کد خبر: 6580 ، سرويس: مقالات و گفت‌و‌گو
تاريخ انتشار: 20 بهمن 1396 - 19:04
وحید پورخوبیاری:
مد و مدگرایی درصد بالایی از دل مشغولی های انسان امروز

دات نیوز؛ عکسی در فضای مجازی از چهره ورزشی و الگوی خیل عظیمی از جوانان استان و کشور   در جلسه معارفه باشگاه قطری منتشر شد که  جدای از نمایان بودن استرس در چهره  و بی اعتمادی  ، نوع تیپ و پوشش اش باعث سرخوردگی مان گردید.

دات نیوز ـ وحید پورخوبیاری: انسان از بدو خلقت تا کنون میل به برتری نسبت به هم نوع خود داشته ، روحیه ای که نمی توان آن را همیشه باطل دانست بلکه اگر در جهت پویایی جامعه باشد قابل تقدیر و تحسین نیز می باشد هرچند اگر این پیشرفت بدون چشمداشت به موقعیت اجتماعی آینده باشد  ارزش معنوی بیشتری خواهد داشت همانند پیشرفت و برتری برخی افراد در زمینه های علمی ، فرهنگی و...

اما غالبا مشاهده می شود عده کثیری از مردم این حس و میل به برتری را در مسیری عبث و بیهوده که منفعتی برای خود یا دیگری ندارد، جستجو می کنند.
این راه حل برای نشان دادن برتری بر دیگری صرفا نمایشی است که معمولا یا بهتر است بگوییم اکثر قریب به اتفاق آن نشان از عدم اعتماد به نفس می باشد با اعتقاد به اینکه دیده شدنم در جامعه منوط به تبعیت از این طرز فکر و مسیر گفته شده می باشد.
شایعترین تفکر در این مسیر باطل و لغو، اعتقاد و وابستگی و تبعیت از مد می باشد.
امروزه مد و مدگرایی درصد بالایی از دل مشغولی های یک فرد را به خود اختصاص می دهد ، اوقات بسیار با ارزشی ، صرف فکر کردن برای اینکه چه پوششی داشته باشم یا حتی چه فکری را مورد تایید قرار دهم که به چشم دیگر افراد جامعه دیده شوم ، می شود. بهتر است متذکر شویم که مدگرایی فقط در نوع پوشش خلاصه نمی شود ، بلکه  نوع نگرش فرد، باعث افتادن در چنین مخمصه ای می شود .
اکنون کار از  کار‌ گذشته و شاید  به جرات  بتوان گفت راهکاری برای بی اهمیت جلوه دادن مد وجود ندارد و با توجه به تبلیغات گسترده در این زمینه، باید برای گسترش فرهنگ و مدهای تحت تفکر داخل تلاش کرد.
چگونگی همه گیر شدن این تفکر که نوع پوشش از یک مد خاص و جدیدا از نوع فرهنگ غربی باشد را  می توان ماه ها و سال ها مورد کند و کاو قرار داد و به نتایج جالبی رسید، نگرشی که به شکل یک غده ی سرطانی  بدخیم، فرهنگ جامعه ایرانی اسلامی ما را تحت الشعاع قرار داده است در حالی که اگر از دین‌مبین اسلام هم‌ بگذریم  هیچ گونه سنخیتی با فرهنگ کشور عزیز خود در این مدهای غربی مشاهده نمی کنیم. با القا کردن این نگرش که فرهنگ کشور جوابگو و ارضا کننده امیال نمی باشد افراد  را به سمت تقلید و تبعیت از سیستم فرهنگیِ  آموزش داده شده از بیرون سوق  می دهند و جالب است که معمولا این سیستم صادر شده در همان کشور مبدا کاربردی ندارد و اصلا استفاده نمی شود.
فراموش نکنیم که‌میل به خودنمایی در ذات انسان نهفته است و وقتی یک آزادی بی چون و چرا را، بزک شده در اختیار این میل قرار دهیم بشدت در صدد برآورده شدنش بر می آید.
این رویکرد بجز لطمه وارد کردن به فرهنگ و فراموشی از گذشته، ضربه مهلک اقتصادی نیز به کشور وارد می کند کمااینکه اثرات آن بوضوح به چشم می خورد ، بازار پوشاک و البسه ایرانی روز به روز در حال در هم شکسته شدن است و مسیر سقوط را با سرعت در حال سپری کردن.
متاسفانه به جای تلاش در جهت فرهنگ سازی استفاده از مد و طراحی ایرانی اسلامی( البته کم و بیش کارهایی صورت گرفته ولیکن با شیوه نادرست و مضحک)  ، تولید کنندگان به دور زدن و فریب کاری روی اورده اند و پوشاک و البسه داخل را با لیبل و برچسب خارجی روانه بازار می کنند تا به شیوه ای نادرست جواب تفکر بدون ریشه تابعان فرهنگ غرب را بدهند. این روش پاک کردن خطایی بوسیله خطایی دیگر است. آیا ضعف در تبلیغ و تشویق مردم توجیه خوبی برای خارجی نشان دادن محصولات خودی می باشد؟

تاسف دیگر این است که امروزه از  افرادی که توقع می رود در جهت خلاف این فرهنگ وارداتی شنا کنند ، خود گرفتار این فرهنگ بازی داده شده از طریق سیاست شده اند و  غرق در این دریای عمیق کج فهمی.
رسانه ملی ، بازیگران ، خوانندگان و ورزشکاران که الگوهای حقیقی جامعه می باشند مردم را بیشتر به سمت این فرهنگ غلط و ناپسند سوق می دهند .نوع پوشش سلبریتی های کشور در جشنواره های داخلی را می بینیم چیزی جز تاسف و شرم برای فرهنگ غنی کشورمان باقی نمی ماند. اما اوج شرمساری از گرفتار شدن به این غده سرطانی بدخیم فرهنگ کشور حضور نمایندگان کشورمان در جشنواره ها و مراسمات بین المللی است.
کمتر از دوسال از مراسم جشنواره کن فرانسه میگذرد همایشی که در آن همه فرهنگ ها وجود داشت جزء فرهنگ ایرانی. نمایندگان کشورها همگی با ظاهری ورود کردند که نمایانگر فرهنگ کشورشان بود جزء نمایندگان کشور ما که برای بهتر دیده شدن پوششی را برگزیدند که هیچ ارتباطی با نوع پوشش ایرانی اسلامی یا ایرانی اصیل با قدمتی بیش از دوهزار سال نداشت .

اما مهمترین مثالی که انگیزه نوشتن چنین متنی شد حضور افتخار ورزشی استان بوشهر در باشگاه قطری بود. مطمئنا انتظارات از ملی پوش فوتبال کشورمان  که بعد از مرحوم پورافشار دومین افتخار فوتبالی  استان هستند بسیار بالا می باشد. عکسی در فضای مجازی از چهره ورزشی و الگوی خیل عظیمی از جوانان استان و کشور   در جلسه معارفه باشگاه قطری منتشر شد که  جدای از نمایان بودن استرس در چهره  و بی اعتمادی ، نوع تیپ و پوشش اش باعث سرخوردگی مان گردید.

نمایندگان عرب با لباس های رسمی کشور خود، نماینده هلندی حاظر در جلسه معارفه با پوشش شیک و عرفا مجلسی، اما نماینده ایران اسلامی با پوششی که هیچ وجه اشتراکی با فرهنگ کشورمان ندارد حضور می یابد .

در کنار عوامل قبلی دخیل در این ناهنجاری زشت و کری  ( رسانه ملی و سلبریتی ها) ضعف در طراحی نیز باعث شده که نتوان پیشنهاد داد تا نمایندگان کشور با سازوکار خاصی در محافل و مجامع بین المللی حضور یابند.
اگر بتوان بر مشکل طراحی فائق آمد فکر کردن بر این مسئله که یک طرح خاص برای یک دوره فرضا یکساله معرفی شود تا همگی نمایندگان کشور با این مدل که نمایانگر‌شاخص های فرهنگی کشور ایران‌می باشد در محافل بین المللی حضور یابند .

لينک خبر:
http://www.datnews.ir/fa/posts/6580