طراحی سایت
تاريخ انتشار: 25 مهر 1397 - 06:32
بمناسبت روز جهانی دره‌های پاک +عکس

دات نیوز؛ تنگ گمبیل در موقعیت جغرافیایی N302500 E520230 در استان فارس در روستای کهکران (بهشت مکان - بِشمکان) واقع شده است. در کف تنگه رودخانه‌ای جریان دارد که در صورت عبور از تنگه در قسمت‌هایی مجبور به عبور از رودخانه خواهید بود. آب رودخانه گمبیل، پس از طی مسیر روستاهای کهکران، ساران بهشت مکان، ساران سفلی و منطقه کامفیروز به سد درودزن می‌ریزد...

سرزمین مهر در تنگ گمبیل

- تاریخ اجرای برنامه: پنج‌شنبه 5 مهر.

- مدت زمان اجرای برنامه: دو روز.

-وعده‌گاه: کاروانسرای مشیرالملک (دژ برازجان).

- مناسبت: روز جهانی دره‌های پاک.

- مکان: استان فارس، شهرستان سپیدان، روستای ساران بهشت مکان.

- ساعت اجرای برنامه: 16:00.

- سرپرست باشگاه: یوسف آذرکشت.

- مسئول فنی: امید مهاجریان.

- سرپرست گروه‌ها: علیرضا پورخزاعی و مالک شاه حسینی.

- تعداد نفرات شرکت کننده در برنامه: 100 نفر.

- فاصله تا مرکز استان: 120 کیلومتر.

- فاصله تا مرکز شهرستان: 10 الی 17 کیلومتر.

- فاصله تا نزدیک‌ترین آبادی: (بهشت مکان ) 8 کیلومتر.

- نزدیک‌ترین مکان درمانی: 10 الی 17 کیلومتر (اردکان).

- نوع برنامه: پیمایش.

- مسیر پیمایش: رنج به بهشت مکان.

- بالاترین ارتفاع مسیر: 2400 متر.

- مسافت پیمایش شده: 15 کیلومتر.

- وسیله نقلیه مورد استفاده: دو دستگاه اتوبوس و چهار دستگاه نیسان.

- وضعیت راه‌ها: آسفالت.

- راه فرعی: خاکی (نیسان رو).

- امکانات مخابراتی: ندارد.

- منابع تامین آب: دارد.

- محدوده پناهگاه و شب‌مانی: ابتدای مسیر تنگه

"معرفی منطقه و تنگ گمبیل"
تنگ گمبیل در موقعیت جغرافیایی N302500 E520230 در استان فارس در روستای کهکران (بهشت مکان - بِشمکان) واقع شده است. در کف تنگه رودخانه‌ای جریان دارد که در صورت عبور از تنگه در قسمت‌هایی مجبور به عبور از رودخانه خواهید بود. آب رودخانه گمبیل، پس از طی مسیر روستاهای کهکران، ساران بهشت مکان، ساران سفلی و منطقه کامفیروز به سد درودزن می‌ریزد. ابتدای دره (گمبیل رنج) حدود 2400 ارتفاع و انتهای تنگ (بهشت مکان) حدود 2100 متر ارتفاع دارد. البته بیشتر علاقه مندان برای بازدید از تنگ از انتهای آن برنامه خود را شروع می کنند. لازم به ذکر است که این ناحیه یکی از مسیرهای صعود به قله "رنج" است.
 از خصوصیات این تنگه می‌توان به آب‌های روان و سرد، وجود طبیعت بکر و زیبا، صدای پرندگان و همچنین نعمت‌های خدادادی از قبیل درختان گردو، انجیر، تمشک وحشی، زرشک و انگور اشاره کرد. می‌توان گفت قسمتی از تنگه هیچ‌وقت نور خورشید را به خود ندیده و سردترین نقطه تنگه می‌باشد.
تنگ گمبیل دارای جاذبه تاریخی از جمله بنایی خشتی در زیر صخره‌ای عظیم و همچنین غار کوچکی نیز است.

                                    "گزارش برنامه"
ساعت 7:00 با دو دستگاه اتوبوس از بوشهر و برازجان با گروه  100 نفری به سرپرستی آقای یوسف آذرکشت برازجان را ترک کردیم. ساعت 13:00 برای صرف ناهار در اردکان توقف کردیم و پس از صرف ناهار و تهیه ملزومات سفر به راه خود ادامه دادیم که ساعت 15:00 در ابتدای راه فرعی رُنج اتوبوس‌ها توقف کردند تا باقیمانده مسیر فرعی را که مسیری خاکی بود با نیسان ادامه دهیم. بعد از نیم ساعت پیمودن مسیر نیسان‌رو  به ورودی تنگه رسیدیم؛ اعضاء از نیسان‌ها پیاده شدند و به طرف دامنه کوه "رنج" به راه افتادند. پس از 2 ساعت پیمایش در شیبی ملایم، هوا کم‌کم تاریک شد که بعد از یک ساعت پیمایش در هوای تاریک با چراغ پیشانی (هِدلایت)  به دره ی مقصد -که چشمه آب نیز در آنجا بود- رسیدیم و بعد از کمی استراحت و انتخاب جای مناسب، ساعت 20:30 کمپ را برپا کردیم.
عده ای از دوستان بعد از صرف شام به استراحت پرداختند و عده ای آتش برپا کردند و دور آتش جمع شدند و بساط شادی را فراهم آوردند. نیمه شب (ساعت 00:00) خاموشی کمپ بود که دوستان گل همکاری کردند و همگی در آرامش، شب را به صبح رساندند.

ساعت 6:30  صبح روز جمعه 6 مهر، اعضای گروه از خواب بیدار شدند و ساعت 7:30 حرکت خود را به طرف تنگ گمبیل، آغاز کردیم. در طول این تنگه بعضی مواقع مجبور به عبور از آب رودخانه می‌شدیم که در نوع خود خاطره‌انگیز بود. ساعت 12:30 بعدازظهر پس از حدود 5 ساعت راهپیمایی به چشمه‌ای رسیدیم که گروه‌های دیگر نیز آنجا بودند و بخاطر بالا بودن تعداد اعضای گروه ما، جای مناسبی برای توقف نبود؛ بنابراین بعد از 20 دقیقه پیمودن مسیر  و انتخاب جای مناسب برای صرف ناهار، توقف کردیم. پس از صرف ناهار و استراحت ساعت 13:30 حرکت کردیم. در طول مسیر هر یک از اعضا کیسه زباله‌ای در دست گرفتند و تا پایان تنگه به کمک هم مشغول پاک‌سازی دره شدند. ساعت 16:30 بعداز ظهر به آخر تنگه و روستای زیبای بهشت مکان (بشمکون) رسیدیم. در کنار جاده سیب‌های پاییزی تازه‌چین خوشمزه برای فروش بود که دوستان تهیه کردند. بعد از استراحت هر کس سوار اتوبوس خود شد و به سمت استان بوشهر حرکت کردیم. ساعت 1:30 نیمه شب به برازجان رسیدیم. همه دوستان باانرژی مثل همیشه با آرزوی ملاقاتی دیگر در سفرهای بعدی از یکدیگر خداحافظی کردند.


امروز کاری کن که فردا از خودت تشکر کنی
در جهان من همه چیز نیکوست، خداوندا سپاسگزارم

گزارش: بهـــــاره جولایـــیلحظه‌ای در گذر از خاطره‌ها
ناخودآگاه دلم یاد تو کرد
خنده آمد به لبم شاد شدم
گویی از قید غم آزاد شدم

هر کجا هستی دوست، دست حق همراهت...

 


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان