طراحی سایت
تاريخ انتشار: 04 دي 1396 - 20:44
به یاد مانایادان عذرا حیدری و جواد خدری؛

دات نیوز؛ انجمن هوای تازه به یاد شاعران عذرا حیدری و جواد خدری «شب غیاب شاعر» را با حضور جمعی از علاقمندان به شعر و ادب  با حضور اسفندیار فتحی و مسعود کبگانیان شاعر و نویسنده در خانه سمن‌های گناوه برگزار کرد.

به گزارش دات نیوز، روز جمعه یکم دی ۱۳۹۶ انجمن هوای تازه به یاد شاعران عذرا حیدری و جواد خدری «شب غیاب شاعر» را با حضور جمعی از علاقمندان به شعر و ادب  با حضور اسفندیار فتحی و مسعود کبگانیان شاعر و نویسنده در خانه سمن‌های گناوه برگزار کرد.

در این برنامه کبگانیان به ویژگی‌های شعر جواد خدری پرداخت. او گفت: خدری با اینکه در سن جوانی از دنیا رفت اما اشعارش پا به پای ادبیات روز جلو می‌رفت و بسیار توانا بود.
خدری از حافظه بسیار قوی برخوردار بود و در برگزاری برنامه‌های  انجمن ادبی بسیار پرتلاش و فعال بود.

کبگانیان در بخش دیگری از سخنانش به سروده‌های عذرا حیدری اشاره کرد و به جرات و جسارت وی در اشعارش اشاره کرد.

 


اسفندیار فتحی شاعر و نویسنده دشتستانی نیز با اشاره به جنبه‌هایی از شعر خدری گفت: شاعر با این شعرها نمرده، بلکه زنده است.
فتحی با تعریف از شاعر و مرگ خاطرنشان کرد: وقتی فردی به درجه شاعری می رسد، مرگ ظاهری هرگز برای او عدم نیست بلکه کوچ و سفری می باشد که «همان حضور حاضر غائب» را تجلی می کند.

مسوول انجمن اهل قلم برازجان با خواندن اشعاری از بیژن جلالی، گروس ملکیان، حمیدی شیرازی و مانا یادان عذرا حیدری و جواد خدری به نگاه شاعر به مرگ اشاره کرد و افزود: کلمات در دست شاعر همیشه می رقصند، حتی زمانی که از مرگ می گوید. نگاه شاعر همیشه همراه با تصویر، اندیشه، خیال و رقص است؛ این رمز جاودانگی شاعر است و مرگ شاعر در واقع مرگ مادر کلمات است و کسی که کلمه از او متولد می شود و این است که رفتن شاعر با دیگر افراد جامعه متفاوت است.


غلامرضا کرمی نیز خاطراتی از دوران دانش آموزی این دو شاعر گناوه‌ای گفت.
در بخش دیگری از برنامه خانم فرزانه حیدری  سه شعر از خواهر خود زنده یاد عذرا حیدری را برای جمع قرائت کرد. همچنین بهروز ملاح نیز قطعاتی از اشعار شادروان جواد خدری را برای حاضرین خواند.
پرسش و پاسخ بین مخاطبان و مهمانان نیز قسمت دیگری از برنامه بود.
حسن ختام برنامه صحبت های  غلامرضا کرمی بود که خاطراتی را از جواد خدری و مسابقات شعر دانش آموزی کشور نقل کرد. هر دو عزیز در دوران تحصیل از شاگردان  کرمی بودهاند. مهمانانی از خانواده های مرحوم خدری و حیدری نیز در این نشست حضور داشتند.
مجری برنامه مهندس حسین کمالی بود.

منبع: گناوه‌آنلاین ـ الیاس احمد‌حسینی

 

 

نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان