طراحی سایت
تاريخ انتشار: 26 بهمن 1396 - 10:17
پیرو هم‌اندیشی با مدیرکل میراث فرهنگی

دات نیوز؛  در حالی که در دنیای امروز عمده راه تولید ثروت را از طریق جذب گردشگر می بینند، ما تقریباً هیچ کاری در این زمینه انجام نداده ایم. دشتستان این قابلیت بالقوه را دارد تا با برنامه‌ریزی و توجه بیشتر به مسائل توسعه ای به سمت ارزش آفرینی در این حوزه حرکت کند.

 چند پرسش بجا مانده از آثار تاریخی و گردشگری

دات نیوز _ حیدر کاشف: روز گذشته در نشست هم اندیشی شماری از کوششگران اجتماعی با مدیر کل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که به دعوت شورای اسلامی شهر برازجان برگزار شد،پرسش ها و مسایلی مطرح شد و بسیاری از موضوعات نیز بدلیل ذیق وقت مجال مطرح ‌شدن نیافت که بنده هم به همین سبب بنا دارم چند نکته را حول موضوعات مربوط به این سازمان مطرح کنم:

 

الف) شهرستان دشتستان صاحب بیش از یکصد و هشتاد اثر ارزشمند تاریخی و فرهنگی و طبیعی است که بیش از نیمی از آن ثبت ملی شده است. بقایای به جا مانده از کاخ چرخاب و بنای گوردختر و کاخ بردک سیاه تنها بخشی از این آثار است. 

در شرایطی که رکود اقتصادی سراسر کشور را فراگرفته است و تقریبا تمامی فعالیت های تجاری را تحت‌الشعاع قرار داده است،نقش اقتصاد گردشگری در توسعه منطقه چیست؟ 

آیا به این آثار ارجمند تاریخی نمیتوان به چشم یک بستر مناسب ِ ثروت آفرین نگاه کرد؟ با وجود این حد از تراکم بناهای به جا مانده، اولویت طرح های کسب و کار میبایست بر مبانی جذب گردشگر و توسعه صنعت گردشگری بنا شود.

روزگاری نه چندان دور مولفه برجسته اقتصادی در دشتستان کشاورزی بود که البته با خشکسالی های چندسال اخیر این مزیت هم به سرنوشت نامعلومی کشیده شد. در حالی که در دنیای امروز عمده راه تولید ثروت را از طریق جذب گردشگر می بینند، ما تقریباً هیچ کاری در این زمینه انجام نداده ایم. دشتستان این قابلیت بالقوه را دارد تا با برنامه‌ریزی و توجه بیشتر به مسائل توسعه ای به سمت ارزش آفرینی در این حوزه حرکت کند. در این بین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نه به عنوان یک نهاد مدیریتی و نظارتی، بل که در نقش نهادی ترویج گر و آموزش دهنده می تواند به توسعه پایدار در این حوزه کمک کند.البته قوانین دست و پاگیر ممکن است در این مسیر موانعی ایجاد نماید که در اینجا حضور و گسترش سمن های فعال در بحث آموزش و ترویج، که بدون این محدودیت ها می توانند چابک تر و پرشتاب در مسیر توسعه اقتصادی در حوزه گردشگری قدم بردارند،ضرورت دارد. 

کوتاه سخن آنکه ما برای نجات اقتصاد منطقه از رکود،باید به سمت بهره برداری صحیح از داشته های تاریخی با دیدی توسعه محور حرکت کنیم. یقینا ارزش افزوده ی حاصل شده در بخش گردشگری،ناجی اقتصاد بخش خصوصی خواهد بود و به کمتر شدن بار اداری و مالی از دوش دولت کمک خواهد کرد. 

 

ب) شهر برازجان به عنوان مرکز شهرستان دشتستان به اذعان همگان با طرح های غلط گذشته از مسیر جذب مسافر و گردشگر خارج شده است. 

بازار برازجان به عنوان بافتی منسجم از بازار های سنتی ایرانی می تواند با تخصیص و جذب اعتبار چه در بخش دولتی و چه خصوصی، احیا، مرمت و توسعه یابد و به نقطه ای جذاب برای گردشگران بدل شود. 

کاروانسرای مشیرالملک نیازمند طرح های توسعه ای و خرید املاک پیرامونی و محوطه سازی پیرامونی است تا هم از آسیب در امان باشد هم در نقش مرکزی خود در شهر و در جهت جلب گردشگر موثر باشد.

اینها تنها قسمتی از مسائل مبتلا به در حوزه گردشگری است که نیازمند کار و تعامل میان بخشی است. سازمان راه و شهرسازی،شهرداری و... برای کمک در این زمینه چه کرده اند؟ تعامل و ارتباط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با این نهادها چگونه بوده است؟ 

آیا می توان به مدیریت هماهنگ و طرح های یکپارچه و بلند مدت با چشم انداز توسعه در بخش گردشگری دلخوش بود یا بازهم شاهد مدیریت متکثر و ناهماهنگ خواهیم بود؟ 

 

ج) در دنیای امروز علاوه بر بهره‌برداری از آثار تاریخی در جهت توسعه گردشگری، طرح ها و بسترهای مدرن در صنعت تفریحات می تواند در جلب نظر سلایق متفاوت کمک کند. استان ما، و خصوصا شهرستان دشتستان در این زمینه با تک ماده هم قبول نمی شود و باز نقش ترویج دهنده ی این سازمان اهمیت پیدا می کند که طرح هایی را در تعامل با سرمایه‌گذاران تهیه و اجرا نماید. 

به هر روی، گرچه که درک اهمیت اقتصادی و سرمایه‌گذاری در این بخش،بعید و سخت جلوه می کند اما با توسل به برنامه های آموزشی و کمک گرفتن از سمن های فعال می تواند راهگشا باشد.

برچسب ها:
حیدر کاشف

نظرات کاربران
مهدی پایدار حدود 1 سال قبل گفت:
گل فرمودید جناب کاشف
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان