کد خبر: 6535 ، سرويس: مقالات و گفت‌و‌گو
تاريخ انتشار: 30 دي 1396 - 08:28
پیام دبیر کنگره «به شهادت سکوت»:
با قلم ها و اندیشه های پیشرو بر تاریخ هنرنمایی کنیم

دات نیوز؛ کنگره" به شهادت سکوت "  که به پاس استعمار ستیزی مجتهدی بزرگ و سرداری رشید از خاک مرد خیز دشتستان به نام میرزا محمدخان غضنفرالسلطنه برازجانی، در دی ماه امسال با  اهتمام فرزندان غیور دشتستانی، مردان و سرداران قدر شناس و نجیب خیم دیار رونمایی شد ره آوردهایی داشت که بسیار فرخنده و خجسته است.

به گزارش دات نیوز، اولین کنگره ملی «به شهادت سکوت» که به نقش دشتستان در جنگ جهانی اول می پردازد در تاریخ 28 دیماه برگزار شد و با استقبال پرشور مردم همراه بود.
دکتر علی احمدزاده دبیر این همایش طی پیامی از مردم تشکر کرد که پیام کامل ایشان را در زیر می خوانیم:

 

بنام خدایی که خالق زیباییهاست


تلاش و همت والای شما مردم شریف و غیرتمند و مسئولین با درایت و متفکر انقلابی، در سردترین ماه سال 96 گرمابخش سرزمینی شد که حرارت وجودیشان در دفاع از دین و خاک و میهن ستودنیست و شایسته تکریم.

کنگره ملی "به شهادت سکوت" با موضوع "نقش تاریخی دشتستان در مبارزه با استعمار انگلیس در جنگ جهانی اول" نتیجه بلند نظری و دور اندیشی مردی وارسته است از دیار دشتستان، مهد مبارزان، مجتهدین و سرداران سرافرازی که برای حفاظت و حراست از باورها، اعتقادات و دارایی های سرزمینی از جان و مال خود گذر کرده تا سنگینی سایه بیگانه بر ارادت دینی و عشق میهنی افکنده نشود که این هویتی غیر قابل انکار و سرمایه ای گرانبها برای استفاده همه نسل هاست.


کنگره" به شهادت سکوت "  که به پاس استعمار ستیزی مجتهدی بزرگ و سرداری رشید از خاک مرد خیز دشتستان به نام میرزا محمدخان غضنفرالسلطنه برازجانی، در دی ماه امسال با  اهتمام فرزندان غیور دشتستانی، مردان، زنان و سرداران قدرشناس و نجیب این دیار رونمایی شد ره آوردهایی داشت که بسیار فرخنده و خجسته است.

در طول تاریخ دشتستان بزرگ همواره علما، فضلا و روحانیت، سرداران و مبارزان شرافتمند، مردان و شیرزنان این خطه دوشادوش هم از کیان و تمامیت ارضی ایران زمین پاسداری کرده اند و مرزدارانی راستین در برابر استعمار و اجانب بوده اند. امروز استعمارگران نیک دریافته اند که در نبرد رو در رو با ایران و ایرانی متهم به شکست و تن دادن به زبونی و خواری هستند بنابراین با تغییر رویه پیشین و روی آوردن به شیوه استعمار نو به میدانی پا گذاشته اند که کارزاری جدید به غایت پیچیده تر و خطرناک تری را تجربه می کنند. آن روز آیت الله مجاهد برازجانی حکم جهاد داد و مرد و زن، خرد و کلان جانانه ایستادگی و جانفشانی کردند و 28 دی ماه 96 تکرار یک رویداد تاریخی سترگ و سرنوشت ساز بودیم.
آن روز آیت الله مجاهد برازجانی حکم "جهاد" داد و امروز آیت الله صفایی بوشهری حکم"ماندن بر جهاد در سایه وحدت و همبستگی".
آن روز سردار رشید، میرزا محمدخان غضنفرالسلطنه برازجانی همراه با پدران مان تفنگ ها را برداشتند و امروز ما باید قلم هایمان با اندیشه های پیشرو و انسانی مان بر تاریخ هنرنمایی کند.
آن روز پیکار و صحنه جنگ مستقیم بود و امروز در نبردی غیر مستقیم و نابرابریم که مستحکم ترین برجهای دفاع از سرزمین مان افکار و اعتقادات دینی ما در دفاع و ظلم ستیزی است که وصل شدن به این ریسمان الهی و جلوگیری از تفرقه و نفاق تنها راه نجات است.
همان گونه که آن روز با فراخوان مردم به ایستادگی در برابر اجانب، مردم مردانه لبیک گفتند امروز هم مسولان و مردم یک دل و هم صدا و متحد در کنار هم ایستادند و جلوه ای از از ایثار و گذشت را به نمایش گذاشتند و جانانه نقشی زدند شایسته جایگاه و منزلت مردمان نیک نهاد دشتستان سرافراز در تاریخ کهن ایران زمین.
28 دی ماه در تاریخ دشتستان جاودانه شد. روزی که کنگره ملی" به شهادت سکوت" با موضوع  "نقش دشتستان در مبارزه با استعمار انگلیس " به بار نشست و این مهم هم با پیشتازی روحانیت محترم و همراهی بی نظیر مسولان و مردم جلوه ای از وحدت و اتحاد بود. خدای را بر این نعمت شاکرم که همچون  گذشتگان سرافراز خویش، بار دیگر رو سپید گشتیم.
برگزاری کنگره "به شهادت سکوت" در دشتستان با برنامه ریزی و ترسیم عالمانه و راهبردهای کنگره در شورای عالی سیاستگذاری کنگره با محوریت نماینده محترم مقام معظم رهبری در استان بوشهر و ارسال مقالاتی از گوشه کنار ایران اسلامی و پذیرش برترین مقالات و  همچنین همراهی مردم و مسئولین دشتستان در شرایطی به انجام رسید که وحدت و اتحاد دشتستانی ها را بزرگ و کوچک، مخاطبین بیرونی و مهمانان علمی کنگره گواهی نمودند و این حرکت را پدیده ای بی نظیر برشمردند. در این فرصتی که در اختیار دارم به عنوان یک شهروند دشتستانی خالصانه ترین سپاس ها را محضر رئیس محترم کنگره و شورای عالی سیاستگذاری استان تقدیم می کنم و به وجود مبارک شان در این استان حماسه ساز افتخار.


بار دیگر حضور پر رنگ و موثر روحانیت معزز، امام جمعه محترم برازجان، فرماندهی محترم و پرسنل محترم سپاه جواد الائمه دشتستان، فرماندهی محترم و پرسنل زحمت کش نیروی انتظامی، فرماندار نیک اندیش و معاونین گرانقدر ایشان، مدیر عامل محترم و رئیس روابط عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد برازجان ، شهردار محترم و معاونین محترم و کارگران زحمت کش شهرداری ، منتخبین مردم شریف برازجان  در شورای اسلامی شهر برازجان، اداره میراث فرهنگی و گردشگری برازجان، سازمان تبلیغات اسلامی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره آموزش و پرورش شهرستان دشتستان، فعالان مدنی و انجمن های مردم نهاد،  هنرمندان، شعرا و نویسندگان نامی و نامدار، هیات رئیسه محترم داوری مقالات،  فعالان اجتماعی و اصحاب رسانه که صمیمانه در برگزاری این رویداد علمی و تاریخی نقش آفرینی کردند و همچنین با ارادت ویژه از حمایت ها و مساعدت های دکتر کلانتری معاون محترم دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر نصیری مدیر کل فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر غلامرضا عزیزی، دکتر موسی فقیه حقانی، دکتر علی ططری، محمدجواد فخرایی، دکتر مشایخ، دکتر مهدی ماحوزی، دکتر عبدالرسول خیراندیش، دکتر مالکی، استاد عرفان، استاد بنازاده، دکتر سید جعفر حمیدی، سرکار خانم بی بی باباعلی و همه عزیزانی که در این راه همراهی و همکاری نمودند نهایت سپاس و قدرشناسی را اعلام می دارد.

ایام عزت تان مستدام.
خداوند بار و نگهدارتان باد.

 

علی احمدزاده ـ دبیر کنگره «به شهادت سکوت»لينک خبر:
http://www.datnews.ir/fa/posts/6535