طراحی سایت
تاريخ انتشار: 19 مهر 1394 - 07:46

دات نیوز؛ «کاظم پالیزدار» مشاور معاون‌اول رئیس‌جمهور و دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در نشستی خبری به برخی موضوعات مانند «بابک زنجانی» و تأسیس «دانشگاه ایرانیان» در دولت گذشته پاسخ داد. شاید مهم‌ترین قسمت این نشست خبری رونمایی از سند تخلف بابک زنجانی باشد که در آن امضای سه وزیر احمدی‌نژاد و رئیس‌‌ کل بانک مرکزی وقت به چشم می‌خورد.

 رونمايي از سند تأييد بابك زنجاني توسط احمدي‌نژادي‌ها

به گزارش «فارس» او درباره پرونده زنجانی گفت: «رابطه دولت یازدهم با آقای زنجانی رابطه شاکی و متشاکی می‌باشد. دولت یازدهم مردادماه سال ٩٢ سکان دولت را در دست گرفت... بابک زنجانی با پیگیری‌های این دولت و اقدام مناسب و قابل تقدیر قوه قضائیه در دی‌ماه همان سال دستگیر شد. در اینجا جا دارد بنده از دستگاه قضائی به‌خصوص آیت‌الله آملی‌لاریجانی و دادستان تهران که تعامل بسیار خوبی با دولت در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی دارند تشکر کنم». پالیزدار افزود: «با توجه به مستنداتی که در دادگاه ارائه و قید شده، نشان می‌دهد که ارتباطی بین آقای زنجانی و مسئولان دولت قبلی وجود داشته و زنجانی نیز بنا بر حمایت دولت گذشته اقداماتش را انجام داده؛ زیرا اگر حمایت‌های دولت قبل نبود نمی‌توانست فعالیت‌های خود را ادامه دهد». او گفت: «آن سندی که اخیرا در دادگاه به‌عنوان مصوبه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی به آن اشاره شده است و با امضای سه وزیر دولت قبل و رئیس‌کل بانک مرکزی ارائه شد، هیچ‌گونه شباهتی به مصوبات ستاد تدابیر ویژه اقتصادی ندارد؛ زیرا این مصوبات پس از سیر مراحل قانونی در سربرگ شورای‌عالی امنیت ملی و با امضای معاون‌اول رئیس‌جمهور ابلاغ می‌شود. درحالی‌‌که برگه مذکور یک سربرگ یادداشت بانک مرکزی و به‌صورت دست‌نویس بدون هیچ‌گونه طبقه‌بندی و شماره ثبت تنظیم شده است که امضای سه وزیر دولت قبل و رئیس‌کل سابق بانک مرکزی را در زیر برگه داشت نسخه‌ای از آن را برای رؤیت به شما ارائه می‌کنم. همان‌طور که مشاهده می‌کنید این برگه به هیچ‌عنوان شبیه به مصوبه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی نیست». او با اشاره به اینکه «با این شرایط آقایان می‌آیند و می‌گویند ما هیچ حمایتی نکردیم همان چهار فردی که آن نامه را نوشته‌اند این متن را امضا کردند»، افزود: «خیلی از این آقایان که امروز مدعی مبارزه با فساد هستند زنجانی را تأیید می‌کردند و می‌گفتند زنجانی تمام بدهی‌هایش را داده و دیگر هیچ بدهی‌ای ندارد». هفته گذشته شش نفر از اعضای دولت سابق از‌جمله «سیدشمس‌الدین حسینی»، «علی نیکزاد»، «رستم قاسمی» و «مهدی غضنفری» به ترتیب وزرای سابق اقتصاد و دارایی، راه و شهرسازی، نفت و صنعت، معدن و تجارت و همچنین «بهروز مرادی» معاون سابق برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و «محمود بهمنی» رئیس‌کل سابق بانک مرکزی در نامه‌ای به دادستان کل کشور هرگونه ارتباط خود با بابك زنجاني را تكذيب كرده بودند. «پالیزدار» درباره شکایت «احمدی‌نژاد» از معاون‌اول روحاني نیز گفت: «دو بند از موارد مطروحه در این شکایت، مربوط به حوزه مفاسد اقتصادی است که شامل خروج ٢٢ میلیارد ارز از کشور در دولت قبل و اظهار‌نظر درخصوص پرونده بابک زنجانی به‌عنوان وقوع فساد قرن است». او افزود: «الان هم تأکید می‌کنیم که پرونده زنجانی بزرگ‌ترین فساد است و در این فساد اصل منابع متعلق به درآمد نفتی کشور، برده شده است. این فساد با حمایت افراد خاص به وقوع پیوسته و حمایت‌ها سبب شده است که این فرد با وقاحت تمام ضمن رد تخلفات و مفاسد خود، اقدامات خویش را در راستای خدمت به کشور و مقابله با تحریم‌ها بیان کرده است...ماهیت این‌چنین حمایت‌هایی از زنجانی که پشتوانه اظهارات او است، جای بسی تأمل و بررسی دارد». او ادامه داد: «موضوع دیگر سوءاستفاده از ٢٢ میلیارد دلار منابع ارزی در خلال مداخله بانک مرکزی در بازار ارز در دولت گذشته است.... درحال‌حاضر برخی افراد مرتبط در‌این‌زمینه پرونده کیفری مفتوح نزد دستگاه قضائی دارند و در بازداشت به‌سر می‌برند».
پالیزدار گفت: «رئیس‌جمهوری سابق ١٢ اتهام را نسبت به سخنان آقای جهانگیری معاون‌اول رئیس‌جمهور مطرح کردند این در حالی است که تمام این ١٢ بند به سوء عملکرد اقتصادی دولت قبل بازمی‌گردد».
او افزود: «آقای جهانگیری درباره دانشگاه ایرانیان هم صحبت کردند که این موضوع به شخص رئیس دولت قبل و برخی اطرافیان وی بازمی‌گردد. سؤال اینجاست چرا رئیس‌جمهور سابق در رابطه با این موضوع شکایتی نداشته‌اند و چرا در بندهای اتهامی این مسئله ذکر نشده است؟‌ آقای جهانگیری تأکید کرده بود در مراحل تأسیس دانشگاه جامع ایرانیان ١٦میلیارد تومان تخلف شده است و سؤال ما اینجاست که چرا این موضوع در شکایت رئیس‌جمهور سابق مطرح نشده است. آیا واقعا در دانشگاه ایرانیان تخلفی صورت نگرفته بود؟». او ادامه داد: «دانشگاه جامع ایرانیان یک دانشگاه غیر‌انتفاعی و خصوصی است که در دو هفته پایانی کار دولت قبل، تأسیس شد و در صدور مجوز آن و تخصیص اعتبار از محل بودجه نهاد ریاست‌جمهوری، سوء جریان به وقوع پیوسته است. شاهد این مدعا روند زمانی شتاب‌زده تأسیس و شکل‌گیری این دانشگاه و تخصیص غیرقانونی اعتبار به‌عنوان سرمایه تأسیس از محل منابع نهاد ریاست‌جمهوری در دو هفته پایانی کار دولت است».

------------------------------------

روایت ربیعی از نحوه واگذاری شرکت‌های تأمین اجتماعی به بابک زنجانی
ایسنا: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم تجلیل از بازنشستگان، همسران بازمانده و ازکارافتادگان نمونه سازمان تأمین اجتماعی، گفت: هفت هزار ساعت پیش که به این وزارتخانه آمدم تأمین اجتماعی دچار بحران بود، اسمش سر زبان‌ها افتاده بود و اتفاقات بدی در حال وقوع بود. در همان زمان زمین‌هایی به ارزش هزار و ٣٠٠ میلیارد تومان به قیمت بدی در حال فروش بود که به سرعت پیگیری و جلوی آن را گرفتم. یک سری از شرکت‌های ما را به آقایی دادند که اکنون دارد محاکمه می‌شود. در آن زمان از بانک سنگاپور نامه زدند پول شرکت‌های تأمین اجتماعی در حساب آنهاست. ارزش شرکت‌ها ١٣ هزار میلیارد تومان بود و تأمین اجتماعی ١٦ هزار میلیارد تومان چک به این آقا می‌دهد، اما بعد از یک ماه از سوی همان بانک اعلام می‌شود پولی در حساب آن آقا نیست».

 

شرق


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان