طراحی سایت
تاريخ انتشار: 25 شهريور 1396 - 05:41
به مناسبت 25 شهریور روز خانواده

دات نیوز؛ استفاده از اینترنت را در فضای خانه با توجه به نیازمان گسترش دهیم و آن را بی مورد محدود نکنیم قطعا نیاز پدر، مادر و فرزندان با هم تفاوت دارد اما حداقل و حداکثری برای آن تعریف کنیم و خانواده را نسبت به این مسأله توجیه کنیم. ارتباطات مجازی با خانواده، در درجه ی اول، بستگان درجه ی دوم و سوم، دوستان و همسالان را می شود به خوبی تعریف کرد.

اینترنت خانه را بی مورد محدود نکنیم

دات نیوز ـ مهدی پایدار: شاید اگر امروز، شنگول و منگول و حبه انگور هم بودند، یکی از آیتم های فضای مجازی را در دست داشتند و بدون توجه به حضور ما، در حال گردش در فضای پرطمطراق مجازی و اینترنت بودند. امروزه در دنیای کنونی ما ذائقه ها عوض شده و از نشستن های زانو به زانو، دیگر خبری نیست. نمی دانم، می خواهم بگویم عیب نیست و اتفاقا خوب است. خوب است از فضایی استفاده کنیم که جهان را به صورت دهکده ای کوچک درآورده، که هم می شود با همسر و فرزندان در خانه حرف زد و هم می شود در آنِ واحد جهان را در لحظه ای دور زد. جهانی که با یک کلیک و لمس به تسخیر انسان و خانواده در آمده.

 

به گذشته برمی گردیم نه خیلی دور و نه خیلی نزدیک. به جایی می رویم که برای دسترسی به محتویات یک کتاب اگر شانس داشتی و در مرکز، آشنایی داشتی بعد از مشقت های فراوان به آن کتاب دست می یافتی، آنهم با چه هزینه ایی . مثال هایی از این دست بسیار است برای برتری دنیای مجازی و طبیعتِ اینترنت. خانواده ها به این مهم توجه ویژه داشته باشند که این دنیای پر از دانش، جزء جدیدی از زندگی ماست. لذت و ذلت این امکانات، همیشه  همراه با هم به صورت موازی در کنار هم هستند. اینکه با فیلترینگ و جلوگیری از استفاده بخواهیم قانونی را وضع کنیم که مثلا مانع از ذلت آن شویم ، بی شک غلط است. با چند روش ابتداعی و اختراعی از خود و با توجه به شناختی که میتوان از خانواده داشت، وجهه لذت سالم آن را بُلد کرد و استفاده صحیحی از این موارد داشته باشیم.

استفاده از اینترنت را در فضای خانه با توجه به نیازمان گسترش دهیم و آن را بی مورد محدود نکنیم قطعا نیاز پدر، مادر و فرزندان با هم تفاوت دارد اما حداقل و حداکثری برای آن تعریف کنیم و خانواده را نسبت به این مسأله توجیه کنیم. ارتباطات مجازی با خانواده، در درجه ی اول، بستگان درجه ی دوم و سوم، دوستان و همسالان را می شود به خوبی تعریف کرد. تا جایی که همیشه و در همه جا می توان این ارتباط را تنگاتنگ و قوی برقرار کرد. فی نفسه این موارد موقعیت خوبی است که نباید به راحتی از دست برود. در محیط خانواده، ساعاتی را به گفتگوی مجازی، در کنار گفتگوی حقیقی بپردازیم. البته نه از نوع ارسال مطالب توسط فن آوری های اجتماعی. صدا زدن عضوی از خانواده، کنار هم نشستن والدین و خواندن همزمان مطالب برای هم می تواند تلفیق خوبی از مجاز و حقیقت باشد. بدینوسیله هم سیر در فضای مجازی هستیم و هم زانو به زانو، همچون سنوات گذشته به تبادل اطلاعات می پردازیم و این کار را می شود به کل اعضای خانواده تعمیم داد تا هم بتوانند از امکانات به نحو احسن استفاده ببرند. با اینکار  از داشته های هم در این دنیای فوق العاده استفاده کامل را ببریم.


خانواده ها باید این مسأله را درک کنند که نمی شود از اینترنت و دنیای مجازی فاصله گرفت. شاید در زمان های گذشته در ایام مدرسه والدین دوچرخه و وسایل بازی را به بهانه ی درس جمع می کردند اما امروز نمی شود. چرا که خود مدارس نیز امکانات آموزشی خود را در این فضا بسط داده اند که کاری بس درست است. تکلیف دانش آموزان توسط معلمان و مدیران در صفحه های اختصاصی آموزشگاه ها ارائه می شود. پس با این حساب چطور والدین می توانند در مقابل این امکانات خوب جبهه بگیرند؟ اما این همه امکانات که ردیف کردیم باعث نمی شود کنترل والدین کم شود اتفاقا به صورت محسوس و کنترل شده، باید به استفاده کنندگان آموخت که کنترل و تشکیل نظارت ها هم بخوبی لازم است. بی شک خانواده ای موفق خواهد بود که در دنیای حقیقی کنترل درستی از فضای موجود داشته باشد. با این همه تفاسیر به زعم نگارنده تحدید و تهدید این امکانات، بدون توجه به خوبی ها ظلم به مصرف کننده است. به امید روزی که افراد به صورت خود کنترلی خود را محدود به خوبی ها کنند و از این حیث دانش آموخته خوبی باشند.


به مناسبت روز خانواده ۲۵ شهریور


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان