طراحی سایت
تاريخ انتشار: 26 آذر 1397 - 11:25
در گفتگو با سعادت و کارشناسان شهری و میراث فرهنگی:

دات نیوز؛ حمید سعادت گفت: چنانچه شورا و شهرداری در این خصوص اقدام نکند میراث فرهنگی از طریق حقوقی این جانمایی را تغییر خواهد داد. شایان ذکر است سعادت فضای کنار و سمت جنوب کاروانسرا را نیز بدون اطلاع و هماهنگی با میراث و خلاف قانون ذکر کرد... 

بافت‌هاي تاريخي و فرهنگي شهرها آثار گرانبهايی است كه  فرهنگ و دانش معماري شهرها را در بر مي‌گيرد. بنابراين مديريت و احياي الگوي بافت هاي تاريخي شهرها، مديريت بخشي از منابع فرهنگي با هدف تعميق روابط معنوي و ذهني و نيز هويت بخشي به زندگي شهري است.

 

 

نتیجه عدم توجه به نکات بالا بحران     هویت     در شهر می باشد؛     زیرا  در شهربدون پیوند با گذشته، تغییر شکل اتفاق افتاده است و حال آنکه این گسست، باعث از دست رفتن قدرت و قابلیت تشخیص و تمایز می شود.

 

چند روز قبل المانی جلوی کاروانسرای مشیر الملک برازجان توسط شهرداری نصب شد و این کار باعث بهت و حیرت افرادی شد که آگاه به قوانین شهر و شهرسازی و بافت های فرهنگی و تاریخی بودند. بدون شک برای اولین بار در تاریخ کشور در یک شهر بدون توجه به بافتی که نماد تاریخ آن شهر است المانی نصب می شود و حتی برخی از اعضای شورای همان شهر مانند یک سوپرمن در صحنه حاضر شده و در این افتخار آفرینی خود را سهیم می کنند.


برای اطلاع شهروندان عزیز و طبق ماده  ۵۶۴ قانون مجازات اسلامی: «هر کس بدون اجازه سازمان میراث فرهنگی و بر خلاف ضوابط مصوب اعلام شده از سوی سازمان مذکور به مرمت یا تعمیر، تغییر،‌‌ تجدید و توسعه ابنیه یا تزئینات اماکن فرهنگی – تاریخ ثبت شده در فهرست آثار ملی مبادرت نماید، به حبس از شش ماه تا دو سال و پرداخت‌ خسارت وارده محکوم میگردد.» که البته تشخیص این بر عهده نهاد قضایی است.

 

 

 

به گزارش «دات نیوز»، پس از نصب این المان با مدیریت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دشتستان تماس گرفتیم و از ایشان خواستیم تا بابت این المان توضیحاتی را به مردم ارائه دهند. حمید سعادت بلافاصله اعلام کرد نصب این المان بدون هماهنگی با میراث فرهنگی و اخذ مجوز لازم می باشد که به صورت شبانه و در روز تعطیل انجام شده است.

وی افزود: این اداره پس مشاهده این المان با ارسال نامه به شورا و شهرداری خواستار تغییر جانمایی این المان از این مکان شده است.

سعادت در ادامه گفت: چنانچه شورا و شهرداری در این خصوص اقدام نکند میراث فرهنگی از طریق حقوقی این جانمایی را تغییر خواهد داد. شایان ذکر است سعادت فضای کنار و سمت جنوب کاروانسرا را نیز بدون اطلاع و هماهنگی با میراث و خلاف قانون ذکر کرد.

 

بنا به این گزارش، ما نظر برخي دیگر از كارشناسان مربوطه را نیز جویا شدیم که همه اين اقدام را علاوه بر غيركارشناسی بودن، يك نوع دهن كجي به بزرگترين اثر تاريخي منطقه معرفي كردند. چرا كه نصب چنين المان هايي را باعث وارد كردن خدشه به روح اثر تعريف داشته اند.

 بسیاری نیز متذكر شدند كه تغييرات فضاي ضلع جنوبي نه تنها از ديد اثر مي كاهد وهیچگونه همخوانی در نوع ساخت و ساز و همچنین مصالح استفاده شده و ترکیب رنگ با این اثر تاریخی ندارد و همچنین مساحت بيش از حد آبنماي جديدالاحداث با توجه به اينكه جنس اثر از گچ ميباشد، در طولاني مدت ممکن است با ايجاد رطوبت دائم باعث اثرگذاري و تخريب بنا شود، که این اقدام کاملا غیر قانونی می باشد. 

 

 

 و اما نکته اول این است که شهرداری برازجان طبق ماده  564به غیرقانونی ترین شکل ممکن این المان را نصب کرده که نشان از خودکامگی آقای شهردار و عدم مشورت پذیری ایشان می باشد.

نکته دوم در خصوص عملکرد بسیار ضعیف و منفعل شورای پنجم می باشد. هنگامی که این المان نصب شد برخی از اعضای شورا با اعلام بی خبری از این طرح صدای اعتراضشان به هوا رفت و یکی دیگر از اعضا خود را به صحنه رساند تا افتخار آفرینی کند و در عکس قرار گیرد و از این طریق گزارش عملکردی برای خویش به ثبت برساند. ایشان نشان داد از آگاهی کافی در خصوص برخی از قوانین ساده شهرسازی نیز برخوردار نیست. البته باید این نکته را نیز به آن اعضایی که از طرح اطلاعی نداشتند یادآور شد که دقیقا شما در این شهر چه کاره هستید؟ آیا نباید طبق مصوبه خودتان، شهرداری قبل از اجرای طرح ها در کمیسیون های رنگارنگتان، این طرح ها را به شور بگذارند؟  از آنجایی که شما هر سال برای تصاحب کمیسیون، چه کارها که نمی‌کنید و بسیار حساسید نسبت به این موضوع که مبادا کسی پایش را در قلمرو شما بگذارد، عجیب است چنین موضوعاتی را با شما در میان نمی گذارند!

پس دقیقا این همه دعوا بر سر کمیسیون برای چه بود؟ برای بی اطلاعی از طرح ها و عقب افتادن از پروژه های شهرداری؟


با همه این مسائل و طبق گفته حمید سعادت نامه ای از طرف میراث فرهنگی به شهرداری و شورا فرستاده شده و از آنها درخواست تغییر جانمایی این المان را داشته است. انتقاد پایگاه خبری - تحلیلی «دات نیوز» به معنای این نیست که این المان زیبا نیست چرا که زیباست اما جانمایی آن صحیح نیست.

 

اکنون با توجه به نگرانی‌های به حق بسیاری از کارشناسان و فعالین مدنی شهر و شهرستان، از  این طریق از امام جمعه محترم، اعضای شورای شهر، فرمانداری و معاون ایشان درخواست داریم تا هرچه سریعتر به این مسئله رسیدگی شود. 

 

 

 

 


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان