طراحی سایت
تاريخ انتشار: 21 آذر 1396 - 07:14
منیژه دریسی:

دات نیوز؛ سوءتفاهم و ناامنی روانی زمانی اتفاق می افتد که دو نفر زیر یک سقف زندگی کنند و یک نفر چون برادر بزرگ رمان جورج اورول به شوخی و یا عمد سعی در کنکاش گوشی همراه طرف مقابل نماید که مبادا پا را از ارزش های برادر بزرگ فراتر گذاشته باشد و این مساله امروز در جامعه ی ایران به وفور دیده می شود که زن یا شوهر بنا به هر عنوانی سعی در بررسی گوشی همراه شریک خود دارند...

 آیا چک کردن گوشی همسر رفتاری اخلاقی است؟

دات نیوز ـ منیژه دریسی: زمانی جورج اورول در رمان مشهور ۱۹۸۴ دنیایی را ترسیم می کند که یک نفر به نام برادر بزرگ تر در تمام امورات شخصی شهروندان دخالت می کند و تمامی حرکات و سکنات آن را زیر نظر دارد و به یک معنا تمامی آزادی های فردی و حریم خصوصی افراد زیر نظر برادر بزرگ می باشد. شهروندان جهان امروزه بدون اینکه متوجه باشند از طریق دوربین های مداربسته و ابزارهایی شنودهای آنها ضبط و گوش داده می شود و همه ی این موارد بخاطر گوشی همراهی است که طی ۲۴ ساعت و حتی موقع خواب همراه آنها می باشد.

تا اینجا همه چیز عادی و طبیعی به نظر می رسد چرا که جامعه ی مدرن چنین مستلزم هایی را داراست ولی سوءتفاهم و ناامنی روانی زمانی اتفاق می افتد که دو نفر زیر یک سقف زندگی کنند و یک نفر چون برادر بزرگ رمان جورج اورول به شوخی و یا عمد سعی در کنکاش گوشی همراه طرف مقابل نماید که مبادا پا را از ارزش های برادر بزرگ فراتر گذاشته باشد و این مساله امروز در جامعه ی ایران به وفور دیده می شود که زن یا شوهر بنا به هر عنوانی سعی در بررسی گوشی همراه شریک خود دارند.

 

آیا چک کردن گوشی همسر رفتاری اخلاقی است؟

قبل از اینکه این مساله را یک امر اخلاقی بدانیم یا نه باید گفت اصولا چه عاملی سبب رخ دادن این اتفاق شده که زن یا شوهری گوشی همراه شریک خود را چک کند؟ آیا در گذشته ی زن و مرد اتفاقی افتاده که طرف مقابل در هر فرصتی به خود اجازه می دهد نیم نگاه و حتی بررسی داشته باشد؟ شکی نیست که امروزه بسیاری از طلاق ها و مشکلات زناشویی بین زوجین به واسطه ی فضای مجازی و چک کردن گوشی از طرف یکی از زوجین اتفاق می افتد که معنایی جز شکستن حریم های خصوصی نیست. اولین مساله ای که زن و شوهر باید در جریان باشند این است که هر کدام بنا به هر دلیلی اگر گذشته ای دارای لغزش به واسطه ی گوشی همراه و فضای مجازی ناخواسته داشته نباید با زیر نظر گرفتن مداوم طرف مقابل خود باعث سوءتفاهم گردند چرا که حتی گمان بد در فرهنگ دینی ما گناه محسوب می شود.

در قرآن کریم می خوانیم :  "ای کسانی که ایمان آورده اید از بسیاری گمان ها بپرهیزید که پاره ای از گمان ها گناه می باشد و جاسوسی نکنید و بعضی از شما غیبت بعضی دیگر را نکنید آیا کسی دوست دارد گوشت برادر مرده اش را بخورد؟ از آن کراهت دارید. پس از خداوند بترسید که خداوند توبه پذیر و مهربان است".  البته این به معنای رها کردن مطلق طرف مقابل نمی باشد چرا که باید در عین نظارت نامحسوس نگرشی مثبت به طرف مقابل داشت که ممکن است زمانی دچار لغزش شده و توبه نموده باشد که در فرهنگ ایرانی و دینی ما بر توبه بسیار سفارش شده است تا جایی که حتی زنان بدکاره اگر آب توبه بر سر خود بریزند لیاقت زندگی ای چون زنان اصیل را نیز دارند.

 


تکنولوژی و کانون خانواده

متاسفانه امروز سوءظن و بدبینی بعضی زوج ها کانون گرم خانواده ها را نشانه گرفته است که تکنولوژی تلفن همراه یکی از آن دلایل است. ولی به راستی آنچه عیان است چه حاجت به بیان است. وقتی همسران به راستی با هم یکی باشند و به قول معروف یک روح در دو جسم باشند دلیلی برای ایجاد سوءتفاهم وجود نخواهد داشت ولی آیا این صداقت در میان همسران جامعه ی اسلامی وجود دارد؟ آنقدر از گذشته و حال خود مطمعن باشند که هیچ حساسیتی بوجود نیاید؟

 

از مهارت زندگی تا اعتماد

امروز متاسفانه چون همسران مهارت زندگی را به طور کامل نیاموخته اند با حساسیت های غیرضروری گاهی زندگی مشترک خود را به تباهی می کشند و این امر با ورود گوشی و فضای مجازی در جامعه هر روز در حال گسترش می باشد. امروز تکنولوژی حریم شخصی را شخصی تر نموده که به اعتباری منجر به ایجاد نوعی طلاق عاطفی در خانواده ها باشد در حالی که با یک اعتماد دو طرفه و زمان بندی شده در استفاده از گوشی همراه نه تنها می توان از این تکنولوژی نوظهور برای ارتقاء دانش و آگاهی از احوال یکدیگر استفاده کرد بلکه عشق و اعتماد را نیز می توان چندبرابر کرد.


نظرات کاربران
آرزو ح حدود 1 سال قبل گفت:
مثل همیشه مطالبتون عالی👌👌👌
مریم حدود 1 سال قبل گفت:
واقعا همه باید این مقاله را بخونن و بهش عمل کنن. درود بر شما خانم دریسی 🌷
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان