طراحی سایت
تاريخ انتشار: 23 بهمن 1396 - 07:37
رئیس‌جمهوری در سخنرانی راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب:

دات نیوز؛ انتخابات‌ها این انقلاب را پایدار نگه می‌دارد. من از همه نهادها، ارگان‌ها و شورای نگهبان می‌خواهم راه انتخابات را سهل کنند. اسلام گفته که اگر ٤٠ نفر شهادت دهند فردی که از دنیا رفته آدم خوبی بوده، حتی اگر بد باشد خداوند او را می‌بخشد اما حالا اگر ٤٠٠ نفر، یک جناح و چند‌ میلیون شهادت دهند یک آدمی خوب است، کافی نیست».

مردم را راحت بگذاریم/ کینه ها را رها کنیم

به گزارش دات نیوز و به نقل از ایسنا: رئیس‌جمهوری در مراسم بزرگداشت سی‌ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در جمع مردم، گفت: «انقلاب ما وقتی پیروز شد که همه با هم بودیم و در قطار انقلاب مسافران فراوانی بودند؛ البته برخی زودتر از قطار پیاده شدند و برخی را هم از قطار انقلاب پیاده کردیم که می‌توانستیم پیاده نکنیم و اکنون باید همه را به قطار انقلاب دعوت کنیم. امروز در مسیرمان نیاز به همه اصولگرایان، همه اصلاح‌طلبان و همه اعتدالیون داریم که اعتقاد به قانون اساسی دارند».
حجت‌الاسلام حسن روحانی با تأکید بر اینکه هرکس به قانون اساسی عقیده دارد، انقلابی است، افزود: «همه اقوام ایرانی و تمام مذاهب ایرانی و شیعه و سنی و تمام ادیان از جمله اسلام و مسیحیت و یهودی و زرتشتی هرکس که این قانون اساسی را قبول دارد، انقلابی به حساب می‌آید و باید به او احترام بگذاریم».
او بزرگ‌ترین ثمره انقلاب اسلامی و میراث امام را قانون اساسی دانست و عنوان کرد: «این معیار را بايد همواره به‌عنوان معیار اساسی برای وحدت و اتحاد بدانیم».
رئیس‌جمهوری در ادامه گفت: «از صداوسیما، روزنامه‌ها، فضای مجازی و جوانان می‌خواهم که واقعیت‌های کشور را به خوبی منعکس کنند. صداوسیما به جای اینکه بگوید ٢٥‌ میلیون قطعه مرغ را برای سلامت مردم از بین بردیم چون سلامت مردم برای ما مهم بود و به جای تشکر از دولت نیاید بگوید که تخم‌مرغ، طلایی شده است».
روحانی عنوان کرد: «رسانه‌های ما اخلاق خوش اسلامی را پیش بگیرند و به ملت امید و نشاط دهند. سال آینده نیز سال نشاط و امید برای ملت ایران است و باید دشمن را مأیوس کنیم. اصلاح‌طلب، اصولگرا، معتدل، همه تشکل‌ها و احزاب بیایند تا با هم باشیم. چون‌ هزار دوست کم و یک دشمن زیاد است».


چند سال کینه و سخن ناروا؟ 
او افزود: «٤٠ سال بس است، کینه را رها کنید. چند سال کینه و سخن ناروا گفتن؟ متحد شویم و کنار هم قرار بگیریم».
روحانی همچنین خطاب به جوانان گفت: «برای حفظ نظام انقلاب و کشور راهی جز مشارکت مردم نداریم و اگر انقلاب ما تاکنون باقی مانده به خاطر برگزاری انتخابات‌هاست. انتخابات‌ها این انقلاب را پایدار نگه می‌دارد. من از همه نهادها، ارگان‌ها و شورای نگهبان می‌خواهم راه انتخابات را سهل کنند. اسلام گفته که اگر ٤٠ نفر شهادت دهند فردی که از دنیا رفته آدم خوبی بوده، حتی اگر بد باشد خداوند او را می‌بخشد اما حالا اگر ٤٠٠ نفر، یک جناح و چند‌ میلیون شهادت دهند یک آدمی خوب است، کافی نیست».
او تأکید کرد: «راه قانونی را سهل کنیم. احراز صحت و سلامت و شایستگی را سهل کنیم و مردم را در احرازها مشارکت دهیم. با مردم مدارا کنید و بگذارید همه سلیقه‌ها در انتخابات‌ها شرکت کنند؛ تا آنجا که من می‌فهمم و تجربه دارم و منتخب مردم هستم می‌گویم راه این است که انتخاب مردم را سهل کنیم چون این راه حراست از نظام است».
روحانی یادآور شد: «باید بدانیم انتخابات که تمام شد رقابت هم تمام شده و از همه جناح‌ها، احزاب و جوانان خواهش می‌کنم بدانند که هرکس که انتخاب شد، منتخب مردم است. رأی مردم است که منتخب را می‌سازد. پس باید همه در کنار هم باشیم و مردم را راحت بگذاریم».
او گفت: «در حریم خصوصی مردم دخالت نکنیم و یک بار هم که شده فرمان هشت‌ماده‌ای امام را بخوانیم و طبق آن عمل کنیم. آستانه تحملمان را نیز بالا ببریم. ثمره انقلاب و میراث امام قانون اساسی است. باید قانون اساسی را پاس بداریم و از ظرفیتش استفاده کنیم. قانون اساسی معیار ماست و هرکس آن را قبول دارد انقلابی است. قانون اساسی بن‌بست‌ها را برداشته و ظرفیت بزرگی دارد و اگر در موضوعی با هم بحث داریم، باید به اصل ٥٩ مراجعه کنیم که طبق آن باید به آرای مردم مراجعه کرد».
رئیس‌جمهوری عنوان کرد: «اگر جناح‌ها اختلافی دارند صندوق آرا را بیاوریم و هرچه مردم گفتند، عمل کنیم. اسلام، ایران و ملت ایران برای ما اصل است».

کمک‌های ما به مردم عراق و سوریه به ثمر نشست
روحانی همچنین گفت: «در سالی که گذشت در کنار مشکلات و کاستی‌ها، موفقیت‌ها و پیروزی‌های بسیار بزرگی را ملت ما به دست آورد که اولین آن برگزاری شکوهمند انتخابات ٢٩ اردیبهشت بود. همه مردم پای صندوق آرا آمدند و به دنیا نشان دادند که به کشور، انقلاب و نظامشان عشق می‌ورزند. ٧٣ درصد از واجدین شرایط در انتخابات شرکت کردند و حماسه بزرگی به وجود آوردند و این انتخابات و حماسه حضور مردم به‌عنوان پیروزی بزرگ رأی ملت ایران بود».
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در سالی که گذشت ما بر تروریسم پیروز شدیم و موفقیت‌های فراوانی برای نابودی تروریست‌ها و داعش داشتیم، افزود: «کمک ما به مردم عراق و سوریه به ثمر نشست و ملت‌های این منطقه از شر تروریست‌ها نجات یافتند. ما نگذاشتیم توطئه‌گران در منطقه ما دنبال تجزیه کشورهای دوستمان باشند. در‌حالی‌که آنها می‌خواستند عراق را دو شقه کنند و وحدت کشور عراق را از بین ببرند. اما با هوشیاری ملت عراق و کمک کشورهای منطقه توطئه آنها خنثی شد».
او با اشاره به اینکه می‌خواستند در لبنان ناآرامی‌های طولانی ایجاد کنند و لبنان را به میدان جنگ و مبارزه و اختلاف تبدیل کنند، عنوان کرد: «هوشیاری مردم لبنان و حمایت کشورهای دوست، توطئه آمریکا و صهیونیست‌ها را در منطقه خنثی کرد». روحانی با اشاره به اینکه در مذاکرات چندجانبه‌مان برای صلح و ثبات منطقه موفقیت‌های فراوانی داشتیم، گفت: «ما می‌دانیم راه‌حل منطقه، راه‌حل سیاسی است و باید با همکاری و تعامل کشورهای دیگر بتوانیم ثبات و امنیت را در سراسر کشور مستقر کنیم».
روحانی با اشاره به اینکه در یک سال گذشته شاهد شکست آمریکا بودیم، عنوان کرد: «آمریکایی‌ها می‌خواستند در امور داخلی کشور ما مداخله کنند. اما مردم ما به آنها جواب رد دادند و با وحدت، اتحاد و ایستادگی‌شان طرح آمریکایی‌ها و توطئه‌شان را خنثی کردند. به شورای امنیت سازمان ملل رفتند و می‌خواستند علیه ملت ایران توطئه کنند اما خوشبختانه پاسخ منفی گرفتند».
او افزود: «در موضوع برجام آمریکایی‌ها در چند نوبت برای لغو آن تلاش کردند، اما تا به امروز آمریکا ناموفق بوده و من تأکید می‌کنم که ملت ما تا روزی به عهدش پایبند است که طرف مقابل هم به عهدش پایبند باشد و اگر بخواهند از پیمانی خارج شوند ضرر آن را خواهند دید».
رئیس‌جمهور گفت: «ملت ما راه موفقیت و پیروزی خود را ادامه می‌دهد. آمریکایی‌ها می‌خواستند علیه قدس و فلسطین و مردم منطقه توطئه کنند و بیت‌المقدس را پایتخت رژیم صهیونیستی معرفی کردند، اما جهان در برابر این توطئه ایستاد، نه فقط کشورهای اسلامی، بلکه به‌جز چند کشور همگی در مجمع عمومی سازمان ملل با این موضوع مخالفت کردند. ما شاهد ثبات بیشتر منطقه و تضعیف بیشتر آمریکا و اسرائیل و پیشرفت روزافزون ایران هستیم و در یک سال گذشته پیشرفت‌های مهمی در زمینه‌های مختلف داشتیم».


٣٩ سال از کشورمان به خوبی دفاع کردیم
رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز هیچ قدرت خارجی‌ای نمی‌تواند در سرنوشت ایران تأثیرگذار باشد، عنوان کرد: «امروز نه در بخش سیاسی، نه فرهنگی و نه اقتصادی دیگران در برنامه‌ریزی کشور مداخله ندارند و ما با استقلال ملتمان روی پای خود ایستاده‌ایم».او با تأکید بر اینکه در حاکمیت ملی، مردم در تمام زمینه‌ها پای صندوق آرا هستند، افزود: «مردم ١٢ بار در ریاست‌جمهوری، ١٠ بار در مجلس، پنج ‌بار خبرگان، پنج‌ بار در شوراها و همچنین برای همه‌پرسی‌ها از جمله در قانون اساسی پای صندوق رأی آمدند؛ یعنی مردم با انتخابات و صندوق رأی و حاکمیت ملی مسیر خود را پیموده‌اند و خواهند پیمود».
روحانی گفت: «در طول ٣٩ سال از کشورمان به خوبی دفاع کرده‌ایم و در یک روز ١٩‌هزار متجاوز را در خرمشهر اسیر کردیم. در یک روز در والفجر٨ توانستیم موفقیت‌های بزرگ به دست آوریم و از کارون عبور کنیم». او افزود: «در یک روز توانستیم با ١٤٠ فروند هواپیما مراکز دشمن در عراق را بمباران کنیم. همچنین ظرف کمتر از دو ماه ٧٣ فروند هواپیمای عراقی را سرنگون کردیم پس ما ملت بزرگ و مقاومی هستیم که ارتش، سپاه، بسیج، مردم، نیروی انتظامی و امنیتی ما همان‌هایی هستند که امروز هم از مرز و سرزمینمان دفاع می‌کنند».
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در اطراف ما هرکجا تروریست‌ها خواستند وارد شدند و کشتار کردند، افزود: «اما در قدم‌های اولیه مرزی ایران با نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات و سپاه مواجه شده و اسیر یا کشته شدند و اینها به معنای پیشرفت دفاعی کشور است. امروز ناوچه، هلیکوپتر، هواپیما، تانک، موشک، رادار، ماهواره و ماهواره‌بر و موشک ضدهوایی را خودمان می‌سازیم و در سطح جهان اعلام کردیم که توانمند و قدرتمندیم و روی پای خود ایستاده‌ایم و در مسیر درست حرکت می‌کنیم».
او با بیان اینکه در ٣٩ سال در بسیاری از زمینه‌ها پیشرفت کردیم و پیروز شدیم، اما در زمینه‌هایی هم کاستی و تأخیر داشتیم، عنوان کرد: «شاید گاهی در تصمیم‌گیری‌ها تأخیر کردیم و شاید در بیان واقعیت با مردم با شفافیت سخن نگفتیم. در زمینه بانک، مالیات و بودجه‌ریزی عقب‌ماندگی‌هایی داریم که باید جبران کنیم. از اهداف بلند دولت دوازدهم ایستادگی در برابر فشارهای مختلف داخلی و خارجی برای اصلاح ساختاری اقتصاد کشور است و در بودجه ٩٧ قدم‌هایی در این زمینه برداشته‌ایم».نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان