طراحی سایت
تاريخ انتشار: 08 آذر 1396 - 06:29
گزارش رییس جمهور از عملکرد ۱۰۰ روزه دولت دوازدهم:

دات نیوز؛ رئیس‌جمهوری دیشب در صداوسیما حضور یافت و گزارشی از عملکرد صد‌روزه دولت دوازدهم داد. او با تأکید بر اینکه شعارهای انتخاباتی خود را فراموش نکرده، گفت: «حل برخی ازمسائل که مردم در اجتماعات انتخاباتی مطرح کردند، نیازمند هماهنگی بیشتر در داخل حکومت است».

 روحانی: هیچکدام از وعده‌هایم را فراموش نکرده ام/ حل برخی مسائل، نیازمند هماهنگی در داخل حکومت

به گزارش دات نیوز و به نقل از شرق: حسن روحانی در مقدمه ضمن تسلیت مجدد به مناسب زلزله کرمانشاه، گزارشی از عملکرد نهادهای دولتی و مردمی درخصوص زلزله غرب کشور ارائه کرد. او ضمن پذیرش بعضی از کاستی‌ها در مجموع عملکرد نهادهای دولتی، مسلح و مردمی در این زلزله را خوب ارزیابی کرد. رئیس‌جمهور در ادامه درباره خط‌‌مشی دولت در سال ۹۷ و چهار سال دولت دوازدهم گفت: «مجموعه خدمات ۱۰۰روزه در یک مجلد جمع شده و از الان در دسترس مردم در سایت دولت قرار دارد و مردم می‌توانند ملاحظه کنند. برنامه‌ریزی اساسی برای سال ۹۶ و چهار سال آینده در این ۱۰۰ روز تهیه شده است. بودجه آماده تصویب است. در بودجه امسال شاهد تحول مثبتی خواهیم بود که به‌موقع به مردم گزارش می‌دهم».
اولین سؤالی که از رئیس‌جمهور مطرح شد درباره اشتغال بود. رئیس دولت تدبیر امید دو هدف اصلی را برای اقتصاد برشمرد؛ رونق و توزیع عدالانه ثروت. او یکی از اهداف مشخص دولت را ریشه‌کن‌کردن فقر مطلق تا پایان دولت دوازدهم دانست و افزود: «در سال اول که در آن قرار داریم افراد قشر آسیب‌پذیر یعنی افراد که مورد حمایت کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند، مستمری آنها را نسبت به پارسال سه‌برابر کردیم و تا پایان دولت این افزایش به پنج‌برابر خواهد رسید».
او با اشاره به عدم رشد اشتغال خالص کشور در سال‌های ۸۵ تا ۹۲ گفت: «از سال ۹۳ تحرک خوبی در زمینه اشتغال شروع شده و متوسط اشتغال خالص ما از پاییز ۹۳ تا تابستان ۹۶ به‌طور متوسط ۶۸۵ هزار اشتغال خالص بوده است. البته این رقم، رقمی کمی نسبت به بی‌کاری جامعه و نیروی فعالی است که وارد بازار کار می‌شوند».
روحانی با بیان اینکه تلاش ما افزایش این رقم است تا در یکی دو سال آینده رقم را به بالای ۹۰۰ هزار شغل برسانیم، گفت: «در تابستان امسال نسبت به پارسال بالای ۷۰۰ هزار شغل خالص ایجاد شده است اما هنوز بی‌کاران فراوانی داریم. در این صد روز نسبت به متوسط دو، سه سال گذشته پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم. این هدف‌گذاری را از طریق طرح‌هایی که داریم، دنبال می‌کنیم. به تمام وزرا گفته شده یکی از هدف‌ها بالابردن اشتغال است».رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که منابع حاصل برای ریشه‌کن‌کردن فقر مطلق چگونه فراهم خواهد شد و آیا در این راستا، یارانه نقدی افزایش خواهد یافت، گفت: «اساس برنامه ریشه‌کن‌کردن فقر، رونق اقتصادی و اشتغال است. ما در طول این دوران به بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) کمک کردیم تا افراد را از تحت پوشش خارج کنند. به‌طور‌مثال پنج هزار میلیارد به کمیته امداد امام خمینی(ره) پرداخت شد تا افراد را از تحت پوشش خارج کنند اما در کشور همواره عده‌ای نیازمند به کمک هستند. این کمک براساس این است که بتوانیم با افزایش درآمدها این معضل را جبران کنیم».روحانی با تأکید بر اینکه بنای ما افزایش یارانه نقدی نیست، افزود: «ما در بخش‌هایی یارانه را افزایش دادیم اما نه به‌عنوان اینکه یارانه نقدی به مردم بدهیم. به‌طور‌مثال در بخش کشاورزی ما تقریبا خرید تضمینی گندم از کشاورزان را دوبرابر کردیم و این به معنای افزایش یارانه نقدی نیست بلکه کمک به کشاورزان می‌شود تا از این طریق درآمدهایشان بیشتر شود».رئیس‌جمهور سیاست تورمی دولت دوازدهم را در امتداد دولت یازدهم دانست و از تلاش برای حفظ نرخ تک‌رقمی آن گفت. او از مثبت‌شدن نرخ رشد اقتصادی در دولت یازدهم صحبت کرد و برنامه دولت دوازدهم را رشد اقتصادی سالانه پنج‌درصد اعلام کرد. او درباره جذب سرمایه خارجی گفت: «باید سرمایه‌گذاری خارجی افزایش یابد. در صد روز اول ۲۳.۱ میلیارد دلار موافقت فاینانس با بانک‌های خارجی داشته‌‌ایم. بیش از پنج میلیارد دلار قرارداد خارجی نهایی شده است. کشورها می‌گویند فهمیده‌ایم نباید کالا صادر کنیم؛ بلکه باید سرمایه‌گذاری کنیم».حسن روحانی درباره واگذاری بنگاه‌های اقتصادی گفت: «مدیریت این بنگاه‌ها باید توسط صندوق‌ها کنار گذاشته شود. یکی از اهداف ما این است که بنگاه‌های اقتصادی به مردم واگذار شود. به غیر از دولت، بخش‌های عمومی یا نیروهای مسلح باید به مردم واگذار شوند. با رهبری نیز صحبت کردم که ایشان نیز موافق هستند و با این کار در اقتصاد تحول ایجاد می‌شود».


رئیس دولت تدبیر و امید درباره برنامه دولت برای حل مشکلات بانکی گفت: «بانک‌ها نیازمند تحول بزرگ هستند. بعضی‌ها فکر می‌کنند مشکلات بانک‌ها برجام است ولی فقط این نیست بلکه در موضوع بانک‌ها نیازمند قوانینی برای رفع مشکلاتشان هستیم. دو لایحه اخیرا به مجلس دادیم که مبارزه با پول‌شویی و تروریسم بود. پس بانک‌های ما باید فعال شوند. شفاف‌سازی کار بانک‌ها یکی از اهداف دولت است».
روحانی درباره مشکل به‌وجودآمده برای برخی از سپرده‌گذاران مؤسسات مالی گفت: «دولت قدم‌های بزرگی دراین‌باره، به‌ویژه در هفته‌های اخیر برداشته است. نیازمند هماهنگی با قوای سه‌گانه و بانک‌های مرکزی هستیم. همه باید دست‌به‌دست هم بدهیم تا این مسئله حل شود. مشکل ۹۸ درصد سپرده‌گذران در هفته‌‌های اخیر حل شده یا حل خواهد شد. این دو درصد که پولشان بالای ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلیون است، باید اموال تعاونی‌های غیرمجاز برآورد شود. پس در این صد روز، دو مسئله پیش‌رویمان بود؛ یکی زلزله بود و دیگری مسئله سپرده‌گذاران که زندگی آنها دچار مشکل شده بود که خوشبختانه قدم‌های خوبی برداشته شده و تا ۹۸ درصد مشکلشان حل است».


روحانی شایعه افزایش نرخ ارز به دست دولت را رد کرد و گفت: «در بازار اقتصاد هر کالا نرخ‌هایی دارد، اما اینکه نرخ ارز را بالا ببریم تا درآمد داشته باشیم درست نیست؛ مثلا مردم می‌گویند اینها همه کار دولت است که درآمدزایی کند و باید بگویم صحیح نیست. ما نرخ ارز را متعادل نگه داشته‌ایم. مردم نباید نگران باشند که نوسان شدیدی در نرخ ارز ایجاد خواهد شد». او ادامه داد: «مردم بدانند نرخ تورم تک‌رقمی شد، رشد اقتصادی داشتیم و سرمایه‌گذاری خارجی در کشور افزایش یافته است. تلاش ما بر این است که روابطمان را با دنیا عادی‌تر کنیم و با کشورهای دوست بهتر شود. ما این روابط را ادامه می‌دهیم». او با بیان اینکه عمده مشکلات ما در طرح سلامت در بخش بیمه است، گفت: «برنامه داشتیم پنج میلیون نفر که بیمه نیستند، بیمه شوند اما این مقدار به ۱۱ میلیون نفر رسید، زیرا عده‌ای که جای دیگری بیمه بودند به دلیل اینکه اینجا مجانی بود این بیمه را رها کردند و آمدند اینجا. ما این مشکل را برطرف می‌کنیم. طرح تحول سلامت ادامه خواهد یافت. در سایه این طرح، مردم ارزان‌تر به دارو و درمان می‌رسند».


نظرات کاربران
کریم حدود 1 سال قبل گفت:
اقای روحانی به هیچ یک وعده هایتان عمل نمی کنید و می فرمائید هیچ کدام را فراموش نکردید آیا فقط برای جلب رای مردم این وعده ها را دادید؟
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان