طراحی سایت
تاريخ انتشار: 21 شهريور 1396 - 06:06
به مناسبت روز سینما؛

دات نیوز؛ امیر مهدی کیا بازیگر سینما، تاتر و تلویزیون به مناسبت روز سینما با پایگاه خبری ـ تحلیلی «دات نیوز»، گفتگو کرد و از خود و فعالیتهای هنری خود گفت.

 

گفتگو با امیر مهدی کیا بازیگر نقش شاه

دات نیوز ـ منیژه دریسی: امیر مهدی کیا کسی ست که نمایش تئاتر «خون و گل سرخ»، فیلم های سینمایی همچون «سام و نرگس»، «چشمان سیاه»، «تا غروب»، «میهمان»، «شورعشق»، «آدم کش»، «شرط اول» را در کارنامه دارد و از جمله سریال هایی که بازی کرده می توان به «تا فردا»، «بچه های خیابان»، «مدار صفردرجه»، «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد»، «راز ققنوس»، «پدرخوانده» و «معمای شاه» اشاره کرد. مهدی کیا بازیگر بی حاشیه و هنرمندی که هنر را خوب می شناسد گفتگویی با پایگاه خبری ـ تحلیلی «دات نیوز» انجام داده است که در زیر می خوانید:

 

✅جناب آقای مهدی کیا چند سال است در عرصه ی سینما و تلویزیون فعالیت می کنید و چرا نسبت به هنرمندان دیگر که هم سن و سال شما هستند کمتر شناخته شده برای مخاطب عام هستید مثلا امثال پرستویی یا ارجمند، این به چه عامل یا عواملی بر می گردد؟
واقعیتش من زیاد علاقه مند به شناخته شدن نیستم ولی در عرصه ی سینما بهرحال یکی می شود پرویز پرستویی که همدوره و دوست صمیمی من است و یکی هم می شود امیر مهدی کیا و به عقیده ی من دلیل کم کاری و یا پرکاری نیست، دلیلش به قول بچه ها شانسی است که یک فیلم یا سریال بنا به دلایلی، زیاد مطرح می شود. مثلاً ممکنه حتی یه طنز پیش پا افتاده مشهور شود و یک کار فاخر چندان شناخته نشود. من بالشخصه فکر نمی کنم زیاد کم کار باشم ولی ممکن است نقشی را مردم بیشتر دیده باشند و بالطبع بیشتر در ذهنشان جای گرفته باشد. شاید حتی من بازیهای بهتری هم داشته باشم ولی در فیلم یا سریال خاصی بیشتر مورد توجه قرار بگیرم.

 ✅اگر کسی علاقه مند به هنر بازیگری باشد از کجا باید شروع کند و پیشنهاد شما چیست؟
به عقیده ی من کسی که قرار است وارد عرصه ی بازیگری شود باید حتما تحصیلات دانشگاهی را طی کند چون وقتی تخصص را آموزش ببیند دیگر از این کار جدا نمی شود. از طریق دانشگاه وارد این کار شود نه کلاس بازیگری چرا که در دانشگاه کلاس های مختلف را آرام و پیوسته آموزش می بیند (کلاس هایی چون نرمش بدنی، تئاتر و...) الان شما بازیگرانی که بدون تحصیلات بازیگری دانشگاه وارد این عرصه شده اند را اگر با افرادی چون آقای نصیریان، انتظامی، کیانیان، سعید پورصمیمی که استاد بزرگ خودم هست و کلا کسانی که درس این کار را خوانده اند نگاه کنیم می بینیم کسانی که آرام آرام پله ها را طی کرده اند کجا هستند و بقیه کجا. هنر نزد این افراد هست واقعاً که زحمت این کار را کشیده اند. ولی درست است افرادی هستند مثل آقای بیضایی ولی ایشان تمام عمرش را مطالعه می کند و به عقیده ی من هزار تا دانشگاه رفته با این وجود ✅آقای مهدی کیا شما در سریال معمای شاه نقش محمد رضا پهلوی را بازی نمودید لطفا از این نقش وسریال برای مخاطبان ما بفرمایید.
این نقش برای من زحمت خیلی زیادی داشت. اولین قدم برای این نقش کم کردن ۱۸ کیلو وزن بود که در طول چهار ماه با پیاده روی و رژیم غذایی گیاهی انجام دادم و مجدداً هم جاهایی که وقت رفتن شاه بود باز هم آقای ورزی به من می گفتند که مقداری دوباره لاغرتر شوم. چقدر من مطالعه داشتم برای انجام این نقش بخصوص خواندن کتاب هایی که به من کمک می کرد. حدوداً ۲۰ تا ۳۰ جلد کتاب خواندم و ۸ تا سی دی که خود آقای ورزی به من دادند که من شبانه روز نگاه می کردم که ببینم چطور حرف می زده، چطور نگاه می کرده، راه رفتنش، برخوردش با سفرای خارجی و آمریکایی یا زیر دست هایش در ایران به چه شکل بوده و ... بر روی تک تک دیالوگ ها کار کردم. یازده صفحه دیالوگ مربوط به زمانی که شاه با اورینا فالاچی مصاحبه می کند که این یازده صفحه دیالوگ را در دو ساعت گفتم و وقتی تمام کردم آقای ورزی از بچه ها خواست من را تشویق کنند که دو روز کار را جلو انداخته بودم. ببینید من بازیگر هستم و سعی می کنم نقشی که به من محول می شود را به نحو احسنت انجام دهم.

✅آیا فکر می کنید این سریال به تاریخ واتفاقات دوران پهلوی وفادار مانده است؟ یعنی آنچه بوده بدون تحریف به تصویر کشیده شده است؟
من به تمام کسانی که مشکل دارند با این سریال پیشنهاد می کنم دو جلد کتاب دارد آقای علم که نزدیک ترین فرد به شاه بوده در دربار که این جا هم چاپ نشده و بیرون چاپ شده که بحث تحریف در کتاب مطرح نباشد، اگر این دو جلد کتاب را بخوانند متوجه می شوند خیلی نزدیک به سریال معمای شاه است که در این کتاب تمام فسادهای اخلاقی دربار و اتفاقات را نوشته

✅نظر شما درباره ی سینمای قبل از انقلاب و بازیگران مرد،قبل از انقلاب چیست؟
چند تا فیلم فاخر از قبل انقلاب بود که من خیلی دوستشون داشتم ولی از هنرپیشه های قبل از انقلاب فنی زاده را من خیلی دوست داشتم که الان هم جاشون خیلی خالیه و قبل از انقلاب فیلم های فارسی چون گنج قارون که دیالوگ هاش رو آقای شاملو نوشتن هم دوست داشتم و سینما نگاه می کردم.

 ✅این روزها مشغول چه کاری هستید؟
این روزها یه تئاتر آقای فراهانی دعوت کردند از من که نرفتم و کلا دوست دارم مقداری استراحت کنم و به کارای شخصی خودم برسم.

✅یک بازیگر خوب چه ویژگی باید داشته باشد؟
بازیگر خوب باید مردم و تاریخ رو خوب بشناسد، در کنار این بدن و بیان خوبی هم داشته باشد همچنین باید مطالعه ی خوبی بر روی جامعه ی خود و مردم داشته باشد و در کل مردم را که مطالعه کنی می شوی بازیگر

✅ شیرین ترین و تلخ ترین خاطره ی دوران بازیگری خود را برای مخاطبان ما تعریف کنید.
شیرین ترین اینکه وقتی مردم من را می بینند چه انتقاد و چه تعریفشون برای من شیرین هست البته یک خاطره ی شیرین هم براتون تعریف کنم و اون هم اینکه یه روزی یه نفر تا من رو دید،گفت شما بازیگر هستید درسته؟ و من هم گفتم بله بعد گفت من برای فردین خوندم ایشالله در خدمت شما هم باشم و کارتی رو از جیبش درآورد و به من داد و بازم دو یه بار تأکید در خدمت شما هم باشم و وقتی،کارت را نگاه کردم دیدم نوشته مداح سرِ مزار
و تلخ ترین هم اینکه رفته بودم پولم را از یکی از تهیه کنندگان بگیرم که با هم مشکل پیدا کردیم و ما رو بردن کلانتری


✅ لطفا اولین جمله یا واژه که بعد از شنیدن این کلمات به نظرتان می رسد را بفرمایید.
معمای شاه : کار سخت برای من
سینما : آرزوی خیلی ها ( فریبنده از دور و نابود کننده از نزدیک)
بهترین کتاب تاریخی که خواندید: معمای هویدا
ایرج قادری: دوست و راهنمای بسیار خوب و ارزنده ی من

✅سخن پایانی شما؟
عاشق همه ی مردم هستم و امیدوارم بتوانم کارهایی کنم که باز هم مردم بتوانند من را تماشا کنند.


نظرات کاربران
مهدی پایدار حدود 1 سال قبل گفت:
درود بر شما خانم دریسی و انتخاب گزینه ها برای مصاحبه
احمد نوروزی حدود 1 سال قبل گفت:
با سلام
سپاس از خانم دریسی که حقیقتا از نوع کارشون بسیار لذت میبرم
ولی آقای کیا فکر کنم یه بار قبلا گفته بودن که به معمای شاه انتقاد کردن و گفتن این سریال خلاف واقعیت هست نمیدونم چقدر صحت داشته باشه.
بازم از خانم دریسی تشکر میکنم بسیار زیبا بود و خواندنی
saed.eghbaldoost 6 ماه قبل گفت:
جناب اقای امیرمهدی کیا.همیشه درقلب ماهستی
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان