طراحی سایت
تاريخ انتشار: 19 شهريور 1396 - 22:36
رضا بزرگمهر:

دات نیوز؛ پس از آموزش است که می تواند امیدوار به اعضاء شورای اجتماعی محلات شد، زیرا با آموزش های فرهنگی و اجتماعی لازم و مفید که به دیگر افراد جامعه ارائه می دهند خدمتی بزرگ به حوزه مدیریت شهری خواهند کرد. پس می توان گفت آموزش رکن اساسی برای رسیدن به اهداف عالی شورای اجتماعی محلات است و برای تکمیل شدن این رکن اساسی نیاز به پژوهش و تحقیق دارد.

نگاهی متفاوت به شورای  اجتماعی محلات شهرها

 دات نیوز ـ رضا بزرگمهر: امروزه برای حل مشکلات شهرنشینی ، توسعه ی اجتماعات محله ای با تاکید بر مشارکت مردمی در حوزه مدیریت شهری، جایگاه منزلت ویژه ای پیدا کرده است. زیرا در جامعه پیشرفته و مدرن، زمانی حوزه مدیریت شهری موفق خواهد بود، که مشارکت مردمی بخصوص شورای اجتماعی محلات فعالیت و همکاری لازم را با این حوزه داشته باشند. وهمچنین پیشرفت زمانی حاصل خواهد شد که شهروندان آن جامعه کاملاً از حقوق شهروندی خود آگاهی لازم و کافی را داشته، و با این کار   می توان در پویایی و موفقیت حوزه مدیریت شهری و دیگر حوزه ها، گام اساسی و مهم را برداشت.


 

    حال رسالت اصلی شورای اجتماعی محلات جستجو برای حل آسیب ها، مشکلات و مسائل شهری و اجتماعی است. اما چگونه مردم با حوزه مدیریت شهری مشارکت داشته باشند و یا تا چه اندازه شورای محلی و اجتماعی توانسته مشارکت مردمی را در امور اجتماعی و فرهنگی شهر ارتقاء دهد و توانسته مشکلات و بعضی معضلات از دوش حوزه مدیریت شهری بردارد؟

برای اثربخش بودن این گونه کارها از طرف شورای اجتماعی محلات باید یکسری وظایف در این شورا نمایان شود. اولاً باید مسئله آموزش و پژوهش و ارتباط آن با شورای اجتماعی محلات ارجاع داده شود. پس مسئله اول آموزش و پس از آن پژوهش خواهد بود. حال کسانی که می خواهد در شورای محلات خدمت رسانی کنند باید آموزش های لازم را ببینند. مثلاً آموزش هایی فرهنگی واجتماعی وغیره ، به صورت مکتوب مانند ( کتاب ، نشریه ، بروشور و ... ) و یا شنیداری ، دیداری ، کارگاهها و همایش ها و ... و مواردی از اینگونه کارها صورت گیرد و در این راستا می تواند از ظرفیت های آموزشی دانشگاهها و نخبگان نیز استفاده نمود.


   پس از آموزش است که می تواند امیدوار به اعضاء شورای اجتماعی محلات شد، زیرا با آموزش های فرهنگی و اجتماعی لازم و مفید که به دیگر افراد جامعه ارائه می دهند خدمتی بزرگ به حوزه مدیریت شهری خواهند کرد. پس می توان گفت آموزش رکن اساسی برای رسیدن به اهداف عالی شورای اجتماعی محلات است و برای تکمیل شدن این رکن اساسی نیاز به پژوهش و تحقیق دارد. پژوهش و تحقیق در بدنه شهری و حوزه محلات شهری موضوعی است که امروزه برای اکثر مدیران شهری سرلوحه کار خود قرار داده اند و آن را نیاز فرهنگی و اجتماعی شهر دانسته اند. پژوهش کمک شایانی به اعضاء اجتماعی محلات خواهد کرد، که بتوانند مشکلات محله خود را بهتر بشناسند و میزان و شدت آن را ارزیابی کنند.

در این صورت می تواند گفت که پژوهش کمک خواهد کرد مدیریت شهری با استفاده شورای اجتماعی محلات بیشتر به دیدگاه های مردم نزدیک شود و احساس مردم از مسائل ، مشکلات و آسیب ها محلات به روشنی مشخص کند. در پایان می توان گفت که آموزش اعضاء شورای اجتماعی محلات که در دو رکن اساسی یعنی اعضاء مردمی و شهری به صورت اختصاصی و کاربردی  می توان از بروز آسیب های جدی در بدنه شوراها جلوگیری کرده و بر توانمندیها و قابلیت های آن بیافزاید و همچنین پژوهش می تواند کمک کند اعضاء شورای محلات با دیدی بازتر به مشکلات و معضلات مهم محله خود بپردازند، و با رفع آنها ضمن افزایش رضایت شهروندان، زمینه همکاری بیشتر را در حوزه اجتماعی محلات شهری بوجود آورند.

                                                                                                                     رضا بزرگمهر

 مدرس دانشگاه 

 


نظرات کاربران
امیری حدود 1 سال قبل گفت:
درود بر استاد خوش قلم خودمون بسیار عالی واقعا اگر شورای محلی بدرستی فعالیت کنند شهر کمتر به مشکلات و معضلات برمیخورد .
31 حدود 1 سال قبل گفت:
بسیار عالی انشالله این دیدگاه بتواند پر رنگ تر اجرا شود
شهروند حدود 1 سال قبل گفت:
دو صد گفته چون نیم کردار نیست
دشتستان حدود 1 سال قبل گفت:
بسیار عالی جناب دکتر بزرگمهر اما مدیران شهری هیچگاه دوست ندارن شورای محلی درست بشه زیرا فکر میکنن در آینده یه رقیب برای خود مدیران بشه اما کار شما عالی بود حیف که در شهرداری از تجربه و استعداد شما استفاده نمیکنند موفق باشید.
آبادی حدود 1 سال قبل گفت:
درود بر استاد بزرگوار بسیار عالی مثل همیشه
قاسمی حدود 1 سال قبل گفت:
بسیار عالی موفق باشید استاد گرامی
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان