طراحی سایت
تاريخ انتشار: 05 مرداد 1397 - 21:04
بستـــه‌ام بار ِسفــــر راهــــیِ گیـلانــــــم مــــــن

دات نیوز؛ همایش امسال به مناسبت ِروز ِجهانی «بدون ِپلاستیک» و با شعار ِنه به کیسه‌های پلاستیکی و ظروف ِیکبار مصرف برگزار شد، که تعداد ۲۱۱ نفر از دوازده استان به شرح ِذیل در این برنامه شرکت داشتند: «بوشهر، هرمزگان، خوزستان، فارس، کهکیلویه و بویر احمد، اصفهان، همدان، خراسان رضوی، اردبیل، تهران، گیلان و قزوین.»

«همیشه که نباید صعود کرد مگه نه؟! گاهی وقتام فرود لازمه»!بهترین زمان برای اجرای این برنامه از بهار تا نیمهٔ اول ِپاییز است که ما تابستان را انتخاب کردیم. البته در فصل ِتابستان در بخشی از مسیر ِجنگل، شرجی را باید تحمل کرد که خوشبختانه در کنار ِدوستان گرمای هوا فراموش شد.

همایش جنگل نوردی سرزمین مهر (اردبیل تا گیلان)


به گزارش دات نیوز؛ همایش امسال به مناسبت ِروز ِجهانی «بدون ِپلاستیک» و با شعار ِنه به کیسه‌های پلاستیکی و ظروف ِیکبار مصرف برگزار شد، که تعداد ۲۱۱ نفر از دوازده استان به شرح ِذیل در این برنامه شرکت داشتند: «بوشهر، هرمزگان، خوزستان، فارس، کهکیلویه و بویر احمد، اصفهان، همدان، خراسان رضوی، اردبیل، تهران، گیلان و قزوین.»

 

همایش ِجنگل‌نوردی «سرزمین ِمهر» سال 97 (اردبیل تا گیلان)

تاریخ اجرا: ۱۷ الی ۱۳۹۷٫۰۴٫۲۲

میعادگاه : خلخال

وسیلهٔ نقلیه: ۴ اتوبوس، یک دستگاه مینی بوس و پنج خودرو سواری

تعداد نفرات: ۲۱۱ نفر

بستـــه‌ام بار ِسفــــر          راهــــیِ گیـلانــــــم مــــــن         

 

«به نام دوست که هرچه داریم از اوست»

همایش ِ«اردبیل تا گیلان» یکی دیگر از طرح‌های باشگاه «سرزمین ِمهر» از مجموعه برنامه‌های موسوم به «تا گیلان» است که امسال سومین سال ِخود را با موفقیت پشت سر گذاشت.

 

مسیر ِانتخابی همایش ِامسال، مسیر ِخلخال به اسالم بود که یکی از معروف‌ترین و جذاب‌ترین مسیرهای جنگل‌نوردی برای کوهنوردان و طبیعت‌گردان است. پیمایش ِمسیرِ خلخال تا اسالم از طریق جاده مالرو و قدیم آن و مسیرهای پاکوب است. به این علت مسیر خلخال به اسالم که سختی راه کمتر است؛ زیرا در این حالت از ارتفاع ۲۱۰۰ متری به ۳۳۰ متری می‌رسید و این یعنی فرود، نه صعود؛ هرچند که فرود در شیب تند هم چندان کار ِراحتی نیست.

«همیشه که نباید صعود کرد مگه نه؟! گاهی وقتام فرود لازمه»! بهترین زمان برای اجرای این برنامه از بهار تا نیمهٔ اول ِپاییز است که ما تابستان را انتخاب کردیم. البته در فصل ِتابستان در بخشی از مسیر ِجنگل، شرجی را باید تحمل کرد که خوشبختانه در کنار ِدوستان گرمای هوا فراموش شد.

 

شــــرح ِگزارش: روز ِیکشنبه ۹۷٫۴٫۱۷ شرکت‌کنندگان در همایش -هر کس به فراخور ِمسافت ِراه استان ِخود تا شهر ِخلخال- در ساعات ِمقرر یکی پس از دیگری به سمت ِخلخال راهی شدند و در طول ِمسیر دوستانی از شهرهای مختلف اندک اندک به کاروان ِاتوبوس‌ها پیوستند.

 

عصر ِروز ِدوشنبه ۹۷٫۴٫۱۸ به خلخال رسیدیم و برای آبتنی به چشمهٔ آب گرم ِ«گیوی» رفتیم؛ سپس به شهر برگشتیم و ملزومات ِجنگل را فراهم کردیم. پس از خرید، برای اسکان ِشب ِاول به سالن ِورزشی شهر ِخلخال رفتیم.

آغاز ِپیمایش صبح روز ِسه شنبه ۹۷٫۴٫۱۹ ساعت ۸:۱۵ از منطقهٔ میرعادل شهرستان خلخال بود که کوله‌ها را با هماهنگی قبلی به نیسان سپردیم و با اتوبوس‌ها به محل تفرجگاه رفتیم.

در آنجا با مشخص شدن ِنفرات ِسرقدم و عقب‌دار، پیمایش را آغاز نمودیم. به راستی که شروع ِمسیر راهی برای ورود به قطعه‌ای از بهشت ِگمشدهٔ ایران‌زمین بود. ابتدای مسیر سربالایی ملایمی بود که در امتدادِ راهی پهن و شنی بالا می‌رفت، بعد از حدود ۴۰۰ متر ارتفاع گرفتن به بالای تپه‌ای رسیدیم که از آنجا کل ِمسیری که قرار بود پیموده شود، زیر ِپاهایمان بود. در دو طرف ِمسیر درختان ِجنگلی کوچک؛ ولی پرپشت و سرحال مشاهده می‌شد. تا چشم کار می‌کرد سرسبزی بود و هوایی مطبوع. بالاتر که رفتیم نسیمی خنک ابرهای پراکنده را به رقص در آورده بود و قطرات ِریز ِمه ‌گونهٔ تک تک ِهمنوردان را نوازش می‌کرد. دیدن ِاینچنین منظره‌ای غیر ِقابل ِوصف بود. ابرها آنقدر مهربان بودند که میهمانان ِخود را با عشق در آغوش می‌گرفتند؛ به امید ِگذری دوباره. آغوش ِپاک ِطبیعت آنقدر شیرین بود که دل کندن از آنجا مشکل بود‌. از تپه سرازیر شدیم، دشتی سرسبز که درختانی دور تا دور آن را احاطه کرده بودند؛ ولی خود ِدشت بیشتر مرتع بود. در گوشه و کنار آن کلبه‌های ییلاقی و عشایرنشین به چشم می خورد.از آنجا گذشتیم، بعد از یک سرازیری تند به چمنزاری نسبتاً صاف رسیدیم. همنوردان دقایقی را به استراحت نشستند و هر کس دوربین خود را در آورد برای ثبت منظره‌ها و خاطرات زیبا. سپس در مسیری که ماشین‌رو بود (بیشتر نیسان‌رو) با احتیاط شروع به حرکت کردیم، بلافاصله جاده وارد ِجنگل شد و بقیهٔ راه را داخل جنگل و از پاکوبه ادامه دادیم. از جنگل جدا شدیم و مسیر ِمال‌روی را پیش گرفتیم به روستای زیبای «هرخونی» رسیدیم.

 

در اطراف ِروستا یک چشمه منتظر ِما بود که همنوردان آب ِمورد ِنیاز ِخود را تأمین کردند. ناهار را در انبوهی از درختان به ضیافت نشستیم. بعد از ناهار دوباره به راه خود ادامه دادیم. از هرخونی که جدا شدیم باز سرازیری شدیدی بود تا روستای «ناو». از دور روستا دیده می‌شد که رودخانه‌ای از کنار آن می‌گذشت، رودخانه‌ای پر آب، نشستیم و نفسی تازه کردیم.

برخی از افراد به دلیل شیب ِزیاد ِمسیر، پاهایشان خسته شده بود و ادامهٔ مسیر را با نیسان طی کردند و به محل ِشب‌مانی کمپ، روستای "دریابن"، رفتند و چادرها را برپا نمودند. در محل ِکمپ آبشار ِبسیار زیبایی بود که دوستان برای تفریح و آبتنی از آنجا دیدن کردند. شب شد، شب ِزیبای شلوغی بود؛ ولی در دل ِطبیعت بودن احساس ِخوبی داشت. با اینکه خسته بودیم ولی تا پاسی از شب پای گپ و گفت ِخودمانی همراهانمان نشستیم. پس از لختی خوابیدیم، یک خواب ِناز ِجنگلی تا بلکه بتوانیم صبح ِزود بیدار شویم و ادامه مسیر را در پیش گیریم. شمار ِبالای همنوردان، ناآشنا بودن ِبرخی از آنها با مسیر و طولانی بودن ِمسیر باعث شده بود فاصله میان نفرات زیاد شود و همچنین سرعت ِگروه از برنامه پیش‌بینی شده کمتر شود.

 

بنابراین صبح ِروز ِچهارشنبه ۹۷٫۴٫۲۰ با اینکه مسیر ِزیباتری در انتظارمان بود، مسئولین تصمیم گرفتند افرادی را که ادامهٔ مسیر برایشان دشوار بود با نیسان بفرستند و باقی ِافراد مثل ِروز ِقبل کوله‌ها را تحویل ِنیسان دهند و به راه ادامه دهیم. هرچه پیش می‌رفتیم زیبایی مسیر بیشتر می‌شد، گرمی و شرجی هوا هم بیشتر؛ با این وجود در طبیعت غرق شده بودیم. صدای آب و پرندگان در کنار ِهم، گویی در دل ِبهشت بودیم. در مسیر چشمه‌هایی بود که همنوردان بطری‌های خود را برای ادامهٔ راه پر می‌کردند. نیمه‌های مسیر را طی کرده بودیم که به قسمت زیبایی از جنگل ِدرهم‌پیچیده و سبز رسیدیم؛ مکانی بسیار مناسب برای رفع خستگی. آنجا از حضور ِمهربانو صالحی، روانشناس ِبالینی، بهره بردیم، با سورپرایزی که برایمان در نظر گرفته بودند. برنامه از این قرار بود که همگی در دل ِطبیعت کنار ِآن همه زیبایی ِوصف نشدنی هیپنوتیزم را تجربه کنیم. تجربه زیبایی بود؛ چند لحظه از جهان غافل شدیم و به دنیای دیگری رفتیم. صدای جوش و خروش آب، آوای خوش ِپرندگان ِبالای سرمان و نسیم ِخنکی که جسممان را به آرامی نوازش می‌کرد، گویی در آغوش ِمهربان ِمادر خفته بودیم. برنامه به خوبی اجرا شد و باز هم پرانرژی از جایمان برخواستیم و به راهمان ادامه دادیم. دیگر کسی احساس خستگی نمی‌کرد؛ زیرا چیزی به پایان ِمسیر نمانده بود. تقریباً اواخر مسیر بود که به دشتی صاف و زیبا رسیدیم؛ برای مدت ِکوتاهی نفس تازه کردیم و دوستانمان که اواخر ِاین زنجیرهٔ بلند ِمهر و مهربانی بودند به ما رسیدند و دیداری تازه کردیم. در آنجا مهربان آذرکشت به همگی اعلام کردند که تقریباً انتهای مسیر است و قرار است با استاندار و ریاست ِمحترم ِهیئت ِکوهنوردی و صعودهای ورزشی استان ِگیلان ملاقاتی کوتاه داشته باشیم. پایان ِراه رسید، همگی به خط شده بودیم، از روی پل ِچوبی ِزیبایی گذشتیم و به روستای زیبای «لاکه تاشون» رسیدیم. در آنجا در دل ِطبیعت زیبای وصف نشدنی، میان ِانبوهی از درختان، کوهنوردان مورد استقبال گرم استاندار جناب ِآقای دکتر سالاری و هیئت همراه و ریاست ِهیئت ِکوهنوردی و صعودهای ورزشی استان ِگیلان قرار گرفتند. اتوبوس‌ها خارج از روستا با فاصلهٔ ۱۵ دقیقه‌ای انتظار ِما را می‌کشیدند. همگی سوار اتوبوس‌ها شدیم و روستا را به مقصد ِبندر ِانزلی به منظور ِاسکان و شهرگردی ترک کردیم. شب ِآخر را در هتل ِچهار ستارهٔ «کادوسان» بندر ِانزلی گذراندیم. شب ِخوبی بود. بعد از استراحت دوستان در لابی هتل مورد ِلطف ِمدیریت ِمحترم ِآکادمی موسیقی چکاوک، استاد رفعت نژاد، قرار گرفتند و با ساز ِدلنشینشان شبی به یادماندنی ساختند.

صبح ِروز ِپنجشنبه ۹۷٫۴٫۲۱ تصمیم گرفتیم قبل از حرکت با هدایا و لوح‌هایی که باشگاه «سرزمین ِمهر» تدارک دیده بود از بعضی از نیروهای فعال تقدیر به عمل آوریم. بعد از پایان ِمراسم، ساعت ۱۰:۰۰ همگی انزلی را به مقصد ِرشت برای بازدید از «موزهٔ بزرگ ِمیراث ِروستایی گیلان» ترک کردیم. بعد از بازدید از موزه و حرکت به سمت ِبوشهر، باز هم مورد ِلطف ِگیلانی‌های عزیز قرار گرفتیم و لوح و بسته‌های هدیه‌ای از سوغات ِناب ِآن سرزمین ِهمیشه بهار را به رسم ِیادبود به همنوردان محبت کردند . ساعت ِ۱۳:۳۰‌ همگی گیلان زیبا را به مقصد ِشهر و دیار ِخود ترک گفتیم و تا روز ِجمعه مورخ ِ۹۷٫۴٫۲۲ همه عزیزان به شهر و دیار خود رسیدند. «گویند اگر عزیزی جزئی از خاطرات ِخوب ِزندگی‌ات شد، برای بودنش از آن تشکر کن.» من و باشگاه همیشه مهربان ِ«سرزمین ِمهر» هم به نوبهٔ خودمان تشکر می‌کنیم از:

 

کمیتهٔ روابط عمومی: خبرنگار، استدیو نادری و عکاس‌ها. کمیته فرهنگی: مدیریت آکادمی موسیقی چکاوک، مدیریت فرهنگی و مجری مراسم. کمیته پشتیبانی آقای رفعت‌جو، جلالیان و... تیم ِامداد سامانهٔ سرپرستی راهنماها هیئت ِکوهنوردی و صعودهای ورزشی استان ِگیلان استانداری گیلان و کمیتهٔ محیط ِزیست ِهیئت ِکوهنوردی شهرستان ِدشتستان

 

 

 

گزارشگر: بهاره جولایی

عکاس:  امید مهاجریان

 

 

 
نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان