کد خبر: 78 ، سرويس: سیاسی
تاريخ انتشار: 16 خرداد 1394 - 18:47
تجمعات غیر قانونی؛ محلی برای پی گیری اهداف سیاسی دلواپسان

دات نیوز؛ از نخستین روزهای خرداد، تلاش برای نگارش متن توافق نهایی میان ایران و 1+5 وارد مراحل نهایی خود شد اما همزمان با این تلاش، جریانهای تندرو و افراطی که در داخل و خارج کشور مخالف این توافق هستند، نیز تلاش های خود را برای به نتیجه نرسیدن آن تشدید کردند؛تا جایی که در داخل کشور تجمعات غیرقانونی عده ای دلواپس به طرز بی سابقه ای افزایش یافت تا صدای اقلیت ناچیز، بیش از آنی که هست بطور مضاعف شنیده شود.

دات نیوز به نقل از ایرنا؛  هجمه آن هم از طریق تجمعات غیرقانونی علیه تیم هسته ای و مذاکرات در حالی انجام می شود که بارها رهبر معظم انقلاب به حمایت از مذاکره کنندگان پرداخته اند و از جهتی بی اعتمادی به طرف های غربی را اعلام داشته اند. همچنین امکان اتخاذ هیچ تصمیم و توافقی حتی بسیارجزئی هم بدون اذن مقام معظم رهبری هیچگاه وجود نداشته و ندارد.

این هجمه ها در حالی صورت گرفته که تیم هسته ای زیر بار برخی خواسته های طرف های مقابل نرفته و نمی رود و همچنان بر خط قرمز نظام استوار است.

البته باید حساب جریانات افراطی را از منتقدان دلسوز جدا دانست؛ منتقدانی که برخلاف تندروها از ادبیات منصفانه و از تریبون های قانونی برای بیان انتقادات خود استفاده می کنند.

در چند روز گذشته تجمع دلواپسان با محور «اجازه نمی دهیم» در بعضی شهرهای بزرگ کشور برگزار شد. 7 خرداد ماه در مشهد، 8 خرداد اصفهان، 9 خرداد در قم ، 10 خرداد شیراز، 11 خرداد بابل ، 12 خرداد در گیلان، 14 خرداد در ایلام و 15 خرداد هم در اردبیل .

تجمع هایی که برخی شعارهای عجیب ، نامتعارف و با ادبیات نامناسب در آن به چشم می خورد که یادآور شعارها و ادبیاتی است که رییس و دست اندرکاران دولت نهم و دهم وارد گفتمان رسمی سیاسی کشور کردند و شان فرهنگی ایران و ایرانی را خدشه دار ساختند.

سخنگوی دولت روز دوشنبه (11/3/94) در نشست هفتگی دولت با خبرنگاران در پاسخ به سوالی به تجمعات غیرقانونی اخیر در اعتراض به روند مذاکرات هسته ای گفت: رهبر معظم انقلاب این امکان را فراهم کرد تا همه نظرات خود را بیان کنند و همان طور که اشاره شد در دانشگاه ها گفت و شنودهای دو طرفه و میزگردهایی انجام شد و صدا و سیما هم به صورت مفصل آن را پوشش داد.

نوبخت افزود: انتظار می رفت کسانی که دغدغه دارند یا اصطلاحا دلواپسند، فرصت داشته باشند دغدغه های خود را که برای دولت محترم و شنیدن آن لازم است، منعکس کنند.

وی ادامه داد: اما این تجمع ها غیرقانونی بود و باید بدانند این کار غیرقانونی بنا به دیدگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و حتی رهبر معظم انقلاب خلاف شرع است و این تجمعات غیرقانونی که فراتر از بیان نظرات که اکنون در محافل قانونی انجام می شود، خلاف شرع به شمار می رود که آن ها در حال انجام آن هستند.

سخنگوی دولت اظهار داشت: گفتار و رفتار این عده باید با هم منطبق باشد زمانی که به شرع اعتقاد داریم باید در رفتارمان هم آن را رعایت کنیم.

این در حالی است که چندی قبل سخنگوی وزارت کشور از مجوز ندادن به این گونه تجمات خبر داده بود و وزیر کشور 9 خرداد در حاشیه همایش سراسری فرمانداران در جمع خبرنگاران به طور رسمی از عدم مجوز برپایی تجمعاتی که مورد وفاق ملی است خبر داد.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در حاشیه این همایش گفت: تجمع بر روی مسایلی همچون مساله هسته ای که اجماع کلی وجود دارد و سیاست های آن با تدابیر رهبری و اجرای دولت عملیاتی می شود و مجلس در آن ناظر است، جایگاهی ندارد. بررسی این مسایل در وسط خیابان یا شهر صورت نمی گیرد بلکه باید در محافل علمی و سیاسی که مبحث کارشناسی است با اخذ مجوز، بحث شود.

بر همین اساس قائم مقام وزیر کشور گفته است «مذاکرات هسته ای تحت نظارت رهبری انجام می شود و ایشان چندین بار فرموده اند تیم مذاکره کننده هسته ای زحمت می کشند و مورد اعتماد ایشان هستند. رییس جمهوری هم تعبیر سربازان جبهه دیپلماسی را برای آنها به کار بردند.

واقعیت این است که همه با اصل مذاکرات موافق هستند و همه می خواهند این مذاکرات با حفظ خط قرمزهای رهبری به نتیجه برسد. بنابراین این مسئله موضوعی در چارچوب امنیت ملی شمرده می شود».

وی تاکید کرده است: «درحالی که مذاکره کنندگان در حال مذاکره اند، برخی اقدام ها از جمله برگزاری تجمع؛ چه در موافقت و چه در مخالفت با مذاکرات هسته ای امنیت ملی را مخدوش خواهد کرد. بنابراین وزارت کشور اعتقادی به برگزاری تجمعاتی از این قبیل نداشته و بنای صدور مجوز برای این تجمعات را ندارد».

سخنگوی وزارت کشور در پاسخ به این سوال که چگونه بااینکه مجوز صادر نمی شود، چند تجمع با عنوان «اجازه نمی دهیم» در اعتراض به مذاکرات هسته ای در مشهد و تهران و قم برگزار شده، نیز گفته: «وزیر کشور از روز گذشته رسما ابلاغ کرده که نباید هیچ مجوزی برای برگزاری تجمع هسته ای صادر شود. صدور مجوز برای برگزاری تجمع در استان ها نیز برعهده استانداری هاست و استانداران موظفند مجری سیاست های عمومی دولت باشند و بر این مبنا با این درخواست ها برخورد کنند.

با ابلاغ جدید وزیر کشور دیگر شاهد برگزاری این تجمعات نخواهیم بود و قطعا اگر چنین تجمعی برگزار شود، غیرقانونی خواهد بود. وزارت کشور با برگزارکنندگان تجمع غیرقانونی طبق قانون برخورد خواهد کرد».

این درحالی است که این تجمعات با محور اجازه نمی دهیم در اکثر شهرهای بزرگ کشور صورت گرفته است و چیزی که مشخص است با موضع گیری های وزارت کشور برپایی چنین تجمعاتی نشان از این دارد که این گونه تجمعات بدون مجوز است.

سوال این است که در صورت ادامه پیدا کردن چنین تجمعاتی واکنش وزارت کشور چه خواهد بود و چگونه می تواند مانع این گونه تجمعات شود؟

البته عده ای معتقدند که برپایی این گونه تجمعات زنجیره ای از قبل برنامه ریزی شده است و قرار است در تمام شهرها برپا شود که باید دید با موضع گیری صریح وزیرکشور این روند ادامه پیدا خواهد کرد یا خیر؟

وزارت کشور تا به اینجای کار مواضع متفاوتی در موضوع سیاست داخلی داشته و نقدهای فراوانی به عملکرد این وزارتخانه وارد است؛ برهم خوردن جلسه های سخنرانی چهره های سیاسی، حمله و منع حضور برخی از چهره های سیاسی در بعضی از شهرها از جمله رخدادهایی است که مدتی است فضای سیاسی کشور را تحت تأثیر قرار داده است.

در حالی که ماههاست سخنرانی های بدون مجوز برخی چهره های دلواپس در بسیاری از شهرها بدون هیچ مسئله ای دنبال شده است و اخیرا سیلی از تجمعات بدون مجوز با عنوان «اجازه نمی دهیم» به راه افتاده، شاهد واکنش وزیر کشور و قائم مقام او به این مسئله هستیم.

این در حالی است که معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور در نشست خبری روز سه شنبه خود با خبرنگاران رسانه های جمعی تاکید کرد که به جز یک مورد ، هیچ تجمع دیگری که در موضوع هسته ای طی روزهای گذشته برگزار شد، مجوز نداشت.

ذوالفقاری تجمع های خیابانی در موضوع هسته ای را به مصلحت و نفع کشور ندانسته و گفت که ساز وکار موضوع هسته ای که مبحثی ملی و مورد وفاق مشخص است و نباید منجر به سوءاستفاده برخی از افراد شود.

و البته معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور همچنین به خبرنگاران تاکید کرد که وزارت کشور مخالف لغو سخنرانی هایی است که به تایید شورای تامین رسیده است.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور در پاسخ به این سوال که آیا تکلیف مشخصی برای نیروی انتظامی در کنترل یا پیشگیری از تجمعات خیابانی در موضوع هسته ای گذارده شده است یا خیر؟ گفت: براساس مصوبه هیات وزیران، نیروی انتظامی مسوولیت تامین نظم و امنیت تجمعات قانونی را بر عهده دارد.

ذوالفقاری افزود: در تجمعات قانونی، نیروی انتظامی مسول تامین نظم و امنیت است و باید با کمترین هزینه تجمع مدیریت وخاتمه یابد. در تجمعات غیرقانونی نیز نیروی انتظامی همچنان مسوول جلوگیری از تجمعات است اما اگر با فرض برآن که برغم جلوگیری، تجمعی شکل گرفت، رویکرد آن است که با کمترین هزینه تجمع خاتمه یابد ومعقولانه مدیریت شود تا به درگیری و برخوردهای امنیتی منجر نشود.

این مقام وزارت کشور گفت که به طور قطع کسانی که مسوول برگزاری تجمع غیرقانونی هستند بعد از تجمع مورد سوال قرار خواهند .

اما یکی از علل تجمع غیر قانونی را حجت الاسلام حسین ابراهیمی عضو جامعه روحانیت مبارز این گونه ابراز می کند: تیم هسته ای افرد دلسوزی هستند و باید تبیین بیشتری از مذاکرات ارائه دهند.

تبیین بیشتر و توضیح لازم از سوی برخی افراد تعیین شده در مذاکرات باعث می شود دشمن حرف های چندگانه بیان نکند و برخی نیز اینگونه به تجمع نپردازند.

به گفته او، تجمع کنندگان هم برخی افراد دلسوز هستند اما نگرانی آنها و عدم آگاهی کامل باعث چنین واقعه ای شده است.

این مطالب در حالی اظهار می شود که اعضای ارشد تیم مذاکره کننده بارها در مجلس شورای اسلامی و دیگر نهادهای قانونی کشور و همچنین صدا و سیما و رسانه های مختلف و نیز نشست های تخصصی همه جوانب بحث های مذاکرات را تبیین کرده اند اما به نظر می رسد جدای از منتقدان دلسوز که انتقادات و پرسش های خود را از راه های قانونی پی می گیرند، افراد و جریان های خاص، کار زیادی به نوع جواب های مسوولان ندارند و اهداف خاص سیاسی را پی گیری می کنند؛ تصور آنان بر این است که پیشبرد پروژه های سیاسی شان دیگر از طرق قانونی میسر نیست و باید راه های غیرقانونی مانند تجمعات بدون مجوز را نیز بیازمایند؛ در حالی که ناظران چیزی جز افراط گرایی و اغراض سیاسی در آن نمی بینند.

البته در بررسی علل هیاهوی سیاسی جریان افراطی تحت عنوان دلواپس، عملکرد گذشته این گروه و نقش این جریان در پدید آمدن وضعیت دشوار کنونی کشور بویژه از لحاظ اقتصادی و سیاست خارجی، نباید از یادها برود.

لينک خبر:
http://www.datnews.ir/fa/posts/78