طراحی سایت
تاريخ انتشار: 17 مهر 1394 - 15:25

دات نیوز؛ همان‌گونه که پیش بینی می‌شد برخی از دلواپسان بر سر دست دادن جواد ظریف وزیر خارجه ایران با باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا جنجال به پا کرده‌اند.

مهرداد خدیر: دست دادن یا ندادن؛ مشکل‌شان این نیست!

مهرداد خدیر

 

دو سال قبل، دل‌خوش داشته بودند که رییس جمهوری ایران در نخستین حضور خود در سازمان ملل ملاقاتی انجام نداده و بازمی‌گردد که خبر آمد در راه بازگشت، تلفنی با اوباما گفت‌و‌گو کرده است.
امسال نیز فضا سازی کردند که به خاطر اعتراض به فاجعه منا در عربستان سعودی روحانی باید سفر خود به نیویورک را نیمه‌تمام بگذارد و بازگردد تا اولا دیداری ولو اتفاقی رخ ندهد و ثانیا رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی و تعهد ایران به اجرای توافق هسته‌ای (برنامه جامع اقدام مشترک- برجام) و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را از تریبون سازمان ملل اعلام نکند، چون به مثابه سند رسمی تلقی خواهد شد و گرنه خود می‌دانستند که وقتی فاجعه روز پنج شنبه در مکه رخ داده و هیات‌ها هم اعزام شده‌اند رییس جمهوری در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه کار ویژه‌ای نمی‌توانسته انجام دهد و اتفاقا صدای اعتراض در نیویورک و در حضور دیگر کشورهای صاحب عزا و رسانه‌ها رسا‌تر و بلند‌تر شنیده می‌شد تا تهران. خاصه اینکه تا چهارشنبه نیز آن چنان که از سخنان رهبری بر می‌آید سیاست ایران فعلا صبر و انتظار است و پاسخ و واکنش را به اقدامات بعدی عربستان منوط کرده‌اند و عجالتا تا همه حجاج بازنگشته‌اند ملاحظاتی اعمال می‌شود.
پس دغدغه‌شان همین دو موضوع بود که نه مصافحه‌ای رخ دهد و نه به نطق برسد. نطقی که اعلام رسمی تعهد به اجرای برجام در مهم‌ترین مجمع جهانی به حساب می‌آید و آن را تخلف ناپذیر می‌سازد و البته دست دادن یعنی تنها ما متعهد نیستیم و تعهد دوطرفه است.
روحانی اما نطق را انجام داد و به صراحت از برجام به عنوان یک سند و سازه استوار حقوقی بین المللی یاد کرد و جواد ظریف هم در مواجهه با جان کری وزیر خارجه آمریکا به سیاق قبل با او دست می‌داده که اوباما را هم در کنار می‌بیند و طبعا با او هم دست می‌دهد چون نمی‌توان با وزیر دست داد و بر صورت رییس او مشت کوفت یا به چهره‌اش آب دهان انداخت!
ضمن اینکه این دست دادن هر چند واقعا اتفاقی بوده اما به عنوان گامی دیگر در راستای مذاکرات هسته‌ای و در آستانه اجرایی شدن برجام نیز قابل ارزیابی است.
اما آیا واقعا مشکل دلواپسان دست دادن ظریف با اوباماست که هم از حیث اتفاقی بودن قابل توجیه است و هم اینکه وزیر خارجه ایران همتای رییس جمهوری آمریکا نیست و به لحاظ پروتکلی یک موفقیت به حساب می‌آید و هم از این منظر که طرف اصلی ایران در مذاکرات، آمریکاست و برچیده شدن تحریم‌ها هدف اصلی است و صحبت از هر روز ۱۰۰ میلیون دلار است که با اجرای برجام نصیب ایران می‌شود (‌افزایش یک تا یک و نیم میلیون بشکه نفت به تولید روزانه و کاهش هزینه‌های بیمه و حمل و نقل و دور زدن تحریم‌ها).
اگر مشکل دلواپسان دست دادن بود، سال‌ها پیش دست ندادن رییس جمهوری اسبق را می‌ستودند. از یاد نبرده‌ایم که در مواجهه با بیل کلینتون به بهانه‌ای خود را از دیداری ناگزیر خارج ساخت ولی لعن و طعن‌ها فروننشست و جالب اینکه وقتی محمود احمدی‌نژاد با جرج بوش در یک قاب عکس قرار گرفت خرده نگرفتند. نامه نوشتن هم اشکال نداشت که البته بی‌پاسخ هم ماند اما دست دادن خلاف است؟ تازه روسای جمهور دو کشور دست نداده‌اند بلکه ظریف با اوباما دست داده و این ملاحظه را هم رعایت کرده است.  مشکل دلواپسان اما دست دادن نیست. این است که اجرای برجام را قطعی می‌بینند و می‌خواهند در همین مرحله آن را عقیم بگذارند. وگرنه اگر با دست دادن و رابطه مشکل داشتند بر نامه‌نگاری‌های بی‌حاصل قبلی خرده می‌گرفتند که اگر به ثمر می‌رسید طبعا باید به دست دادن هم می‌انجامید.
حسن روحانی چنان که در نطق مجمع عمومی هم به صراحت گفت به سیاست به مثابه تجارت می‌نگرد و در تجارت دو طرف از خواست‌های حداکثری می‌گذرند و به کسب منافع مشترک می‌اندیشند.  ه‌مان گونه که در پایان یک معامله دو طرف دست می‌دهند و ابراز رضایت می‌کنند ایران نیز در برجام معامله کرده امتیازاتی داده و قول‌هایی برای پاره‌ای گشایش‌های اقتصادی و شناسایی حق غنی سازی گرفته است. این دست دادن را با این نگاه باید ارزیابی کرد و وجوه ارزشی را نباید بر آن بار کرد.  با این همه چنان که گفته شد مشکل، نه با دست دادن که به سبب چشم انداز گام‌های بعدی است و گرنه کسانی پیش از این دست، دراز کرده بودند اما پاسخی نیامد چون پایگاه اجتماعی کافی نداشتند. خشم از آن است که احساس می‌کنند باز هم غافل‌گیر شده‌اند و بیش از آن به این خاطر که این دست دادن یعنی برجام برگشت ناپذیر است وگرنه سرزنش دست دادن را هنگامی می‌توان جدی گرفت و باور کرد که پیش‌تر به خاطر دست ندادن ستایش می‌کردند اما آن کار را هم نکردند!

 

ستاره صبح


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان