طراحی سایت
تاريخ انتشار: 10 فروردين 1397 - 05:59
اولین سفر سرزمین مهر +عکس

دات نیوز؛ در سال جدید اولین سفر گروهی سرزمین مهر به تنگه ی بنیون در منطقه خاییزاختصاص یافت.

 


 دات نیوز ـ صادق فرهمند: صبح آدینه ی سومین روز از فروردین ماه سال ۹۷ گروهی متشکل از ... نفر مهربانان و مهربانوان باشگاه سرزمین مهر با جمع آوری مایحتاج سفر کم کم اماده حرکت می شدند .
با نزدیک تر شدن به ساعت حرکت همنوردان یکی یکی از راه میرسیدند و پس از سوار شدن تک تک نفرات کاروان حرکت خود را به سمت شهرستان اهرم آغاز کرد.

پس از پشت سر گذاشتن مسیرها و جاده ها , کاروان که متشکل از دو مینی بوس با حداکثر ظرفیت ممکن بود به شهر زیبای اهرم رسید. با عبور از اهرم و رسیدن به جاده های باریک و پرپیچ و خم کوهستانی , همگی در منطقه ی خاییز کنار روستای .. پیاده شدند و با برداشتن کوله های سفر و سفت کردن بند بند کفشها و اراده ها.

پشت به پشت هم با صفی یک خطی راهی تنگ بنیون شدند . در مسیر , رویش درختان پر نازه سرمایی خبر از حال و احوال خوش کوهستانی میداد که فقر بارانه امسال نیز نتوانسته بود گوشها رو از صدای آب جاری در دل کوه محروم کند .دیدن درختانی مثل سیب . انار . بنک , دره های پربیشه . نسیم صبحگاهیِ خنک . صدای حمله ی انتحاری آبهای جاری به دل سنگ . همه و همه صبح زیبای بهاری را با قدمها و خندیدنها , شاد و پر انرژی می کرد .
گروه پس از یک ساعت دره نوردی به محل سخاوت کوه از هدیه های آبیِ خنک و شیرین رسید .
پس از استراحت زیر درختها, کِنار برکه و دور همی های همیشگی . هر یک از اعضا با هم به لذت بردن از طبیعت بکر و کوهستانی پرداختند . آبتنی در آب زلال و خوش عمق . یک ناهارِ دورهمی , ثبت لحظات کنار نهر و زیر سایه روشن های درخت بنک , کنار پس زمینه های آبی آسمونی و قهوه ای کوهستانی و سبزِ درختی . همه و همه دست به دست هم داد تا به چشم به هم زدنی وقت برگشت فرابرسه و همه ی گروه با جمع کردن وسایل ها و زباله ها ی به جا مونده راهی مسیر برگشت بشوند .


پس از طی کردن مسیر یک ساعته ی برگشت و سوار شدن همه ی همنوردان به مینی بوس ها. کاروان سرزمین مهر به قسمت پایانی سفر خود یعنی بازدید از قلعه ی زائر خضر خان اهرمی رسید .
قلعه ی زائر خضر خان با مساحت ۳۴۰۰ متر مربع واقع در شمال غربی شهرستان اهرم یکی از ماندگار ترین آثار تاریخی به جا مانده از دوران قاجار بوده که با داشتن معماری قدیمی و باز سازی شده یکی از قلعه های بی نظیر خشتی به شمار می آید.
قلعه زائر خضرخان مشتمل بر 4 برج و بارو و قلعه میانی که راه اصلی ورود به قلعه درب چوبی با گل میخ های فلزی بود , حیاط اول مربوط به خدمت کاران و تفنگچی ها که توسط راه پله ای پس از عبور از دروازه هشتی به حیاط اندرونی راه پیدا می کرده وحیاط شمالی به عنوان اصطبل حیوانات کاربرد داشته است.در چهار گوشه آن برج های خشتی و گلی به قطر 5/5 و ارتفاع 6 متر قد برافرشته بودند . لمس و دیدن همه ی اینها در یک لحظه هر علاقه مندی رو به دوران مبارزه سه سنگر دار جنوب میبرد . پس از بازدید و گوش دادن به سرگذشتِ قلعه توسط راهنما , با گشت زنی در محوطه , اتاقها و در نهایت ثبت عکس دسته جمعی در جلوی درب اصلی قلعه , باشگاه سرزمین مهر به پایان اولین سفر سال ۱۳۹۷ خود رسید .

نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان