوشت ساز را می دانیم و در عمل به آن وفادار هستیم؟ مشکلات اجتماعی و اقتصادی اگر ریشه یابی شوند متوجه خواهیم شد عنصر زمان  بخشی از آن می باشد. به طور مثال اگر در کشور ما جوانانی بیکار داریم این بی کاری به ضعف مدیریت زمان مسوولان گذشته برمی گردد که نتوانستند زمان را به گونه ای مدیریت کنند که جوان حداقل در 30 سالگی وارد بازار کار شود و این عدم مدیریت برای آینده ی یک نسل بحران هایی در دراز مدت خواهد گردید که گاهی غیرقابل جبران است.

شاید یکی از عواملی که باعث شده ما هنوز نتوانیم فرهنگ صحیح استفاده از زمان را داشته باشیم به مسوولین و مدیران سازمان ها برمی گردد. مدیرانی که همیشه در جلسات دیر حاضر می شوند و همین امر باعث می گردد شهروندان نیز ناخودآگاه حتی در امور شخصی نیز به وقت و قول و قرار زیاد بها ندهند. مردم جامعه ی ما عکس جوامع پیشرفته برای زمان هیچ ارزشی قائل نیستند و این بها ندادن لازم باعث می گردد که در امور دیگر نیز خود به خود عقب بمانیم.

 

یادمان باشد ما یک بار بیشتر زندگی نمی کنیم و باید از هر ثانیه ی وقت خود نهایت استفاده را جهت کمال و همچنین لذت از دنیا ببریم چه به قول حافظ:

بنشین لب جوی و گذر عمر ببین

کاین اشارت ز جهان گذرا ما رابس

 

 


نظرات کاربران
احمد نوروزی حدود 1 سال قبل گفت:
سلام
آفرین زیبا بود
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان